środa, 21 lutego 2018

Newsroom

Best wprowadził niedawną emisję publiczną na Catalyst

msd | 19 czerwca 2017
Debiutujące papiery dłużne serii R4 o wartości 60 mln zł zostały uplasowane w ramach majowej oferty publicznej, która zamknęła program na 200 mln zł.

Obligacje BST0622, podobnie jak trzy wcześniejsze emisje publiczne, oprocentowane są na 3,3 pkt proc. ponad WIBOR 3M. Dłuższy niż w poprzednich ofertach jest natomiast okres spłaty, ustalono go bowiem na pięć lat wobec czteroipółletniego tenoru dla trzech wcześniejszych serii.

Bardziej szczegółowe warunki emisji pozostały niezmienione. Bestowi nie przysługuje zatem opcja wcześniejszej spłaty, a w kowenantach spółka zobowiązała się utrzymywać wskaźnik skonsolidowanego dług netto do kapitałów własnych poniżej 2,5x. Naruszenie tego poziomu dawałoby obligatariuszom prawo postawienia papierów w stan wymagalności.

Wydłużenie okresu spłaty bynajmniej nie przeszkodziło windykatorowi w uplasowaniu całości emisji. Zapisy na obligacje serii R4 zakończyły się przed czasem, a warte 60 mln zł papiery trafiły do 638 inwestorów.

Publiczna emisja obligacji serii R4 była czwartą i zarazem ostatnią z wartego 200 mln zł programu. Kolejne oferty dla szerokiego grona inwestorów detalicznych wymagać będą przygotowania nowego prospektu i złożenia go do KNF celem zatwierdzenia. Spółka zamierza skorzystać z tej możliwości, wynika z zapowiedzi jej przedstawicieli.

Do godz. 10 nie handlowano debiutującymi obligacjami BST0622. Nie wystawiono też żadnych ofert kupna i sprzedaży.

Ogółem na Catalyst notowanych jest 15 serii papierów dłużnych Bestu. Trzy wcześniejsze emisje publiczne notowane są z rentownościami od 4,97 do 5,03 proc. brutto.

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • Podsumowanie tygodnia: Kupony w górę

  16 lutego 2018
  GetBack jest drugim po Beście emitentem, który zdecydował się na podniesienie marży w nowej emisji publicznej, z tym, że jego podwyżka jest bardziej konkretna (40 punktów bazowych). W kolejnych miesiącach wzrost marż nie musi ograniczać się do windykatorów.
  czytaj więcej
 • Best wydłuża zapisy - aktualizacja

  16 lutego 2018
  Spółka przesunęła termin zamknięcia publicznej oferty obligacji z 16 lutego do 27 lutego - wynika z informacji podanych na stronie jednego z oferujących.
  czytaj więcej
 • Wywiad: Branżę czeka ciekawy rok

  13 lutego 2018
  Krzysztof Borusowski, prezes Best, odpowiada na pytania Obligacje.pl.
  czytaj więcej
 • Obligacje Best – raport rynkowy

  05 lutego 2018
  Zmieniając warunki nowej oferty Best zrobił wystarczająco dużo, aby obecne na rynku wtórnym starsze serie nie stanowiły dużej konkurencji dla trwającej właśnie emisji. Owszem, Catalyst daje niekiedy możliwość zainwestowania środków w starsze obligacje Bestu na atrakcyjniejszych warunkach, ale to przywilej zarezerwowany dla najdrobniejszych inwestorów.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje