środa, 2 lipca 2025

Poradniki

  • Fundusze inwestycyjne wypadają blado na tle publicznych emisji obligacji firm

    14 lipca 2016
    Najlepszy fundusz inwestycyjny polskich obligacji korporacyjnych zarobił w ostatnich 12 miesiącach 4,1 proc. Najniższe oprocentowanie oferowane w jednej z tegorocznych publicznych emisji obligacji wynosiło zaś 4,5 proc.
    czytaj więcej
  • Wysokie zyski z obligacji korporacyjnych to premia za podjęte ryzyko

    12 lipca 2016
    Przeciętne oprocentowanie obligacji firm jest nawet trzy-, czterokrotnie wyższe od oprocentowania bankowych lokat i papierów skarbowych. Nie są to darmowe zyski, stoi za nimi wyższe ryzyko, którego podjęcie powinno być świadome.
    czytaj więcej
  • Publiczna oferta obligacji niejedno ma imię

    8 lipca 2016
    Stawiając pierwsze kroki na rynku obligacji korporacyjnych i przyglądając się ich publicznym emisjom, których w ostatnim czasie jest naprawdę sporo, dobrze wiedzieć jakie są ich rodzaje i na czym polega różnica.
    czytaj więcej
  • Odsetki od obligacji a ryzyko

    4 lipca 2016
    Inwestowanie w obligacje oznacza udzielenie pożyczki, za którą należy się wynagrodzenie. Jego wysokość zależy od podjętego ryzyka.
    czytaj więcej
  • Reputacja oferującego obligacje ma znaczenie

    1 lipca 2016
    Pojedyncze wpadki mogą przytrafić się każdemu, ale jeśli na koncie oferującego obligacje korporacyjne jest więcej emisji, które nie zostały spłacone, to warto do przedstawionej przez niego propozycji objęcia obligacji podejść ze szczególną ostrożnością.
    czytaj więcej
  • Sześć pomysłów na obligacje – lipiec

    30 czerwca 2016
    Po okresie posuchy, na Catalyst liczniej pojawiają się kolejne serie obligacji, choć debiutantów na rynku wtórnym wciąż brakuje. Po Brexicie spadły ceny obligacji o stałym oprocentowaniu, dzięki czemu stały się interesujące.
    czytaj więcej
  • Pomysły na obligacje zapadające za mniej niż rok

    28 czerwca 2016
    Inwestując na Catalyst w papiery dłużne firm na okres do 12 miesięcy można liczyć na cały przekrój relacji zysku do ryzyka. Od rentowności niewiele przekraczającej zyski z bankowej lokaty, aż po dwucyfrowe rentowności będące zakładem o terminowy wykup obligacji.
    czytaj więcej
  • Zabezpieczenie obligacji bywa przereklamowane

    24 czerwca 2016
    Najlepsza ochrona dla obligatariuszy to solidna kondycja finansowa emitenta. Zabezpieczenia też nie warto bagatelizować, pod warunkiem, że jego wycena przedstawia realną wartość, a odsprzedaż w razie potrzeby faktycznie będzie wchodziła w grę.
    czytaj więcej
  • Różne oblicza stałego oprocentowania

    23 czerwca 2016
    Stały kupon obligacji sprawdza się w spokojnym okresie na rynku stóp procentowych, ale największe korzyści przynosi dopiero przy spadających stopach. Wtedy zarabiamy podwójnie, rośnie bowiem efektywna marża względem WIBOR-ów oraz notowania obligacji. Są też ciemne strony.
    czytaj więcej
  • W obligacjach liczą się nie tylko odsetki

    17 czerwca 2016
    Wysokość kuponu, to tylko jeden z wielu czynników, który należy brać pod uwagę przy ocenie inwestycji w obligacje firm. Każda emisja zawiera też szereg innych warunków. Część z nich da się łatwo wycenić.
    czytaj więcej