czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Kruk chce przeznaczać min. 30 proc. zysku na dywidendę

msd | 2 grudnia 2021
Windykator zakłada wypłatę dla akcjonariuszy co najmniej 30 proc. rocznego skonsolidowanego zysku netto, wynika z przyjętej polityki.

Zgodnie z opublikowaną polityką dywidendy, podczas ustalania wysokości wypłaty dla akcjonariuszy zarząd Kruka ma się kierować między innymi aktualną i przewidywaną sytuacją finansową grupy, planami rozwoju, zapotrzebowaniem na finansowanie inwestycji, czy poziomem zadłużenia oraz sytuacją płynnościową.

- (…) wprowadzenie polityki jest pewnego rodzaju formalizmem, ale również deklaracją wobec akcjonariuszy w okresie wchodzenia na nowe poziomy inwestycyjne przez Kruka. Chcemy być  przewidywalni dla inwestorów pod względem wypłaty dochodów, a jednocześnie zwiększać swoją wartość w czasie i móc dalej rozwijać nasz biznes. Warunek rozwoju jest kluczowy i będziemy go z zarządem brali pod uwagę zawsze przy analizie rekomendacji co do wypłaty dywidendy – wyjaśnił Piotr Krupa, prezes Kruka, cytowany w komunikacie prasowym.

Spółka zastrzega sobie także możliwość niewypłacania dywidendy lub wypłaty niższej niż 30 proc. rocznego skonsolidowanego zysku. Stać by się tak mogło na przykład, jeśli wysokość osiągniętego zysku jest minima, spółka wykazuje niepokryte straty z lat ubiegłych lub uzasadniałyby to plany i perspektywy rozwoju.

Przyjęta przez Kruka polityka dywidendy ma mieć zastosowanie do roku obrotowego kończącego się 31 grudnia 2024 r.

Po trzech kwartałach tego roku windykacyjna grupa wykazywała ponad 565 mln zł zysku netto.

Na Catalyst notowanych jest 16 serii obligacji windykatora, w tym dwie w euro. Najdłuższe detaliczne papiery spółki – KRU0626 i KRU0726 – sprzedający wyceniają z 4,9 i 4,6 proc. rentowności brutto, przy czym to dług ze stałym kuponem. Tymczasem porównywalne lub wyższe rentowności (ok. 4,9-5,2 proc. przy założeniu braku dalszego wzrostu WIBOR-ów) osiągalne są też w przypadku krótszych zmiennokuponowych papierów o terminach wykupu w latach 2024-2025.

W środę Kruk ruszył z publiczną emisją pięcioletnich obligacji o wartości 50 mln zł, za które zobowiązany będzie płacić WIBOR 3M plus 3,4 pkt proc. marży (5,58 proc. wg czwartkowych kwotowań WIBOR-u).

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst