wtorek, 22 września 2020

Newsroom

Idea Bank szacuje rekompensaty dla obligatariuszy GetBacku na 42 mln zł

msd | 03 lutego 2020
Bank zamierza odwołać się od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazujących mu pokryć część strat poniesionych przez obligatariuszy GetBacku.

Na decyzję UOKiK, o której pisaliśmy wcześniej w poniedziałek, Idea Bank zamierza złożyć odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niemniej bank szacuje wstępnie, że uprawomocnienie się decyzji w dotychczasowym kształcie oznaczać będzie koniecznością wypłaty około 42 mln zł rekompensat dla konsumentów, którzy kupili u niego obligacje GetBacku.

Oszacowany przez bank koszt to blisko 28 proc. jego skonsolidowanych podstawowych funduszy własnych (152,4 mln zł) z końca III kwartału 2019 r., przy których wykazywał ledwie 1,31 proc. współczynnika kapitału Tier 1 (regulacyjny wymóg to 11,5 proc.).

Wcześniej w poniedziałek UOKiK poinformował, że Idea Bank stosował misselling podczas sprzedaży obligacji GetBacku i nakazał bankowi wypłacenie rekompensat do 10 tys. zł.

W poniedziałek po godz. 16.30 wygasające w sierpniu podporządkowane obligacje Idea Banku taniały o 2,5 pkt proc. do 74 proc. nominału. 

Na Catalyst notowana jest tylko jedna z 17 serii podporządkowanego długu Idea Banku o łącznej wartości ponad 360 mln zł.

Więcej wiadomości o Idea Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje