środa, 24 kwietnia 2024

Newsroom

17,2 proc. inflacji we wrześniu

msd | 30 września 2022
Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych przyspieszył z 16,1 proc. r/r w sierpniu do 17,2 proc. r/r we wrześniu, wynika z szybkiego szacunku GUS.

Opublikowany przez GUS wstępny odczyt wrześniowej inflacji znajduje się znacząco powyżej oczekiwanych przez analityków 16,4-16,5 proc. r/r. Wbrew zapowiedziom prezesa NBP, po wakacjach dynamika wzrostu cen nie tylko nie zaczęła hamować, ale jeszcze przyspieszyła.

„Żywność wysoko, energia wysoko. Ale prawdziwym zaskoczeniem jest inflacja bazowa, która prawdopodobnie wzrosła do 10,7-10,8 proc.” – napisali ekonomiści z mBanku.

Na skok inflacji bazowej do około 10,7 proc. r/r uwagę zwrócili także ekonomiści z ING i Pekao.

„To nowa fala przerzucania kosztów firm na detal. Ostrzegaliśmy, że nie będzie stabilizacji CPI po wakacjach (…) RPP nie powinna mieć dylematu: chciała kończyć podwyżki, ale wbrew zapowiedziom nie ma stabilizacji CPI, PLN mocno traci, a przykład forinta pokazuje, że zapowiedź końca cyklu podsyca osłabienie waluty. Widzimy +25pb w październiku, mowa o zakończeniu cyklu to fantazja” – podali ekonomiści ING.

Wtórują im też koledzy z BNP Paribas, według których cykl się jeszcze nie skończył, a stopa referencyjna wzrośnie do 8 proc. w I kwartale przyszłego roku.

Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w kolejną środę, 5 października.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej