niedziela, 18 lutego 2018

Newsroom

Best wyemituje obligacje w euro

msd | 09 maja 2017
Z prywatnej oferty trzyipółletnich niezabezpieczonych papierów windykacyjna spółka zamierza pozyskać do 10 mln euro.

Pierwsze obligacje Best w euro oprocentowane będą na EURIBOR 12M plus 3,3 pkt proc. marży, co w obecnych warunkach oznacza kupon na poziomie 3,176 proc. w skali roku. Stawkę tę na razie porównać można tylko z obligacjami Kruka, bodaj jedynego znaczącego krajowego windykatora, który plasował dotychczas emisje w euro. W sierpniu ubiegłego roku wypuścił on trzyletnie papiery na 20 mln euro ze stałym 3-proc. kuponem, teraz zamierza wydłużyć tenor do pięciu lat (nową emisję zapowiedziano w kwietniu).

Pierwsza emisja obligacji w euro może być dla Bestu swoistym rozpoznaniem tego rynku, czego wymagać może chęć wyjścia z działalnością poza granice kraju. Niedawno spółka zapowiedziała uruchomienie działalności we Włoszech. W praktyce emisja obligacji w nowej walucie prowadzona więc może być jeszcze przed pierwszymi zakupami wierzytelności na tamtejszym rynku.

Niedawno Best zapowiadał też, że zostanie dokapitalizowany przez fundusz zamknięty Quercusa. Podniesienie kapitału i rozwodnienie dotychczasowych akcjonariuszy robione jest z myślą o poprawie wskaźników zadłużenia (na koniec grudnia dług netto grupy stanowił 1,35x kapitałów własnych).

Na Catalyst znajduje się 14 serii obligacji Bestu denominowanych w złotych z terminami spłaty od kwietnia 2018 r. do września 2021 r. Najdalsze serie, wygasające w 2020 i 2021 r., wyceniane są z w większości rentownościami mieszczącymi się między 4,9 a 5,2 proc. brutto.

Do października Best może jeszcze plasować obligacje w trybie oferty publicznej. Z programu na 200 mln zł wykorzystano dotychczas 140 mln zł w trzech seriach. Aktualny program publicznych emisji, w przeciwieństwie do Kruka, pozwala spółce plasować tylko dług denominowany w złotych.

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • Podsumowanie tygodnia: Kupony w górę

  16 lutego 2018
  GetBack jest drugim po Beście emitentem, który zdecydował się na podniesienie marży w nowej emisji publicznej, z tym, że jego podwyżka jest bardziej konkretna (40 punktów bazowych). W kolejnych miesiącach wzrost marż nie musi ograniczać się do windykatorów.
  czytaj więcej
 • Best wydłuża zapisy - aktualizacja

  16 lutego 2018
  Spółka przesunęła termin zamknięcia publicznej oferty obligacji z 16 lutego do 27 lutego - wynika z informacji podanych na stronie jednego z oferujących.
  czytaj więcej
 • Wywiad: Branżę czeka ciekawy rok

  13 lutego 2018
  Krzysztof Borusowski, prezes Best, odpowiada na pytania Obligacje.pl.
  czytaj więcej
 • Obligacje Best – raport rynkowy

  05 lutego 2018
  Zmieniając warunki nowej oferty Best zrobił wystarczająco dużo, aby obecne na rynku wtórnym starsze serie nie stanowiły dużej konkurencji dla trwającej właśnie emisji. Owszem, Catalyst daje niekiedy możliwość zainwestowania środków w starsze obligacje Bestu na atrakcyjniejszych warunkach, ale to przywilej zarezerwowany dla najdrobniejszych inwestorów.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje