piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Przymierzanie rolek

Emil Szweda, Obligacje.pl | 9 sierpnia 2013
Zbliża się czas zapadania jesiennych serii obligacji i ich emitenci powoli rozglądają się za możliwością rolowania papierów. Na spokojnym Catalyst nie widać obaw z tym związanych.

   Rynkowy tydzień upłynął bez większych zawirowań. W piątek o ponad 5 pkt proc. potaniały obligacje Instalexportu (do 94 proc. nominału), ale pochopnych wniosków wyciągać nie można – być może to pojedynczy inwestor potrzebował spieniężyć papiery, a wiadomo jak wygląda płynność na Catalyst, zwłaszcza w przypadku deweloperów.

   Znacznie ciekawszy wydaje się piątkowy debiut obligacji Polfy, choć skala emisji jest niewielka (nieco ponad 3 mln zł). Ale jest to przykład jak determinacja jednego człowieka potrafiła zmienić marzenia w rzeczywistość. Przed rokiem emisji obligacji dokonała BM Medical finansując w ten sposób przejęcie Polfy od Ciechu. BM Medical było firmą kilkukrotnie mniejszą od Polfy, a rynek do tak lewarowanych transakcji podchodzi zwykle nieufnie. Trudno było inwestorów przekonać, że kredyty bankowe także finansujące zakup Polfy, mogą zostać spłacone z majątku (gotówki) przejmowanej spółki, ale ostatecznie inicjator całego projektu postawił na swoim – Polfa jest jego, a obligacje wyceniono w dniu debiutu nawet na 101 proc., co byłoby nieomylną oznaką zaufania, gdyby nie skromny wolumen (25 obligacji), który nie pozwala wyciągnąć twardych wniosków.

   Na marginesie warto jeszcze wspomnieć o debiucie kolejnej serii obligacji GNB – jest ich już 19, a nim minie miesiąc może być i dwadzieścia. A później jeszcze więcej. W ten sposób GNB nie tylko jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę notowanych serii, ale też przykładem, że aby zarabiać na Catalyst potrzeba coraz węższej specjalizacji. Nie wystarczy już znać rynku obligacji, czy pojedynczych sektorów. Dziś można poruszać się w świecie papierów jednego tylko emitenta, by lawirując między poszczególnymi seriami wypracować jak najwyższą rentowność.

   Na koniec tytułowe spostrzeżenie. O planach emisji dał znać Platinum Properies Group. Związek z zapadającymi we wrześniu papierami jest oczywisty. Poprzednia emisja przyniosła spółce zakładanych 6 mln zł (teraz walczy o 6,5 mln, a więc kwotę wyższą o odsetki). Ten sam manewr PPG przećwiczyła zresztą przed rokiem (z pomocą emisji wartej 6 mln zł wykupiła dwie inne warte 5,1 mln zł) – można zakładać, że papiery zostaną objęte przez obecnych obligatariuszy. Wkrótce podobnych manewrów możemy oglądać więcej, bo po okresie sierpniowego przestoju, jesienią znów ruszają wykupy licznych serii obligacji. Przymiarki do refinansowania muszą być już poważnie zaawansowane, bo kto zaczeka na ostatnią chwilę może po pierwsze wystawić nerwy inwestorów na próbę, po drugie może konkurować o portfele z dużymi ofertami publicznymi takich marek jak PKO BP czy KGHM i Orlen.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej