niedziela, 19 sierpnia 2018

Newsroom

Best pozyskał 55,8 mln zł z publicznej emisji

ems | 30 listopada 2017
Papiery trafiły do portfeli 650 inwestorów. Cała oferta warta była 60 mln zł. To pierwsza emisja publiczna Bestu i pierwsza od roku publiczna emisja przeprowadzona na podstawie prospektu, która nie zakończyła się redukcją zapisów.

- Inwestorzy objęli niemal całą oferowaną pulę, co uznajemy za bardzo dobry wynik, zważywszy, że publiczna oferta obligacji Best zbiegła się w czasie z dużymi ofertami innych emitentów – podsumował Krzysztof Borusowski, prezes Bestu, cytowany w komunikacie prasowym.

Swoją ocena trafił prawdopodobnie w sedno sprawy. Obligacje Bestu oferował DM Alior Banku i DM PKO BP. W tym samym czasie obaj oferujący zbierali zapisy w publicznych emisjach na obligacje Alior Banku i PKN Orlen i dla obydwu oferujących osiągnięcie jak najlepszych wyników w prestiżowych ofertach było zapewne priorytetem. W tych okolicznościach pozyskanie 93 proc. maksymalnej wartości oferty rzeczywiście należy uznać za dobry rezultat.

Średnia wartość złożonego zapisu wyniosła 85,8 tys. zł, wobec 114 tys. zł w emisji w maju i 136 tys. zł w styczniu br.

Best oferował nabywcom 3,4 pkt proc. marży ponad WIBOR 3M i 57-miesięczny (cztery latai trzy kwartały) okres spłaty. Trzeci program publicznych emisji obligacji ustanowiony przez Best wart jest 300 mln zł, a emisja serii T1 ten program rozpoczynała. Wcześniej Best pozyskał 500 mln zł z dwóch wcześniejszych programów, a każda z poprzednich emisji przeprowadzanych w latach 2014-2017 kończyła się pełnym powodzeniem i redukcją zapisów.

Seria T1 ma trafić do obrotu na Catalyst, gdzie notowanych jest 16 starszych serii o terminach zapadalności od kwietnia przyszłego roku po czerwiec 2022 r. Rentowność brutto notowanych papierów rozciąga się od 4,1 proc. po 5,5 proc. 

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • Best zainwestował 57,2 mln zł w II kwartale

  16 lipca 2018
  Nakłady na wierzytelności były o 19 proc. niższe niż przed rokiem, ale i tak można mówić o postępie, bo w I kwartale tego roku Best nie inwestował w ogóle. Tymczasem wpłaty od dłużników rosną, choć raczej powoli.
  czytaj więcej
 • Więcej gotówki w kasie Bestu; gotowy konsolidować rynek

  11 maja 2018
  Wstrzymanie nowych zakupów wystarczyło, by wskaźniki zadłużenia Bestu nieco spadły w I kwartale. Sytuacja grupy pozwala myśleć o inwestycjach z pominięciem rynku obligacji.
  czytaj więcej
 • Indeks Rynku Obligacji (04.05)

  07 maja 2018
  Indeks Rynku Obligacji nie potwierdza obiegowej opinii dotyczącej „wirusa GetBack”, czyli przeceny całego rynku obligacji w związku z problemami GetBack. Rzeczywiście, spadły ceny obligacji kilku spółek, w tym tych, w które inwestują inwestorzy indywidualni, ale mimo to Indeks znajduje się na poziomach raczej świadczących o sile rynku.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Oznaki poprawy

  04 maja 2018
  Warunki rozpoczynającej się w poniedziałek emisji Orlenu są na tyle dobre, że doprowadziły do przeceny starszych, notowanych na Catalyst serii i sukces tej oferty wydaje się z góry przesądzony.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje