niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

Uboat dostał żądania przedterminowego wykupu 2850 obligacji

ems | 19 listopada 2014
Spółka uważa żądania za pozbawione postaw prawnych, a działania obligatariuszy za działanie na szkodę spółki. Zarząd odpowiedział też na pozostałe pytania zadane na NWZA.

W odpowiedzi na pytania zadane dwa tygodnie wcześniej podczas NWZA, spółka stwierdziła, że część spośród 44 wniosków o przedterminowy wykup ma wady formalne (ale nie wiadomo jak duża część), a łączna wartość żądań przedterminowego wykupu obligacji dotyczy "nieco ponad" 2 850 papierów łącznie serii B i C (obie notowane są na Catalyst; oświadczenie nie wpłynęło zauważalnie na ich notowania, które utrzymują się poniżej nominału). Tak jak można było sądzić, spółka uważa wnioski za bezsasadne. Przypomnijmy, że podstawą składania wniosków o przedterminowy wykup było - jak się okazuje, domniemane -  naruszenie przez Grzegorza Misiąga - prezesa i głównego akcjonariusza spółki - warunków emisji obligacji. W warunkach emisji napisano bowiem, że zejście przez niego poniżej 50 proc. udziału w kapitale akcyjnym daje prawo do składania takich żądań. Zdaniem spółki są one bezzasadne, ponieważ w procesie późniejszego podwyższenia kapitału, udział Grzegorza Misiąga wzrósł powyżej 60 proc. Zarząd spółki uważa ponadto, że skierowanie żądań godzi w interesy i "w sposób nieuzasadniony podważają wiarygodność i rzetelność spółki", zaś rozpowszechnianie informacji o zajściu przesłanek do wcześniejszego wykupu obligacji "narusza dobre imię spółki".

W dalszej części oświadczenia podano, że wartość należności spółki na koniec września wyniosła 44,4 mln zł, z czego 89 proc. to należności przed terminem wymagalności. Spółka podała, że prowadzi na bieżąco monitoring należności, a w 2014 r. w toku czynności windykacyjnych ściągnęła należności o wartości 1,7 mln zł.

W oświadczeniu stwierdzono ponadto, że spółka przygotowuje się do przedterminowego skupu obligacji (na początku września Uboat zapowiadał, że jest gotów przeznaczyć na ten cel do 2 mln zł), ale termin determinowany jest postępem negocjacji z partnerami i czasem potrzebnym do zabezpieczenia odpowiednich środków.

Ponadto napisano, że źródłem spłaty obligacji serii B i C będą środki uzyskane przez spółkę z bieżącej działalności (zysku), lub z pozyskanego kapitału kredytowego lub pozyskanego kapitału strategicznego. Spółka nie sprecyzowała źródła "kapitału strategicznego".

Komentarz Obligacje.pl

Sama publikacja odpowiedzi jest niewątpliwym sukcesem akcjonariuszy mniejszościowych, którzy - wobec milczenia zarządu w ostatnich tygodniach - aby poznać sytuację w spółce zarządali zwołania NWZA. Gdy zarząd spółki nie pojawił się na nim, część mniejszościowych akcjonariuszy zapowiedziała złożenie pytań do sądu rejestrowego (sąd może nakazać spółce udzielenie odpowiedzi), a dodatkowo przedstawiciele Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych zwróciło się do działu prawnego GPW z prośbą o wyjaśnienie, czy Uboat-Line nie naruszył obowiązków informacyjnych.

Początkowo jedyną reakcją spółki był emocjonalne, ale niemal pobawione konkrentów oświadczenie prezesa spółki. Po dwóch tygodniach od NZWA i po jedenastu tygodniach od otrzymania żądań przedterminowych wykupów, spółka opublikowała informacje dotyczące żądań wykupów obligacji. Spółka mogła znacznie wcześniej schłodzić emocje publikując komunikat dotyczący wezwań do przedterminowego wykupu obligacji zaraz po ich napłynięciu, wraz z własną interpretacją podstawy składania tych żądań. Spółka niczego by na tym nie straciła, fakt, że żądania napłynęły i tak był tajemnicą poliszynela. Istotnie, cała sprawa godzi w wizerunek i interesy spółki, ale nie przez rozpowszechnianie informacji o możliwości naruszenia warnków emisji, lecz przez jedenastotygodniowe przemilczanie informacji o napłynięciu żądań i nie zajęciu stanowiska wobec nich. Gdy brakuje informacji, pojawiają się spekulacje.

Wyjaśnienia spółki zapewne nie wszystkich zadowolą, ale niewątpliwie widać olbrzymi postęp w polityce informacyjnej Uboat-Line. A to już wstęp do budowania porozumienia.

Więcej wiadomości o Uboat-Line S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst