sobota, 17 lutego 2018

Newsroom

Best pozyskał 55,8 mln zł z publicznej emisji

ems | 30 listopada 2017
Papiery trafiły do portfeli 650 inwestorów. Cała oferta warta była 60 mln zł. To pierwsza emisja publiczna Bestu i pierwsza od roku publiczna emisja przeprowadzona na podstawie prospektu, która nie zakończyła się redukcją zapisów.

- Inwestorzy objęli niemal całą oferowaną pulę, co uznajemy za bardzo dobry wynik, zważywszy, że publiczna oferta obligacji Best zbiegła się w czasie z dużymi ofertami innych emitentów – podsumował Krzysztof Borusowski, prezes Bestu, cytowany w komunikacie prasowym.

Swoją ocena trafił prawdopodobnie w sedno sprawy. Obligacje Bestu oferował DM Alior Banku i DM PKO BP. W tym samym czasie obaj oferujący zbierali zapisy w publicznych emisjach na obligacje Alior Banku i PKN Orlen i dla obydwu oferujących osiągnięcie jak najlepszych wyników w prestiżowych ofertach było zapewne priorytetem. W tych okolicznościach pozyskanie 93 proc. maksymalnej wartości oferty rzeczywiście należy uznać za dobry rezultat.

Średnia wartość złożonego zapisu wyniosła 85,8 tys. zł, wobec 114 tys. zł w emisji w maju i 136 tys. zł w styczniu br.

Best oferował nabywcom 3,4 pkt proc. marży ponad WIBOR 3M i 57-miesięczny (cztery latai trzy kwartały) okres spłaty. Trzeci program publicznych emisji obligacji ustanowiony przez Best wart jest 300 mln zł, a emisja serii T1 ten program rozpoczynała. Wcześniej Best pozyskał 500 mln zł z dwóch wcześniejszych programów, a każda z poprzednich emisji przeprowadzanych w latach 2014-2017 kończyła się pełnym powodzeniem i redukcją zapisów.

Seria T1 ma trafić do obrotu na Catalyst, gdzie notowanych jest 16 starszych serii o terminach zapadalności od kwietnia przyszłego roku po czerwiec 2022 r. Rentowność brutto notowanych papierów rozciąga się od 4,1 proc. po 5,5 proc. 

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • Podsumowanie tygodnia: Kupony w górę

  16 lutego 2018
  GetBack jest drugim po Beście emitentem, który zdecydował się na podniesienie marży w nowej emisji publicznej, z tym, że jego podwyżka jest bardziej konkretna (40 punktów bazowych). W kolejnych miesiącach wzrost marż nie musi ograniczać się do windykatorów.
  czytaj więcej
 • Best wydłuża zapisy - aktualizacja

  16 lutego 2018
  Spółka przesunęła termin zamknięcia publicznej oferty obligacji z 16 lutego do 27 lutego - wynika z informacji podanych na stronie jednego z oferujących.
  czytaj więcej
 • Wywiad: Branżę czeka ciekawy rok

  13 lutego 2018
  Krzysztof Borusowski, prezes Best, odpowiada na pytania Obligacje.pl.
  czytaj więcej
 • Obligacje Best – raport rynkowy

  05 lutego 2018
  Zmieniając warunki nowej oferty Best zrobił wystarczająco dużo, aby obecne na rynku wtórnym starsze serie nie stanowiły dużej konkurencji dla trwającej właśnie emisji. Owszem, Catalyst daje niekiedy możliwość zainwestowania środków w starsze obligacje Bestu na atrakcyjniejszych warunkach, ale to przywilej zarezerwowany dla najdrobniejszych inwestorów.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje