Prezydent-elekt Donald J. Trump rozpocznie swoją kadencję po inauguracji 20 stycznia. Zapowiada, już od pierwszego dnia urzędowania, serię nowych inicjatyw i deklaracji politycznych. Przez I kwartał 2025 roku rynki globalne będą działać reaktywnie, zanim nie będą znane skutki i efekty jego decyzji. Wiele kluczowych inicjatyw w scenariuszu Trump 2.0, od kwestii podatkowych i deregulacji po politykę fiskalną, prawdopodobnie nie wykrystalizuje się w pełni do roku fiskalnego 2026.
Rynki będą intensywnie starały się przewidywać przyszłe wydarzenia, co prawdopodobnie doprowadzi do znaczącej zmienności w obrotach. Świat będzie dążyć do stabilizacji w kontekście bardziej zdecydowanej polityki USA, która wywołuje zróżnicowaną reakcję na rynku krajowym, jak i na arenie międzynarodowej.
USA: W jakim stopniu Trump może narzucić amerykańską strategię reszcie świata?
Rynki początkowo zareagowały jednoznacznie pozytywnie na zdecydowane zwycięstwo Trumpa i przejęcie Kongresu przez Republikanów, podobnie jak po wyborach w 2016 r. Dolar amerykański umocnił się, rentowności amerykańskich obligacji skarbowych gwałtownie wzrosły, a akcje na amerykańskim rynku szeroko zyskały na wartości. Jednak pod koniec roku, mimo utrzymującej się siły dolara i wysokich rentowności obligacji, rynek akcji, mierzony indeksem S&P 500 w wersji równoważonej, notował poziom około 2% poniżej wyników z dnia wyborów. Powodem tego mogły być liczne sprzeczności i niepewność polityki Trumpa 2.0, które sprawiają, że rynki są ostrożne w wyciąganiu wniosków. Dodatkowym czynnikiem była jastrzębia postawa Rezerwy Federalnej zaprezentowana podczas posiedzenia FOMC z 18 grudnia. Fed nie chciał zobowiązać się do dalszego luzowania polityki monetarnej, co uzasadniał tymi samymi niepewnościami, z którymi mierzy się rynek.
2024 był niezwykłym rokiem dla globalnych rynków akcji, szczególnie dla akcji amerykańskich, stanowiących aż 70% indeksu MSCI World. Jest to obecnie indeks niezwykle skoncentrowany na amerykańskich gigantach rynkowych: 20 największych amerykańskich spółek pod względem kapitalizacji rynkowej stanowi obecnie około 40% tego indeksu. Silny USD ograniczył w 2024 roku zyski rynków wschodzących, jednak to Europa okazała się regionem o najniższej dynamice wzrostu, pomimo przyzwoitych wyników indeksu MSCI Europe w przeliczeniu na euro za cały rok.
Plan Trumpa: brzmi zbyt łatwo?
Agenda Trumpa zakłada reindustrializację Stanów Zjednoczonych w celu przywrócenia miejsc pracy w sektorze przemysłowym oraz poprawy bezpieczeństwa narodowego, w tym kluczowych łańcuchów dostaw, na co pandemia szczególnie uwrażliwiła świat. Jednocześnie celem jest zmniejszenie ogromnych deficytów handlowych i budżetowych kraju oraz opanowanie narastającej trajektorii zadłużenia, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiej inflacji - oczywiście bez wywoływania negatywnych skutków na rynku. Cele te są jednak wewnętrznie sprzeczne, chyba że uda się osiągnąć niezwykły wzrost produktywności i realnego wzrostu gospodarczego. Trump liczy na to, że większość punktów z jego programu jest osiągalna i będzie sfinansowana dzięki wpływom z ceł oraz wzrostu gospodarczego.
Nominowany na sekretarza skarbu USA, Scott Bessent opracował plan „3-3-3”, który ma na celu realizację polityki Trumpa, włączając ograniczenie deficytu budżetowego do 3% PKB (z ponad dwukrotnie wyższego poziomu w ostatnich latach), wzrost realnego PKB o 3% osiągnięty poprzez deregulację i cięcia podatków, oraz niską inflację dzięki dodatkowej produkcji ropy i gazu w USA na poziomie 3 milionów baryłek dziennie.
Chciałoby się powiedzieć: „powodzenia”. Bardziej prawdopodobny rozwój wydarzeń zakłada, że wzrost będzie o połowę (lub nawet więcej) niższy od zakładanego – każde zacieśnienie fiskalne z definicji obniża całkowity wzrost PKB. To właśnie deficyty powstałe za rządów Bidena były głównym czynnikiem napędzającym w ciągu ostatnich dwóch lat znaczny wzrost gospodarczy USA w porównaniu do reszty świata. Dzięki temu, recesja, której spodziewano się po pandemii, wydawała się nigdy nie nadejść.
Poza ryzykiem wynikającym z hamowania fiskalnego, którego skala będzie zależna od zdolności projektu Muska i Ramaswamy „DOGE” do wywarcia realnego wpływu, innymi czynnikami spowalniającymi wzrost w 2025 roku mogą być zakłócenia wynikające z niepewności celnej. Ostateczna niewiadoma to skala boomu inwestycyjnego w dziedzinie sztucznej inteligencji. Prognozy wzrostu PKB USA na 2025 rok na poziomie +2,1% wydają się optymistyczne, biorąc pod uwagę wszystkie te ryzyka.
Rynek obligacji skarbowych USA: weryfikacja rzeczywistości
Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły na całej krzywej dochodowości przed inauguracją Trumpa, ponieważ rynek ogólnie ocenia, że polityka nowego prezydenta przyniesie kombinację utrzymującej się inflacji, wciąż bardzo wysokich deficytów budżetowych i solidnego wzrostu gospodarczego. Pozostaje pytanie, czy rynek obligacji skarbowych USA poradzi sobie bez interwencji, biorąc pod uwagę lawinowy wzrost emisji planowany na nadchodzący rok oraz gwałtowny wzrost kosztów obsługi długu publicznego – z których znacząca część trafia do zagranicznych inwestorów, którzy nie płacą nawet podatków od dochodów z amerykańskiego długu publicznego. W 2025 roku prognozowany koszt obsługi długu skarbowego wyniesie 1 bilion USD netto, w porównaniu z mniej niż 900 miliardami USD w 2024 roku i 650 miliardami USD w 2023 roku.
Jedynym scenariuszem, który mógłby naturalnie ograniczyć długoterminowe rentowności obligacji skarbowych, byłaby poważna recesja połączona z masywnymi cięciami fiskalnymi w ramach projektu DOGE i ucieczką kapitału z ryzykownych aktywów. Nawet jeśli by się to wydarzyło, recesja ostatecznie pogorszyłaby trajektorię deficytu i zadłużenia. Nieuchronnie wywołałoby to kolejną kombinację nowego luzowania ilościowego Fed (QE) oraz politycznie wymuszonego impulsu fiskalnego, które nastąpiłyby w szybkim tempie. Bez względu na scenariusz, w średnim i dłuższym okresie konieczne będzie, aby nominalny wzrost PKB USA przewyższał średnią stopę procentową, po której Departament Skarbu emituje dług.
Dodatkowo, zespół Trumpa rozważa różne sposoby zapewnienia długoterminowej stabilności rynku obligacji skarbowych USA przy jednoczesnym utrzymaniu dolara amerykańskiego jako preferowanej globalnej waluty rezerwowej i transakcyjnej.
Co z resztą świata?
Patrząc w przyszłość trzeba pamiętać, że Stany Zjednoczone nie są jedynym graczem na światowym rynku. Możemy spodziewać się reakcji ze strony wszystkich globalnych podmiotów, zarówno dużych, jak i mniejszych, na amerykańską politykę, obok bieżących pilnych wyzwań, z którymi mierzą się w swoich krajach.
Chiny w świecie G2 czy G-Zero?
W relacjach USA-Chiny za prezydentur Trumpa i Xi Jinpinga możliwości rozwoju wydarzeń są niezwykle zróżnicowane – od wizji Trumpa „G2”, w której Stany Zjednoczone i Chiny wspólnie zasiadają do stołu, by rozwiązywać globalne problemy, po koncepcję Iana Bremmera z Eurasia Group o świecie „G-Zero”, w którym panuje chaos, ponieważ nikt już nie odgrywa dominującej roli w wielobiegunowym układzie sił.
Podejrzewamy, że Trump rozpocznie od nałożenia wybranych taryf z zapowiedzią kolejnych, ale jednocześnie otworzy drzwi do negocjacji. Niezależnie od tego, czy dojdzie do szerokiego porozumienia w sprawie polityki handlowej i walutowej między tymi krajami, a może nawet pełnego „porozumienia z Mar-a-Lago”, Chiny będą musiały ożywić swoją gospodarkę.
Europa – punkt odbicia
Europa ma jedną wyraźną przewagę w porównaniu z resztą świata: sytuacja w kluczowych krajach strefy euro, takich jak Francja i Niemcy, jest już tak trudna, że pogorszenie wydaje się mało prawdopodobne. Francja, która w tej strefie jest najsłabszym ogniwem, może co najwyżej liczyć na scenariusz „przetrwania”, zmagając się z nierozwiązywalnymi problemami politycznymi i niekorzystną dynamiką zadłużenia. Obawy o stabilność fiskalną tego kraju są na tyle poważne, że w pierwszych dniach handlowych 2025 roku rentowności 10-letnich obligacji francuskich po raz pierwszy w historii przewyższyły rentowności obligacji greckich.
Z kolei w Niemczech spodziewany jest znaczny potencjał wzrostu po nadchodzących wyborach zaplanowanych na 23 lutego. Głównym pytaniem będzie to, w jakim stopniu zostanie on wykorzystany. Friedrich Merz, lider CDU, typowany na nowego kanclerza Niemiec, proponuje działania obejmujące plany obniżenia podatków i kosztów pozapłacowych dla firm. Rozważa także wprowadzenie wyjątków od zasad „hamulca zadłużenia,” które tradycyjnie ograniczały możliwości zwiększania wydatków publicznych na stymulację gospodarki, poza sytuacjami nadzwyczajnymi takimi jak pandemia.
Niemcy od dłuższego czasu borykają się z niedoinwestowaniem w obszary takie jak, cyfryzacja i infrastruktura. Ich model gospodarczy, oparty głównie na eksporcie z sektora ciężkiego przemysłu, staje w obliczu poważnych wyzwań. Należą do nich wysokie koszty energii wynikające z utraty dostępu do taniego gazu ziemnego z Rosji, rosnąca konkurencja ze strony Chin oraz perspektywa wysokich ceł zapowiadanych przez administrację Trumpa. Kluczowymi elementami strategii dla Niemiec powinny być: wzrost produktywności (szczególnie poprzez obniżenie cen energii), deregulacja, zwiększone inwestycje w infrastrukturę oraz otwartość na innowacje, a nie próby podtrzymywania przestarzałego modelu przemysłowego, jak sugerował ustępujący kanclerz Scholz.
Niemniej, niemiecki powrót na ścieżkę dynamicznego wzrostu może początkowo rozczarować. Po spodziewanej wygranej, Friedrich Merz, będzie musiał zmierzyć się z trudnym zadaniem znalezienia partnera koalicyjnego. Prawdopodobnie drugą co do wielkości partią po wyborach będzie AfD, która wciąż jest politycznie izolowana przez ugrupowania głównego nurtu. Koalicja z SPD lub Zielonymi zakończyłaby się raczej kompromisami, które przyniosłyby jedynie umiarkowaną poprawę perspektyw gospodarczych, zamiast odważnych reform prowadzących do dynamicznego wzrostu.
Jednym z największych czynników niepewności dla Europy jest możliwość emisji euroobligacji na poziomie strefy euro w celu sfinansowania ogromnych nowych inwestycji w bezpieczeństwo narodowe. Początkowo dotyczyłoby to głównie inwestycji wojskowych, ale potencjalnie również zabezpieczenia długoterminowych, tańszych źródeł energii, lepszej infrastruktury transeuropejskiej oraz bardziej efektywnych łańcuchów dostaw. Wiele kluczowych działań, które zapewniłyby konkurencyjność Europy, przedstawia Mario Draghi, w „The Future of European Competitiveness”.
INFORMACJE O PRZETWARZANIU TWOICH DANYCH OSOBOWYCH
Administratorem Twoich danych osobowych przekazywanych podczas rejestracji w serwisie Obligacje.pl, jest: Obligacje.pl sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, KRS nr 0000394325.
Możesz skontaktować się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej (bok@obligacje.pl) lub telefonicznie (022 110-03-67). Kontakt telefoniczny dostępny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 16:00.
Cele i podstawa przetwarzania Twoich danych osobowych
Twoje dane osobowe gromadzimy jednorazowo, wyłącznie gdy zakładasz konto i/lub dokonujesz zakupu Usług Płatnych w serwisie Obligacje.pl.
Twoje podstawowe dane osobowe
Gdy zakładasz konto w serwisie Obligacje.pl, gromadzimy jedynie te dane osobowe, które są niezbędne dla prawidłowego świadczenia przez nas usług i wykonania umowy, czyli:
Twoje dane, o których mowa powyżej, przetwarzamy wyłącznie po to, abyśmy mogli wywiązać się z zawartej z Tobą umowy o świadczenie usług, gdy korzystasz z serwisu Obligacje.pl.
Dane osobowe przetwarzane w celu dostarczania Ci informacji o wskazanych przez Ciebie emitentach oraz obligacjach
Jeżeli na swoim koncie wskażesz listę emitentów oraz obligacji, które chcesz obserwować będziemy na Twój adres e-mail przesyłać powiadomienia wraz z aktywnym linkiem dotyczące zmiany notowań wskazanych obligacji, ważnych dat z nimi związanych oraz nowych informacji w serwisie Obligacje.pl o wskazanym emitencie. Te dane przetwarzamy po to, abyśmy mogli wywiązać się z zawartej z Tobą umowy o świadczenie usług, gdy korzystasz z serwisu Obligacje.pl i decydujesz się na korzystanie z takich usług.
Jeśli będziesz chciał zrezygnować z otrzymywania powiadomień, w każdej chwili możesz anulować subskrypcję, wycofując odpowiednie zgody w panelu konfiguracyjnym Twojego konta. Jeśli wolisz, swoje żądanie możesz przesłać nam pocztą elektroniczną lub też zgłosić je telefonicznie.
Dane osobowe przetwarzane w celu dostarczania Ci informacji o aktualnych ofertach
Jeśli wyraziłeś na to zgodę, zaznaczając odpowiednie pole w formularzu rejestracyjnym lub panelu konfiguracyjnym Twojego konta, od czasu do czasu będziemy na Twój adres e-mail przesyłać informacje o aktualnych publicznych emisjach papierów wartościowych, a także informacje o nowościach w serwisie Obligacje.pl.
Także i taką zgodę możesz cofnąć w każdym czasie, korzystając z odpowiedniej opcji w panelu konfiguracji konta. Jeśli wolisz, swoje żądanie możesz przesłać nam pocztą elektroniczną lub też zgłosić je telefonicznie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonaliśmy na podstawie Twojej zgody przed jej wycofaniem.
Wyrażenie przez Ciebie zgody na przetwarzanie danych osobowych w tym zakresie jest dobrowolne i nie stanowi warunku założenia konta w serwisie.
Jak długo przechowujemy Twoje dane osobowe?
Twoje dane przetwarzamy tylko tak długo, jak to niezbędne – co oznacza, że usuniemy je, gdy zlikwidujesz swoje konto w serwisie Obligacje.pl bądź w inny sposób rozwiążesz z nami umowę o dostęp do serwisu.
Kto ma dostęp do Twoich danych osobowych?
Do Twoich danych osobowych mamy dostęp wyłącznie my, w tym nasi upoważnieni pracownicy.
Dane te mogą być ponadto przetwarzanie przez naszych współpracowników, którzy świadczą usługi na naszą rzecz, w szczególności w zakresie obsługi księgowej, obsługi IT lub hostingu.
Jeżeli korzystasz z płatności elektronicznych lub kartą płatniczą, możemy udostępniać Twoje dane w zakresie niezbędnym do dokonania płatności firmom obsługującym płatności w serwisie.
Jeżeli wyraziłeś na to zgodę i korzystasz z konta bezpłatnego, niektóre Twoje dane możemy udostępniać naszym partnerom, którymi są współpracujące z nami domy i biura maklerskie, a także krajowe podmioty przeprowadzające prywatne emisje obligacji.
Twoje prawa
W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przez serwis Obligacje.pl przysługują Ci różnorodne prawa, o których chcielibyśmy poinformować poniżej.
Wszelkie żądania związane z Twoimi prawami możesz zgłosić nam za pośrednictwem poczty elektronicznej (bok@obligacje.pl) lub poczty tradycyjnej (na adres wskazany powyżej).
Chcemy prawidłowo zabezpieczyć Twoje dane, dlatego też przed wykonaniem Twoich poleceń zastrzegamy sobie możliwość zadania Ci dodatkowych pytań, aby potwierdzić Twoją tożsamość.
Masz prawo dostępu do Twoich danych osobowych
Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych osobowych, a także prawo do uzyskania potwierdzenia, czy dane te są przetwarzane.
Ponadto w każdej chwili możesz zwrócić się do nas o następujące informacje:
Przysługuje Ci również prawo uzyskania kopii Twoich danych osobowych. Pierwszą taką kopię wydamy Ci bezpłatnie.
Masz prawo żądania sprostowania Twoich danych osobowych
Dbamy o to, by Twoje dane były poprawne i kompletne. Jeśli mimo tego stwierdzisz, że tak nie jest – powiedz nam o tym. W każdym momencie przysługuje Ci prawo sprostowania lub uzupełnienia danych.
Masz prawo żądania ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych
W pewnych przypadkach możesz żądać, by przetwarzanie Twoich danych osobowych zostało przez nas ograniczone wyłącznie do ich posiadania:
Masz prawo żądania usunięcia Twoich danych osobowych
W pewnych przypadkach możesz żądać, by zgromadzone przez nas Twoje dane osobowe zostały usunięte. Prawo to przysługuje Ci, gdy:
Masz prawo wnieść sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych osobowych
Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Sprzeciw ten będzie uzasadniony, jeśli jego podstawą będą przyczyny związane z Twoją szczególną sytuacją.
Możesz również wnieść sprzeciw, jeśli Twoje dane osobowe wykorzystywane były przez nas dla celów marketingu bezpośredniego.
Masz prawo przenosić Twoje dane osobowe
Masz prawo żądać, by Twoje dane osobowe podane przy rejestracji w serwisie zostały Ci przez nas wydane w ustrukturyzowanym, nadającym się do odczytu maszynowego i powszechnie używanym formacie.
Możesz przesłać te dane innemu administratorowi bez jakichkolwiek przeszkód z naszej strony.
Możesz również zwrócić się do nas o przekazanie Twoich danych wprost innemu administratorowi – wykonamy to, o ile tylko będzie to technicznie możliwe.
Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Dokładamy najwyższych starań, by zapewnić najpełniejszą ochronę Twoich danych osobowych zgodnie z przepisami obowiązującego prawa.
Jeśli mimo to uznasz, że przetwarzamy Twoje dane osobowe niezgodnie z prawem, przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
W przypadku Polski organem nadzorczym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Możesz jednak wnieść skargę również do organu nadzorczego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, które jest miejscem Twego zwykłego pobytu, miejscem pracy lub miejscem popełnienia domniemanego naruszenia prawa.
Nie profilujemy
Twoje dane osobowe przetwarzamy w sposób zautomatyzowany. Nie stosujemy jednak profilowania.
Kontakt z nami
Jeśli jakiekolwiek informacje przedstawione powyżej wydają Ci się niejasne, chętnie udzielimy dodatkowych wyjaśnień. Wszelkie pytania związane z polityką prywatności prosimy kierować pocztą elektroniczną (bok@obligacje.pl) lub pocztą tradycyjną (na adres wskazany powyżej).