sobota, 03 grudnia 2022

Newsroom

Best ustanowił nowy program emisji publicznych, z aktualnego jeszcze skorzysta

ems | 20 maja 2022
Aktualny program publicznych emisji obligacji Bestu wygasa 17 czerwca i spółka rozważa przeprowadzenie jeszcze jednej ofery przed wygaśnięciem prospektu. Wniosek o zatwierdzenie nowego ma zostać złożony na dniach.

Nowy program publicznych emisji obligacji ma mieć wartość 250 mln zł.

- W naszej ocenie najbliższe lata będą stać pod znakiem zwiększonej podaży portfeli wierzytelności oraz rosnącego znaczenia firm zarządzających wierzytelnościami nieregularnymi dla polskiej gospodarki – powiedział Krzysztof Borusowski, cytowany w komunikacie prasowym.

Niedwuznacznie sugeruje to, że Best jest zainteresowany zwiększeniem inwestycji finansowanych emisjami długu. Tym bardziej, że po tegorocznych wykupach jego zobowiązania finansowe z tytułu emisji obligacji pozostaną śladowe. W czerwcu zapadają obligacje Bestu warte 60 mln zł, a we wrześniu na kolejnych 56 mln zł. Kolejna seria zapada dopiero w lutym 2024 r., a jej wartość to 20 mln zł. Trzy kolejne serie to już perspektywa lat 2026-27 i pochodzą one z aktualnie prowadzonego programu emisji obligacji, przy czym Bestowi nie udało się nabrać właściwego rozmachu w tych emisjach. Pierwszą przeprowadził w wakacje minionego roku w przededniu wzrostu stóp procentowych, oferując inwestorom stały kupon. Kolejna przypadła na okres po pierwszej podwyżce stóp, która mocno zaskoczyła rynek, a trzecia trafiła na rynek zaraz po napaści Rosji na Ukrainę.

Z komunikatu prasowego wynika, że Best jest zainteresowany przeprowadzeniem kolejnej emisji przed wygaśnięciem prospektu.

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • Best podniósł marżę w nowej emisji publicznej

  30 listopada 2022
  Od 2 do 16 grudnia potrwają zapisy w wartej 20 mln zł publicznej emisji obligacji Bestu adresowanej do inwestorów indywidualnych na podstawie prospektu emisyjnego. Oferowana marża wynosi 4,5 pkt proc. ponad WIBOR 3M wobec 4,0 pkt w emisji z poprzedniej emisji z I kwartału.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: W kierunku linii trendu

  25 listopada 2022
  Rentowność naszych dziesięciolatek spadła do 6,6 proc. w czwartek i z tej wysokości 9 proc. osiągnięte przed miesiącem może wyglądać tylko na zły sen, który minął i już nie wróci. Jest na to pewna szansa w średnim terminie.
  czytaj więcej
 • Best przygotowuje się na możliwe spowolnienie spłat

  22 listopada 2022
  Windykator zakończył III kwartał ze spłatami powyżej budżetu i mnóstwem miejsca w bilansie na nowe finansowanie. Lada moment może wyjść na rynek z nową emisją obligacji. W przyszłym roku chce być natomiast przygotowany na ewentualne osłabienie kondycji finansowej dłużników.
  czytaj więcej
 • Best rozważa przeprowadzenie emisji jeszcze w tym roku

  07 listopada 2022
  Windykacyjna spółka bada możliwość uplasowania w najbliższych tygodniach publicznej oferty obligacji na podstawie świeżo zatwierdzonego prospektu.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje