piątek, 09 czerwca 2023

Newsroom

Best uplasował obligacje warte 10,5 mln zł

msd | 07 marca 2022
W publicznej ofercie obligacji o wartości do 30 mln zł udział wzięło 296 inwestorów, którzy złożyli zapisy warte niecałe 10,51 mln zł.

W spokojnych czasach uplasowanie jednej trzeciej emisji trudno byłoby uznać za sukces. Tym razem o wynikach oferty zdecydował jednak wiadomy problem – agresja Rosji na Ukrainę.

- Wybuch wojny nastąpił w momencie trwania zapisów na obligacje serii W3 i negatywnie wpłynął na nastroje inwestorów. Zastanawialiśmy się nawet, czy nie odstąpić od przeprowadzenia oferty. Jednak, mimo niesprzyjających warunków, prawie 300 inwestorów zdecydowało się zainwestować w obligacje BEST. Zdecydowana większość zapisów została złożona przy tym w dwóch ostatnich dniach subskrypcji, co odbieramy jako potwierdzenie, że jesteśmy postrzegani jako wiarygodny i bezpieczny partner także w niepewnych czasach. Dziękujemy inwestorom za okazane zaufanie – powiedział Krzysztof Borusowski, prezes Bestu, cytowany w komunikacie.

Za pięcioletnie niezabezpieczone papiery windykator proponował inwestorom WIBOR 3M plus 4,0 pkt proc. marży, tj. o 20 pb. bazowych mniej niż podczas wrześniowo-październikowej oferty. Mimo tego, propozycja Bestu nadal się broniła, ponieważ pochodzące z poprzedniej emisji papiery BST1026 regularnie wyceniane są w okolicach 102 proc. nominału (czwartego dnia wojny notowania na moment spadły poniżej 97 proc.).

Warte 10,5 mln zł obligacje uplasowano w ramach programu publicznych emisji obligacji do 200 mln zł, z którego Best na razie wykorzystał 31,2 mln zł w trzech ofertach. Sama spółka przypomina jednak, że nie jest uzależniona od emisji kolejnego długu, ponieważ niedawno zwiększyła też dostępne w ING Banku finansowanie z 250 do 350 mln zł.

– Rozmawiamy też z innymi bankami. Daje nam to komfort w planowaniu kolejnych inwestycji i pozwala dywersyfikować źródła finansowania rozwoju GK BEST. Świadczy też o tym, że jesteśmy wiarygodnym i sprawdzonym partnerem dla sektora bankowego – powiedział szef Bestu.

Nowe obligacje Bestu powinny trafić do obrotu na Catalyst 31 marca. 

Aktualnie na GPW znajduje się pięć starszych serii długu windykatora, po tym jak 28 lutego spłacił on warte 30 mln zł papiery BST0222. 

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • Best z dodatkowym program emisji obligacji

  29 maja 2023
  Windykacyjna spółka ustanowiła program emisji o wartości 300 mln zł, w ramach którego obligacje adresowane będą prawdopodobnie do inwestorów instytucjonalnych.
  czytaj więcej
 • Best chce więcej pożyczać

  15 maja 2023
  Windykacyjna grupa liczy na znaczący wzrost inwestycji, pod które potrzebować będzie dodatkowego finansowania, w tym także obligacyjnego. Miejsca na nowy dług w jej bilansie z pewnością nie brakuje.
  czytaj więcej
 • Best miał ponad 100 mln zł odzysków w I kw.

  13 kwietnia 2023
  Windykator zanotował 101,6 mln zł spłat w I kwartale, z czego 91,4 mln zł pochodziło z jego własnych portfeli. Na zakup nowych wierzytelności Best wydał zaś 28,2 mln zł.
  czytaj więcej
 • Best chce zwiększyć obligacyjne finansowanie

  05 kwietnia 2023
  Windykator nadal zapowiada zwiększenie nakładów na wierzytelności, a przy stosunkowo nisko zlewarowanym bilansie nie obawia się o dostępność finansowania. Liczy na zwiększenie skuteczności publicznych ofert obligacji oraz rozważa przeprowadzenie emisji dla inwestorów instytucjonalnych.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje