piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Chmury coraz cięższe

Emil Szweda, Obligacje.pl | 22 marca 2013
Inwestorzy nadal nie mają pewności czy i w jaki sposób Marvipol i Gant sfinansują wykup obligacji. Ideon złożył broń.

   Publikacja raportów rocznych – zgodnie z oczekiwaniami – niewiele zmieniła w przypadku postrzegania Ganta i Marvipolu, a jeśli już, to na gorsze (sądząc po zawieranych transakcjach – ceny obligacji deweloperów spadły w piątek, po publikacji raportów). Trudno było oczekiwać cudów w obecnej sytuacji rynkowej (zastój na rynku mieszkaniowym w IV kwartale – liczba udzielonych kredytów jest najniższa od 2009 r.). Wskaźnik szybkiej płynności Marvipolu spadł do 0,16 (pożądana wartość to okolice 0,8, ale przyznajmy, że mało który deweloper może się takim wskaźnikiem pochwalić, 0,4 jest wartością akceptowalną przez rynek sądząc po notowaniach obligacji innych przedstawicieli branży), a w sprawozdaniu zarządu i opublikowanym osobno komunikacie o odwołaniu prognoz finansowych, zarząd wskazuje mgliste pomysły na poradzeniu sobie z tą sytuacją. Ma jednak na to czas do 1 lipca, gdy zapada najbliższa seria notowanych na Catalyst papierów. Znacznie mniej czasu ma Gant, który papiery musi wykupić już za tydzień – w jego przypadku najbliższy piątek faktycznie będzie Wielkim Piątkiem. Na konferencji zarząd przyznał, że pieniędzy na koncie nie ma, ale ma za to przekonanie, że do terminowej spłaty dojdzie (warunkiem jest porozumienie z inwestorami instytucjonalnymi w sprawie rolowania znacznej części serii, nie wiadomo jednak jak dużej). Skutek dla notowań obligacji obu deweloperów łatwo sobie wyobrazić – papiery Marvipolu potaniały nawet po 3,7 proc., a rentowność sierpniowej serii zbliża się do 80 proc. Dużo? Majową serię Ganta w piątek wyceniono na 51,2 proc., co daje prawie ponad 780 proc. rentowności. Licząc inaczej – 100 proc. zysku w sześć tygodni. To jest dużo.

   Kłopoty mają nie tylko deweloperzy. Ideon poinformował o nieudanych negocjacjach z PKO BP w sprawie restrukturyzacji kredytu obrotowego. W efekcie linia została wymówiona, a Ideon rozważa wniosek o upadłość. W piątek najlepsza oferta kupna wyceniała obligacje Ideon na 2 proc. Uczciwiej byłoby chyba powiedzieć, że popytu nie było wcale, choć obligacje Ideonu mają zabezpieczenie hipoteczne i zapewne jest jakaś cena, po której wyspecjalizowani w podobnych operacjach inwestorzy byliby skłonni przejść przez trudy upadłości.

   Pokerową rozgrywkę można toczyć na obligacjach Redanu. Wyniki za 2012 r. okazały się na tyle słabe, że naruszone zostały warunki emisji serii wygasającej w sierpniu 2014 r. Na tej podstawie można domagać się wcześniejszego wykupu (w czerwcu br.) papierów. Na Catalyst można je kupić z rentownością na poziomie 45 proc. (zakładając przedterminowy wykup). Zakład polega na tym, że wykupu zażądają tylko mniejsi inwestorzy, a instytucjonalni nie będą chcieli zrobić krzywdy spółce, bo wówczas mogłoby się to skończyć utratą płynności.

   Nie był to więc przyjemny tydzień na Catalyst, ale jak zwykle nie ma tego złego. Inwestorzy otrzymują kolejną przestrogę – ryzyko inwestowania w obligacje korporacyjne jest bardzo wysokie, jeśli w inwestycjach kierować się wyłącznie wysokością kuponu, bez przykładania należytej wagi do analizy wyników (kłopoty Marvipolu i Ganta znane są co najmniej od pół roku). 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej