poniedziałek, 21 kwietnia 2025

Newsroom

Banki nie zapłacą podatku od obligacji skarbowych

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 29 grudnia 2015
Oznacza to tyle, że zadłużenie skarbu państwa będzie preferencyjnie traktowane w bilansach banków względem finansowania udzielonego klientom indywidualnym, firmom i samorządom. Także pod postacią obligacji.

Najnowsza poprawka do projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych zakłada, że podatek od bankowych aktywów nie obejmie obligacji skarbowych. W zamian rośnie jednak stawka samego podatku, zamiast 0,39 proc. rocznie wyniesie ona 0,44 proc., ale po pomniejszeniu aktywów o obligacje skarbu państwa. Bez zmian pozostają natomiast zamiar pomniejszenia podstawy opodatkowania o fundusze własne oraz minimalna kwota aktywów powyżej której danina dla fiskusa będzie obowiązywać (4 mld zł).

Na koniec października zadłużenie skarbu państwa wobec krajowego sektora bankowego to 178,1 mld zł (dane MF) wobec całkowitej wartości papierów dłużnych posiadanych przez banki na poziomie 353,2 mld zł (dane NBP). Pozostała część to bony pieniężne NBP (99,6 mld zł) oraz obligacje nieskarbowe, do których zalicza się nie tylko dług firm, ale także obligacje BGK czy samorządów. Wszystkie one, w przeciwieństwie do papierów skarbowych, zostaną objęte podatkiem, co jasno sugeruje, w którym kierunku zmierzać będzie popyt banków i jak kształtować będą one swoje bilanse.

Trzy tygodnie temu pisaliśmy o tym, że wprowadzenie podatku od bankowych aktywów może skutkować wyższą ceną kredytów dla firm, co z kolei stwarzałoby szansę dla nowych emisji obligacji. Co do zasady, argumenty te nie tracą na aktualności, bo obejmowanie długu firm byłoby dla banków pod względem podatkowym tym samym co udzielenie im kredytu. Niemniej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wzrośnie znaczenie papierów skarbowych w bilansach banków.

Mówiąc wprost, nowa poprawka do projektu ustawy sprawia, że rząd zapewni sobie w ten sposób łatwiejsze finansowanie potrzeb pożyczkowych kosztem finansowania przez banki konsumpcji gospodarstw domowych czy finansowania inwestycji firm. Zresztą nie tylko ich, bo dotychczas banki lokowały też środki w obligacjach komunalnych czy papierach emitowanych przez BGK (w tym na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego). Szczególnie te ostatnie mogły stanowić alternatywę dla papierów skarbowych. Przy obciążeniu ich podatkiem na poziomie 0,44 proc. rocznie postrzeganie obligacji BGK mogłoby się zmienić.

Ciekawie wobec najnowszych pomysłów na podatek bankowy wyglądać mogą zapowiedziane wstępnie publiczne emisje obligacji Banku Pocztowego oraz Alior Banku. Zamiar plasowania części długu wśród inwestorów detalicznych wydaje się w tym przypadku krokiem naprzód, zważywszy, że część inwestorów instytucjonalnych, tj. banki i ubezpieczyciele, z powodu dodatkowego podatku od aktywów może wymagać wyższych kuponów. Zresztą na rosnące wymagania instytucji wskazywał Szymon Midera, prezes Banku Pocztowego, w wypowiedzi dla Pulsu Biznesu. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze