piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Copernicus, Uboat i emisje

Emil Szweda, Obligacje.pl | 5 września 2014
Sezon emisji obligacji korporacyjnych rozpoczął się na dobre. Do Mikrokasy dołączyło Echo, inwestorów kuszą też Kancelaria Medius i e-Kancelaria. A to dopiero początek.

Wydarzeniem  tygodnia, przy którym warto się zatrzymać jest ogłoszenie o likwidacji funduszu obligacji korporacyjnych zarządzanego przez Copernicus TFI. Dla wielu będzie to dowód na to, że Catalyst jest rynkiem niebezpiecznym, skoro polegli na nim nawet specjaliści. Zwróciłbym jednak uwagę na inną prawidłowość. Tego lata rozpoczęto już likwidację funduszu stworzonego przez NWAI, wcześniej kłopoty z utrzymaniem płynności miał korporacyjny fundusz zarządzany przez Idea TFI. We wszystkich tych przypadkach fundusze obligacji korporacyjnych kontrolowane były przez grupy kapitałowe, których domy maklerskie, które pełniły w swoim czasie, lub pełnią nadal, rolę istotnych rozgrywających na rynku pierwotnym emisji obligacji. A znając przeprowadzone oferty oraz składy portfeli funduszy, łatwo się zorientować, że fundusze obejmowały często te papiery, które dany dom maklerski oferował. Nie musi to być nic nagannego, jeśli oferty są dobrej jakości. Ale wszystkich trzech przypadkach, fundusze zostały na koniec właśnie z papierami, które kupiły korzystając z oferty DM w grupie kapitałowej. I to jest właśnie ostrzeżenie dla inwestorów – przed inwestycją w fundusz sprawdź, czy w jego grupie nie znajduje się podmiot, który specjalizuje się w emisjach obligacji podwyższonego ryzyka i czy przypadkiem fundusz nie ma zbyt wielu takich papierów na książce.

Rynek pierwotny rozgrzał się na dobre. Do oferty publicznej Mikrokasy dołączyło Echo, a prywatne emisje prowadziły w tym samym czasie Eurocent, Kancelaria Medius, e-Kancelaria i Leasing-Experts. A to tylko emisje spółek, które o ich przeprowadzeniu informowały w raportach bieżących. Wszystko wskazuje na to, że jesień będzie wyjątkowo obfitą porą roku jeśli chodzi o liczbę organizowanych emisji, choć niekoniecznie obejmie ona tych, na których chętnych byłoby pewnie najwięcej – dużych windykatorów.

W tle tych wydarzeń inwestorzy mogą śledzić wydarzenia związane z Uboat-Line, której prezes najpierw sprzedał akcje, by odkupić je w ramach zamkniętej emisji (akcjonariusze spółki uważają sprawę za co najmniej kontrowersyjną), zaś teraz Uboat-Line przeznaczył do 2 mln zł na skup własnych obligacji z rynku. Obligacji, dodajmy, notowanych grubo poniżej nominału (nawet po 65 proc.), zatem spółka ma okazję kupić swój własny dług grubo poniżej kosztów związanych z terminowym wykupem. Nie wszystko jednak składa się na jednoznacznie pozytywny wydźwięk decyzji Uboat-Line, ponieważ sprawa może mieć swoje drugie dno, o czym więcej na naszej stronie napiszemy w poniedziałek.

Po największej fali publikacji raportów półrocznych (czekamy jeszcze na wyniki firm, notowanych wyłącznie na Catalyst, które mogą publikować raporty do końca września), nie widać większych – negatywnych – zmian w postrzeganiu inwestorów przez emitentów. Zatem żadne nowe trupy z szaf nie wypadły, lub po prostu przezornie ukryto je głębiej. Co ciekawe, rynek zdaje się reagować na raczej pozytywne informacje o sprzedaży nieruchomości przez Rank Progress czy o umowie ich sprzedaży przez Instalexport. W obydwu przypadkach sprzedaż przełoży się na ograniczenie zadłużenia, a w przypadku Instalexportu nawet na spłatę obligacji, co wcześniej pewne nie było. Ale kursy obligacji obu firm nadal znajdują się grubo poniżej nominału, z czym polemizować nie warto. To rynek ma przeważnie rację.

Więcej wiadomości o Uboat-Line S.A.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej