środa, 07 grudnia 2022

Newsroom

17,2 proc. inflacji we wrześniu

msd | 30 września 2022
Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych przyspieszył z 16,1 proc. r/r w sierpniu do 17,2 proc. r/r we wrześniu, wynika z szybkiego szacunku GUS.

Opublikowany przez GUS wstępny odczyt wrześniowej inflacji znajduje się znacząco powyżej oczekiwanych przez analityków 16,4-16,5 proc. r/r. Wbrew zapowiedziom prezesa NBP, po wakacjach dynamika wzrostu cen nie tylko nie zaczęła hamować, ale jeszcze przyspieszyła.

„Żywność wysoko, energia wysoko. Ale prawdziwym zaskoczeniem jest inflacja bazowa, która prawdopodobnie wzrosła do 10,7-10,8 proc.” – napisali ekonomiści z mBanku.

Na skok inflacji bazowej do około 10,7 proc. r/r uwagę zwrócili także ekonomiści z ING i Pekao.

„To nowa fala przerzucania kosztów firm na detal. Ostrzegaliśmy, że nie będzie stabilizacji CPI po wakacjach (…) RPP nie powinna mieć dylematu: chciała kończyć podwyżki, ale wbrew zapowiedziom nie ma stabilizacji CPI, PLN mocno traci, a przykład forinta pokazuje, że zapowiedź końca cyklu podsyca osłabienie waluty. Widzimy +25pb w październiku, mowa o zakończeniu cyklu to fantazja” – podali ekonomiści ING.

Wtórują im też koledzy z BNP Paribas, według których cykl się jeszcze nie skończył, a stopa referencyjna wzrośnie do 8 proc. w I kwartale przyszłego roku.

Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w kolejną środę, 5 października.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze