środa, 29 czerwca 2022

Newsroom

Best ustanowił nowy program emisji publicznych, z aktualnego jeszcze skorzysta

ems | 20 maja 2022
Aktualny program publicznych emisji obligacji Bestu wygasa 17 czerwca i spółka rozważa przeprowadzenie jeszcze jednej ofery przed wygaśnięciem prospektu. Wniosek o zatwierdzenie nowego ma zostać złożony na dniach.

Nowy program publicznych emisji obligacji ma mieć wartość 250 mln zł.

- W naszej ocenie najbliższe lata będą stać pod znakiem zwiększonej podaży portfeli wierzytelności oraz rosnącego znaczenia firm zarządzających wierzytelnościami nieregularnymi dla polskiej gospodarki – powiedział Krzysztof Borusowski, cytowany w komunikacie prasowym.

Niedwuznacznie sugeruje to, że Best jest zainteresowany zwiększeniem inwestycji finansowanych emisjami długu. Tym bardziej, że po tegorocznych wykupach jego zobowiązania finansowe z tytułu emisji obligacji pozostaną śladowe. W czerwcu zapadają obligacje Bestu warte 60 mln zł, a we wrześniu na kolejnych 56 mln zł. Kolejna seria zapada dopiero w lutym 2024 r., a jej wartość to 20 mln zł. Trzy kolejne serie to już perspektywa lat 2026-27 i pochodzą one z aktualnie prowadzonego programu emisji obligacji, przy czym Bestowi nie udało się nabrać właściwego rozmachu w tych emisjach. Pierwszą przeprowadził w wakacje minionego roku w przededniu wzrostu stóp procentowych, oferując inwestorom stały kupon. Kolejna przypadła na okres po pierwszej podwyżce stóp, która mocno zaskoczyła rynek, a trzecia trafiła na rynek zaraz po napaści Rosji na Ukrainę.

Z komunikatu prasowego wynika, że Best jest zainteresowany przeprowadzeniem kolejnej emisji przed wygaśnięciem prospektu.

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • Maleje apetyt Bestu na nowe inwestycje

  30 maja 2022
  Pomimo mocnego bilansu, windykator chce podchodzić wybiórczo do zakupu wierzytelności, bo rosnące ceny i koszty finansowania mocno obniżają potencjalne stopy zwrotu. Na rynek emisji obligacji chce wrócić pod koniec III kwartału.
  czytaj więcej
 • Best poprawił spłaty o 6 proc. r/r

  19 kwietnia 2022
  Windykator otrzymał 103,9 mln zł spłat w I w kwartale, w tym 92 mln zł zrealizował na portfelu własnym. Rok rozpoczął natomiast bez żadnych inwestycji.
  czytaj więcej
 • Pierwszy od ponad trzech lat wzrost długu netto Bestu

  12 kwietnia 2022
  Po pierwszych większych zakupach wierzytelności od ponad trzech lat stan gotówki i zadłużenia windykacyjnej grupy uległy w IV kwartale pogorszeniu. Best ma jednak sporo miejsca na nowy dług i apetyt, by wrócić do dużych inwestycji. Liczy, że rynek obligacji wróci do formy, choć ostatnio to kredyty odgrywają coraz ważniejszą rolę w finansowaniu biznesu windykatora.
  czytaj więcej
 • Best spisuje inwestycję w Kredyt Inkaso do zera

  30 marca 2022
  Gdyński windykator dokona całkowitego odpisu inwestycji w Kredyt Inkaso, ostatnio wycenianą na 51,4 mln zł.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje