piątek, 11 kwietnia 2025

Newsroom

Co będzie pierwsze: podwyżki stóp w USA czy Grexit? - raport miesięczny DM NWAI

Grzegorz Balcerski, Adrianna Kocięda - analitycy DM NWAI | 12 maja 2015
"Kwiecień był słabym miesiącem biorąc pod uwagę liczbę i wartość debiutów na Catalyst. Łącznie zadebiutowało sześć emisji o wartości w sumie 116,7 mln zł."

Pełna treść raportu dostępna jest tu.

Rynek polskich obligacji korporacyjnych

W kwietniu ponownie obserwowaliśmy obniżki rentowności w przypadku większości papierów korporacyjnych (Discount Margin). Wyjątek w tym okresie stanowiły branże Budownictwa, Retail oraz Usług Finansowych. Jako najbezpieczniejszy wskazywany jest sektor Paliw, Gazu i Energii, z DM na poziomie 2,45%. Widoczna w tym miesiącu była także pozytywna zmiana nastawienia wobec Przemysłu Drzewnego oraz Wierzytelności, których DM spadało najbardziej: odpowiednio o 1,34 pp. i 1,18 pp.

Sektorem najniżej ocenianym przez rynek w kwietniu pozostał Retail. Wciąż ciążą na nim nisko oceniane obligacje Czerwonej Torebki, które na koniec kwietnia notowane były po 71 procent nominału, co oznacza spadek notowań o blisko 14% m/m (najwyższy spadek ze wszystkich korporatów notowanych na Catalyst). Ostanie zniżki jej cen to efekt m.in. informacji o likwidacji spółki zależnej prowadzącej sieć dyskontów pod szyldem Czerwonej Torebki, które jak dotąd stanowiły jeden z fundamentów działalności spółki.

Obserwować możemy uspokojenie w obrębie spółek wierzytelnościowych, których notowania w ostatnich miesiącach były zaniżane przez default’y E-Kancelarii. W kwietniu nie odnotowano handlu na papierach tej spółki. Kruk - lider rynkowy tego segmentu, zapowiedział kolejne emisje: 20 mln PLN w stałokuponowej ofercie publicznej i 100 mln w ofercie prywatnej ze zmiennym oprocentowaniem. Kredyt Inkaso uplasował prywatną emisję 69 mln PLN obligacji serii X. Jej celem jest zrolowanie zapadających w czerwcu obligacji serii S04.

Kwiecień był słabym miesiącem biorąc pod uwagę liczbę i wartość debiutów na Catalyst. Łącznie zadebiutowało 6 emisji o wartości w sumie 116,7 mln PLN – miesiąc wcześniej było to ponad 2,2 mld PLN. Największy debiut dotyczył emisji POZBUD T&R o wartości 50 mln PLN. Na drugim miejscu podium stanął BBI Development z 35-milionową emisją. Na Catalyst zadebiutowały także mniejsze serie od Kerdos Group, Ronson’a, Indos oraz Klon’a. Warto także wspomnieć o planach Kedros Group o zrefinansowaniu na rynku niemieckim swojego zadłużenia obligacyjnego emisją denominowaną w euro, o czym poinformował prezes grupy na niedawnej konferencji wynikowej.

Na początku kwietnia Alior Bank uplasował emisję na 192,5 mln PLN. Ze znaczących nowych emisji warto także zwrócić uwagę na już wspominaną serię X Kredyt Inkaso. Na koniec kwietnia na GPW notowanych było 527 serii obligacji wyemitowanych przez 195 podmioty, których łączna wartość wynosiła 583,8 mln PLN. Obroty w kwietniu osiągnęły poziom 171,8 mln zł, co jest wynikiem najniższym od 3 miesięcy. Jest to także niższa o prawie 5 mln PLN wartość od 28-miesięcznej mediany liczonej od początku 2013r.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Przed nami kilkanaście miesięcy spadku oprocentowania obligacji firm

    9 kwietnia 2025
    Po sezonie na kompresję obligacyjnych marż, teraz spadają WIBOR-y. Na koniec tego roku przeciętny kupon notowanych na Catalyst korporatów może być więc o około 1,5 pkt proc. niższy niż obecnie.
    czytaj więcej
  • Umiarkowana reakcja Catalyst na przecenę akcji

    7 kwietnia 2025
    Do Catalyst dotarły echa wyprzedaży z rynków akcji, ale zmiany notowań są bez porównania słabsze i wydają się opierać na bardziej racjonalnych przesłankach. W poniedziałek taniały przede wszystkim obligacje o długich terminach wykupu oraz wybranych emitentów.
    czytaj więcej
  • WIBOR już spada

    7 kwietnia 2025
    W odpowiedzi na słowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, trzymiesięczny WIBOR spadł w piątek do 5,69 proc., a jego terminowe wyceny na lipiec i październik obniżyły się kolejno do 4,66 i 4,19 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Krach jednym, zyski drugim

    4 kwietnia 2025
    Wszyscy wiedzieli, nikt się nie spodziewał - tak można opisać reakcję rynków na ogłoszenie kolejnych taryf celnych przez prezydenta USA. Inwestorzy na całym świecie w popłochu sprzedawali akcje, surowce, a nawet dolara. A kupowali… Cóż. To co zwykle w podobnych okazjach, czyli obligacje.
    czytaj więcej