środa, 04 października 2023

Newsroom

Ghelamco Invest wróci do emisji detalicznych obligacji

msd | 02 czerwca 2023
Spółka ustanowiła program emisji o wartości 250 mln zł, który wymagać będzie zatwierdzenia prospektu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Ghelamco Invest będzie miało 12 miesięcy na plasowanie publicznych ofert od momentu zatwierdzenia prospektu przez KNF. Jak zawsze, emitowany dług zabezpieczony będzie poręczeniem cypryjskiej spółki Granbero Holdings, która konsoliduje polskie projekty grupy Ghelamco.

Mimo że w przeszłości deweloper regularnie oferował obligacje detaliczne, swoją ostatnią publiczną ofertę na podstawie prospektu przeprowadził on w 2020 r. Od tego czasu spółka oferowała już tylko dług do instytucji lub wybranych inwestorów indywidualnych.

Aktualnie Ghelamco otwarty ma także bezprospektowy program, w ramach którego może plasować zielone obligacje. W tym roku spółka pozyskała w ten sposób 240 mln zł w trzech emisjach, każdorazowo proponując WIBOR 6M plus 5 pkt proc. za około trzyletni dług (34,5-36 mies.).

Aktualnie na Catalyst znajduje się dziewięć serii obligacji Ghelamco o łącznej wartości ponad 1,21 mld zł. W tym roku spółka obsłużyła już wszystkie wykupy i ma czas, by podjąć się refinansowania prawie 775 mln zł długu wygasającego w przyszłym roku (280 mln zł w styczniu, 50 mln zł we wrześniu i 445 mln zł w grudniu). 

Pochodzące z tegorocznych emisji zielone obligacje GHE0226 kwotowane są na 99,3/99,95 proc. nominału (bid/ask).

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Novdom zwiększył zysk i obniżył płynność gotówkową

  04 października 2023
  Przasnyski deweloper zamknął I półrocze z 12 mln zł zysku netto. W wyniku ujemnych przepływów operacyjnych jego stan środków pieniężnych obniżył się jednak do 11,7 mln zł, z czego większość pozostawała zablokowana na rachunkach powierniczych.
  czytaj więcej
 • Dobra sytuacja pieniężna Cordii

  04 października 2023
  Mimo ujemnych przepływów operacyjnych i wzrostu krótkoterminowego zadłużenia, węgierski deweloper utrzymał płynność gotówkową na wysokim poziomie, inwestując przy tym część nadwyżek w bony i obligacje skarbowe na rodzimym rynku.
  czytaj więcej
 • HB Reavis naruszył warunki emisji obligacji

  04 października 2023
  Naruszenie jednego z kowenantów dotyczy wygasających na początku grudnia papierów HBR1223 o wartości 85 mln zł. Deweloper zapewnia jednak o odpowiednich rezerwach płynności na wykup papierów w zamierzonym terminie.
  czytaj więcej
 • Kruk zapowiada emisję obligacji do 450 mln zł

  04 października 2023
  W najbliższym czasie windykacyjna spółka zamierza zamknąć swoją największą emisję papierów dłużnych na krajowym rynku.
  czytaj więcej