niedziela, 22 września 2019

Newsroom

Kruk z kolejnym rekordem odzysków z wierzytelności

msd | 10 lipca 2019
Windykator otrzymał 447 mln zł spłat od dłużników w II kwartale wobec 427 mln zł kwartał wcześniej i 401 mln zł przed rokiem. Wyraźnie obniżył natomiast nakłady inwestycyjne.

Po sześciu miesiącach tego roku Kruk odzyskał łącznie 874 mln zł od dłużników, czyli o 15 proc. więcej niż przed rokiem. Nakłady na nowe wierzytelności spadły w tym czasie o 24 proc. r/r do 309 mln zł, w tym szczególnie obniżyły się one w II kwartale.

Wartość inwestycji w minionym kwartale Kruk podliczył na 129 mln zł wobec 179 mln zł kwartał wcześniej i 282 mln zł przed rokiem. Tym razem Kruk nabył jednak wierzytelności warte nominalnie 1,9 mld zł, co znaczy, że płacił za średnio 6,8 proc. nominału wobec 12,9-17,3 proc. w czterech poprzednich kwartałach.

Opublikowane przez Kruka nakłady na wierzytelności nie uwzględniają innej inwestycji zrealizowanej w II kwartale – zakupu firmy pożyczkowej Wonga za 97,1 mln zł. Tak czy inaczej, przy 309 mln zł łącznych nakładów na wierzytelności w I półroczu Kruk był raczej daleko od zrealizowania całorocznych planów w tym względzie. Pozwala to sądzić, że II połowa roku będzie znacznie bardziej intensywna, tak samo, jak i wyższe będą potrzeby finansowe Kruka, być może także w zakresie emisji obligacji (KNF zatwierdziła spółce niedawno prospekt dla programu emisji do 0,7 mld zł).

W 2018 r. Kruk zainwestował prawie 1,4 mld zł, a ten rok – według zapowiedzi przedstawicieli spółki – może skończyć się nieznacznie niższymi nakładami na wierzytelności.

Na Catalyst notowanych jest 21 serii papierów dłużnych Kruka, w tym trzy w euro. Najdłuższe złotowe papiery – KRU0325 – rynek wyceniał z 5,27 proc. rentowności brutto w ostatniej transakcji. Trzy krótsze emisje z terminami spłaty w latach 2023-2024 notowane są w okolicach 5,0 proc. rentowności.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • mBank idzie pod młotek

  20 września 2019
  Niemiecki Commerzbank zamierza sprzedać swój pakiet kontrolny w mBanku, wynika z piątkowego komunikatu opisującego wstępną wersję nowej strategii.
  czytaj więcej
 • Sierpniowa publiczna emisja Kruka już na Catalyst

  20 września 2019
  Windykator wprowadził do obrotu warte 25 mln zł pięcioletnie papiery dłużne, za które zobowiązuje się płacić WIBOR 6M plus 3,5 pkt proc. marży.
  czytaj więcej
 • Getin Noble Bank bez widoku na zyski w tym roku

  20 września 2019
  Bank zmniejszył stratę w II kwartale, ale na powrót do rentowności każe jeszcze poczekać. Wciąż brakuje mu 1,5-1,6 mld zł kapitałów. Plan ich odbudowy zostanie określony w programie naprawczym, który zostanie złożony do KNF na początku października. Zarząd GNB liczy na jego zatwierdzenie jeszcze w tym roku.
  czytaj więcej
 • Columbus Energy powołał kolejną spółkę

  20 września 2019
  Columbus Profit, bo tak nazywa się nowo zawiązany podmiot, ma świadczyć usługi rachunkowo-księgowe, a także doradcze w zakresie podatków i prowadzenia działalności.
  czytaj więcej

Emisje