niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

Indeks Rynku Obligacji (11.11)

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 14 listopada 2016
Wybory w USA i zawirowania na globalnych rynkach długu nie odcisnęły piętna na obligacjach korporacyjnych w Polsce.

Wartość Indeksu Rynku Obligacji 11 listopada 2016 wyniosła 3,44 pkt. proc., odnotowując symboliczny wzrost o 0,01 pkt. proc. i kolejny raz potwierdzając, że rynek Catalyst jest bardzo słabo powiązany z otoczeniem zewnętrznym.

Indeks Rynku Obligacji_20161111

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M w poprzednim tygodniu wzrosła z 1,72 do 1,73 pkt.proc.

Ze składu emitentów wchodzących w skład Indeksu ubyła jedna firma – Fast Finance, której seria obligacji FFI1116 została wycofana z obrotu ze względu na zbliżający się termin wykupu (15 listopada). Nadal brak nowych debiutów na rynku Catalyst.

Jako, że aktualnie w skład Indeksu wchodzi 67 emitentów, za jego wynik (mediana) odpowiada ten ze „środkową” rentownością, w tym tygodniu tą spółką okazało się GTC, ze średnią rentownością brutto obligacji na poziomie 5,17 pkt. proc.

W zeszłym tygodniu w opisie Indeksu występowały wyłącznie spółki, których ceny obligacji spadały (czyli rentowności rosły), w tym tygodniu obiecałem poszukać spółek mających pozytywną passę lub stwarzających na tą passę szanse.

Ale niestety zaczniemy znowu od spółki, której obligacje mocno staniały w ubiegłym tygodniu – czyli IPF Investments Polska sp. z o.o. Rentowność obligacji IPP0620 kształtuje się następująco:

Rentowność obligacji IPF (Provident)_20161111

Gwarantem obligacji jest międzynarodowa firma International Personal Finance PLC, zajmująca się udzielaniem pożyczek z dostawą gotówki do domów. Polska jest jednym z większych rynków grupy, a w naszym kraju spółka działa pod marką Provident.

Kurs akcji IPF PLC w ostatnich tygodniach na giełdzie w Londynie zachowywał się stabilnie, obligacje wyemitowane dla inwestorów detalicznych w Anglii zaliczyły wprawdzie lekki spadek, ale notowane są w rejonach 99-100 proc. Tak więc wygląda, że wahanie cen na obligacjach na Catalyst ma charakter lokalny, z ciekawością obserwować będę rozwój wydarzeń.

Wracając do poszukiwań ciekawych emitentów - drugą spółką, chyba trochę omijaną przez inwestorów indywidualnych jest Famur, którego akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a kapitalizacja wynosi nieco ponad 2 mld zł. Rentowność obligacji Famur (FMF0120) prezentuje się następująco:

Rentowność obligacji Famur_20161111

Nie przesądzam, czy aktualna cena obligacji jest atrakcyjna, czy nie, ale zapewne Famur jest na tyle dużą spółką, zarazem interesującą pod kątem dywersyfikacji, że warto się nią bliżej zainteresować.

Ostatnią spółką, na którą dziś zwrócimy uwagę jest Vantage Development. Analizę tej spółki znajdziesz w tym miejscu. Rentowność obligacji Vantage prezentuje się następująco:

Rentowność obligacji Vantage Development_20161111

Również nie przesądzając o przyszłości notowań obligacji, warto zwrócić uwagę, że Vantage krok po kroku się rozwija, jest liderem na rynku mieszkaniowym we Wrocławiu, rozpoczęło inwestycje deweloperskie w Warszawie, a przy okazji zachowuje rozsądną strukturę finansowania.

Na Catalyst można znaleźć obligacje deweloperów zapewniające rentowność o 1 pkt proc. niższą (Lokum, Robyg, J.W. Construction), być może dla Vantage jest również przestrzeń do poprawy wycen obligacji.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst