piątek, 15 stycznia 2021

Newsroom

GNB chce odkupić od Idea Banku wierzytelności do 2 mld zł

ems | 14 sierpnia 2020
Banki podpisały w tej sprawie list intencyjny. Warunki umowy mają zostać uzgodnione przed końcem września, a transakcja miałaby zostać przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Chodzi o wierzytelności leasingowe i pożyczkowe warte nominalnie nie więcej niż 2 mld zł. Mają to być wierzytelności bezsporne, niewykazujące przeterminowania, złotowe i nie dotyczące konsumentów (Idea Bank działał w obszarze małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikroprzedsiębiorców).

Transakcję można odczytać jako próbę zmniejszenia bilansu Idea Banku, a tym samym poprawę jego wskaźników wypłacalności, a przy okazji także zasilenia bank w zastrzyk płynnościowy, natomiast fakt, że stroną transakcji jest drugi z banków kontrolowany przez Leszka Czarneckiego może świadczyć o braku zainteresowania innych podmiotów przeprowadzeniem transakcji, na którą zgodę wyrazić musi jeszcze KNF i BFG.

Tymczasem Bankowy Fundusz Gwarancyjny zablokował inną transakcję planowaną przez Idea Bank – sprzedaży 65 proc. akcji Idea Money na rzecz fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich oraz spółki Getin Leasing. BFG pełni rolę kuratora dla banku, jego sprzeciw wobec transakcji oznacza, że jej warunki nie zostały spełnione.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A., Idea Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje