poniedziałek, 29 maja 2023

Newsroom

Develia wyemituje obligacje o wartości 180 mln zł

msd | 21 marca 2023
Za trzyletnie niezabezpieczone papiery dłużne deweloper zobowiązuje się płacić WIBOR 3M plus 4,1 pkt proc. marży.

Ustalenie kuponu trzyletniego długu na WIBOR 3M plus 4,1 pkt proc. oznacza, że deweloper zapłaci inwestorom instytucjonalnym tyle samo, co w grudniowej publicznej emisji dla drobnych inwestorów, z której pozyskał 15,4 mln zł wobec oferowanych wówczas 20 mln zł. I w pewnym sensie jest to sytuacja interesująca, ponieważ na ogół profesjonalnym inwestorom oferuje się wyższe kupony, między innymi ze względu na różnicę w samych kosztach prowadzenia emisji (poprzednie oferty dla instytucji kosztowały Develię ok. 0,8 proc. wpływów brutto, a emisja publiczna kosztowała ją 2,3 proc. plus nieujawnione jeszcze koszty sporządzenia prospektu). 

Tak czy inaczej, wzrost kuponu w stosunku do ostatniej dużej oferty Develii jest wyraźny. W IV kwartale 2021 r. spółka proponowała instytucjom WIBOR 3M plus 2,7 pkt proc., pozyskując wówczas 100 mln zł.

Dzień emisji wartego 180 mln zł długu Develii zaplanowano na 27 marca. Docelowo obligacje te trafią do obrotu na GPW, gdzie notowanych jest pięć starszych serii, w tym dwie z terminami spłaty w tym roku. W maju i październiku dewelopera czeka spłata papierów wartych odpowiednio 60 oraz 70 mln zł. 

Uplasowane w grudniu ubiegłego roku detaliczne papiery DVL1225 kwotowane są na 100,0/100,5 proc. nominału (bid/ask).

Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem wzrostu aktywności wszelkiej maści deweloperów na rynku pierwotnym. Swoje emisje dla inwestorów instytucjonalnych uplasowały Ghelamco, Archicom, Develia oraz Victoria Dom, a zapowiedziały się też MLP Group i Marvipol. Rynkowi bacznie przygląda się również Dom Development. 

Więcej wiadomości o Develia S.A.

 • Develia chce wypłacić 179 mln zł dywidendy

  25 maja 2023
  Zgodnie z propozycją zarządu, dywidenda miałaby trafić do akcjonariuszy w dwóch ratach płatnych w lipcu i październiku.
  czytaj więcej
 • Mocny bilans Develii

  18 maja 2023
  Po wypracowaniu 114 mln zł cash flow operacyjnego i przeprowadzeniu emisji obligacji na 180 mln zł deweloper zakończył I kwartał z 575 mln zł gotówki i dodatkowymi 80 mln zł płynności ulokowanej w krótkoterminowych papierach dłużnych oraz funduszach inwestycyjnych. Już w kwietniu sprzedał zaś jeden z biurowców.
  czytaj więcej
 • Develia sprzedała biurowiec za 69,3 mln euro

  27 kwietnia 2023
  Deweloper sfinalizował transakcję sprzedaży warszawskiego projektu biurowego Wola Retro, co pozwoli mu na obniżenie zadłużenia i wzrost stanu wolnych środków.
  czytaj więcej
 • Odwilż u deweloperów z Catalyst

  12 kwietnia 2023
  Notowani na warszawskim rynku obligacji producenci mieszkań sprzedali ponad 4,1 tys. lokali w I kwartale, wyraźnie przebijając rezultaty z poprzednich kwartałów.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje