piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Niezwykle aktwny handel

Emil Szweda, Obligacje.pl | 2 kwietnia 2012
Ponad 60 serii obligacji brało udział w poniedziałkowym handlu na Catalyst, a obroty należały do wysokich, bo milionowe transakcji nie były rzadkością

Na rozgrzewkę zacznijmy od obligacji banków spółdzielczych, gdzie suma transakcji zbliżyła się do 1,3 mln zł. Aktywnie handlowano obligacjam Banku Spółdzielczego Warszawa (BPS0720), a wartość transakcji osiągnęła cenę 103,5 proc. przy wolumenie 403 sztuki. To najwyższy obrót tą serią od czerwca ubiegłego roku. Co jest specjalnego w tej serii? Za cztery lata zmienia się wysokość oprocentowania. Zamiast 3,5 pkt proc. ponad WIBOR6M, będzie to 5,5 pkt proc. ponad WIBOR6M. Jeśli bank nie skorzysta z opcji call byłby to najwyższy - po Aliorze - kupon płacony przez bank, którego obligacje notowane są na Catalyst.

Po kilku sesjach niełaski, kiedy cena obligacji banku sanockiego (PBS0720) spadła do 101,5 proc., dziś inwestorzy przypomnieli sobie o tym papierze. Cena wzrosła do 103,5 proc. (momentami do 103,88 proc.), czyli najwyższego poziomu od października. Zaledwie w ubiegłym tygodniu cena była o prawie 2 pkt proc. niższa. Tymczasem akurat od tej serii obligatariuszom należą się najwyższe spośród banków spółdzielczych odsetki, które wynoszą 4 pkt proc. ponad WIBOR6M. Porównywalną cenę uzyskano dziś także za obligacje krakowskiego banku (SBK1020), które także oprocentowane są na 4 pkt proc. ponad WIBOR. Ale wolumen w ich przypadku wyniósł 10 sztuk, zaś w przypadku sanockiego banku 814 (wliczając transakcję pakietową).

Na rynku papierów komercyjnych transakcji dziś nie brakowało, trudno omawiać każdą z nich, przyjrzyjmy się najciekawszym. W ramach transkacji pakietowej właściciela zmieniło 1200 obligacji BBI Zeneris (BBZ1213). Oprocentowanie jest wysokie, o 6,85 pkt proc. ponad WIBOR6M. Ta seria pojawiła się w obrocie 22 marca, a jej łączna wartość to 5,025 mln zł (fundusz ubiegał się o 20 mln zł). Dopiero niedawno, gdy fundusz w kolejnej serii zaoferował stałe oprocentowanie wynoszące 12,65 proc., uplasował całą emisję (15 mln zł). Dzisiejsza transakcja pakietowa może oznaczać, że któryś z inwestorów zrobił właśnie miejsce w portfelu na obligacje nowej - wyżej oprocentowanej serii. Cenę w transakcji pakietowej ustalono na 100 proc.

Niżej w tabeli znajdziemy szereg drobniejszych transakcji. Inwestorzy powoli przekonują się do East Pictures, której papiery przekroczyły wreszcie wartość nominalną. Zgodnie z moimi oczekiwaniami obligacje Getin Noble Banku (GNB0218), które trafiły do obrotu w ostatni czwartek okazują się płynne, dziś wolumen wyniósł 58 sztuk, a cena sięgnęła 102, 39 proc. Wysoko, biorąc pod uwagę, że emitowano je w lutym z kuponem o 3,75 pkt proc. powyżej WIBOR6M, a już w marcu GNB przeprowadził emisję obligacji z kuponem o 20 pkt bazowych niższym, która zakończyła się niemal bez redukcji.

Na koniec warto wspomnieć o udanych przenosinach Wikany na rynek GPW (do czwartku obligacje tego dewelopera notowane były wyłącznie na BondSpot). Wolumen dla serii WIK0713 wyniósł 476 sztuk. Nieźle, biorąc pod uwagę, że wcześniejsze pół roku obligacje spędziły na BondSpot bez jednej choćby transakcji.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej