czwartek, 22 sierpnia 2019

Newsroom

Hitachi Capital Polska oferuje wyższą cenę w wezwaniu na PCM

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 08 lutego 2019
Oferujący, który o przejęcie Prime Car Management konkuruje z PKO Leasing, podwyższył proponowaną cenę z 12,09 zł do 18,05 zł za akcję.

W trwającym do 22 lutego wezwaniu Hitachi chce nabyć 100 proc. akcji PCM, a minimalny próg dojścia wezwania do skutku ustalono na 66 proc. akcji. Dotychczas Hitachi oferowało 12,09 zł za akcję PCM, co wyceniało leasingową spółkę na 144 mln zł, czyli mniej niż jedną trzecią wartości księgowej (454 mln zł).

- Zdecydowaliśmy się podnieść cenę w wezwaniu na Prime Car Management, aby usatysfakcjonować naszą propozycją zarówno inwestorów indywidualnych, jak i inwestorów instytucjonalnych. Proponowane przez nas 18,05 zł za akcję stanowi 49,3 proc. premii wobec poprzedniej ceny. Naszym zdaniem to atrakcyjna propozycja, która odzwierciedla wartość godziwą spółki i jest dobrą okazją dla akcjonariuszy do wyjścia z inwestycji. Istotne jest również to, że jesteśmy silnym finansowo inwestorem strategicznym, który daje spółce szansę na lepszą przyszłość – powiedział Eric van Vliet, prezes Hitachi Capital Polska, cytowany w komunikacie prasowym.

W połowie stycznia zarząd PCM ogłosił, że uważa oferowaną przez Hitachi cenę za nieodzwierciedlającą wartości godziwej spółki. Ponad dwa tygodnie wcześniej to samo stwierdził odnośnie oferty PKO Leasing.

PKO Leasing, które wezwanie ogłosiło jako pierwsze, oferuje 11,38 zł za jedną akcję PCM. Zapisy w tym wezwaniu trwają do 15 lutego. PKO Leasing chcąc liczyć się w grze o przejęcie PCM oczywiście będzie musiało podnieść cenę, na co zresztą w obu wezwaniach akcjonariusze liczyli już znacznie wcześniej, ponieważ od końca stycznia walory PCM wyceniane są niemal regularnie powyżej 15 zł za sztukę.

Na Catalyst notowane są wygasające w grudniu 2020 r. obligacje PCM o wartości 250 mln zł (PCM1220), które zabezpieczono zastawem na zbiorze pojazdów, oświadczeniem o poddaniu się egzekucji oraz poręczeniem spółek zależnych. To dopiero w ich przypadku zmiana kontroli właścicielskiej mogłaby stanowić naruszenie warunków emisji. Niemniej, samo wezwanie nie pozostaje neutralne dla obligacji. Choćby dlatego, że wycofanie akcji PCM z giełdowego obrotu, do czego dążą obaj wzywający, stanowiłoby przypadek naruszenia warunków emisji obligacji. Zresztą niewykluczone, że któryś z nowych właścicieli byłby zainteresowany zrefinansowaniem papierów dłużnych, ponieważ spółka musiała ostatnio prosić obligatariuszy o zrzeczenie się możliwości składania żądań przedterminowego wykupu w razie naruszenia wskaźnika zadłużenia w kolejnych kwartałach.

Obligacjami PCM1220 wciąż nie handlowano od giełdowego debiutu z maja ubiegłego roku. Papiery znajdują się w portfelach inwestorów instytucjonalnych. Oprócz funduszy część długu objął też EBOR.

Więcej wiadomości o Prime Car Management S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Tarczyński chce przejąć Kanię

  22 sierpnia 2019
  Producent wędlin złożył warunkową ofertę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa konkurencyjnych Zakładów Mięsnych Henryk Kania, które znajdują się w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
  czytaj więcej
 • Dalszy wzrost zadłużenia Voxelu

  22 sierpnia 2019
  Dług netto diagnostycznej grupy przekroczył 100 mln zł na koniec II kwartału, co tylko częściowo można wyjaśnić nowymi standardami księgowymi. Voxel sporo inwestuje w aktywa trwałe i akwizycje, czego owoce na razie nie rekompensują wzrostu zadłużenia.
  czytaj więcej
 • Archicom kupi działkę za 40,5 mln zł

  22 sierpnia 2019
  Spółka zależna dewelopera zawarła warunkową umowę nabycia nieruchomości gruntowej we Wrocławiu za cenę 40,5 mln zł netto, na której zamierza wybudować około 370 mieszkań.
  czytaj więcej
 • Słabszy kwartał JHM Development

  21 sierpnia 2019
  Zysk netto dewelopera spadł w II kwartale do najniższego poziomu od blisko trzech lat, a jego przepływy operacyjne były ujemne. Dług netto po raz pierwszy od pięciu lat przekroczył więc 65 mln zł.
  czytaj więcej

Emisje