piątek, 22 października 2021

Newsroom

Best uplasował publiczną ofertę obligacji o wartości 10 mln zł

msd | 11 października 2021
Po 27-proc. redukcji zapisów niewielką emisję windykatora przydzielono 432 inwestorom. Best zapowiada, że kolejne oferty również będą relatywnie małe, ale za to częstsze.

W wartej 10 mln zł publicznej emisji Bestu 436 inwestorów zapisało się na obligacje za 13,75 mln zł. Po redukcji papiery przydzielono 432 inwestorom, co oznacza, że do każdego z nich trafił dług wart średnio 23,1 tys. zł.

– Przewaga popytu nad podażą obligacji serii W2 jest potwierdzeniem, że decyzja o zaoferowaniu papierów dłużnych o zmiennym oprocentowaniu była właściwym posunięciem. W przypadku wzrostu stawki WIBOR, będącej pochodną podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, nabywcy obligacji Best serii W2 otrzymają odpowiednio wyższe odsetki – powiedział Marek Kucner, wiceprezes Bestu, cytowany w komunikacie prasowym.

Windykator ponownie oferował inwestorom pięcioletnie niezabezpieczone papiery, ale oprocentowane na WIBOR 3M plus 4,2 pkt proc. marży wobec stałych 4,4 proc. w emisji lipcowej, którą rynek przyjął dość chłodno. Spółka zebrała wówczas 10,7 mln zł z oferowanych 25 mln zł.

– Aktualnie nastawiamy się na mniejsze, ale częstsze emisje naszych obligacji. To nam pozwoli elastycznie reagować na zmiany warunków rynkowych i lepiej dostosowywać się do oczekiwań inwestorów – zapowiedział Marek Kucner. 

Wprawdzie formalny dzień emisji nowych papierów Bestu przewidziano na 26 października, ale odsetki od nich naliczane są od dnia przydziału, tj. 8 października. Oznacza to, że inwestorzy nie załapią się jeszcze na wzrost stawki WIBOR (ustalenie stopy procentowej dla obligacji spółki wypada w szósty dzień roboczy przed rozpoczęciem okresu odsetkowego).

Po dwóch tegorocznych emisjach Best wykorzystał na razie 20,7 mln zł z wartego 200 mln zł programu, dla którego spółka ma ważny prospekt do czerwca przyszłego roku.

Na Catalyst znajduje się pięć serii długu Bestu. Pochodzące z lipcowej emisji stałokuponowe papiery BST0726 wyceniane są na 99 proc. nominału (4,59 proc. rentowności brutto).

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • Best wyda 15 mln zł na skup akcji własnych

  20 października 2021
  Windykator oficjalnie zrezygnował z poszukiwania inwestora finansowego. Jeszcze w tym roku zamierza skupić 2,17 proc. własnych akcji.
  czytaj więcej
 • Dynamika wzrostu spłat Bestu hamuje

  14 października 2021
  Wpłaty z należnych windykatorowi portfeli wzrosły o 3 proc. r/r do 82,8 mln zł w III kwartale. Były one jednak zauważalnie niższe niż w ponadprzeciętnie dobrym II kwartale.
  czytaj więcej
 • UKNF kręci bat na windykatorów bez własnego TFI

  12 października 2021
  Urząd Komisji Nadzoru Finansowego chce ograniczenia katalogu podmiotów, które mogą zarządzać portfelami funduszy inwestycyjnych. Wejście w życie proponowanych zmian uderzyłoby przede wszystkim w windykatorów, którzy nie posiadają własnego towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wyprzedaż i co dalej?

  01 października 2021
  Nasze dziesięciolatki zakończyły wrzesień na najwyższym poziomie zamknięcia miesiąca od ponad dwóch lat. Obawy o inflację i wzrost stóp kumulują się, co z kolei sprzyja obligacjom korporacyjnym. Dwie aktualne emisje publiczne mogą wyciągnąć środki choćby z funduszy dłużnych.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje