niedziela, 14 sierpnia 2022

Newsroom

Marvipol rusza po 50 mln zł z publicznej emisji obligacji

msd | 11 stycznia 2022
Deweloper zaoferuje inwestorom indywidualnym trzyipółletnie papiery dłużne oprocentowane na WIBOR 6M plus 4,5 pkt proc. marży.

Proponowane przez Marvipol Development papiery nie będą zabezpieczone, a ich trzyipółletni okres spłaty na żądanie spółki będzie mógł ulec skróceniu. Wyjściowo papiery oprocentowane będą na WIBOR 6M plus 4,5 pkt proc. marży, ale wysokość tej ostatniej może zostać podniesiona o dodatkowe 0,25 lub 0,50 pkt proc., jeśli wskaźnik dług netto/kapitały własne przekroczy kolejno 0,8x lub 0,9x. Niezależnie od tego Marvipol zobowiązuje się utrzymać wskaźnik dźwigni poniżej 1,0x.

Warta do 50 mln zł oferta rusza 12 stycznia i potrwa niecałe dwa tygodnie, do 25 stycznia. Przydział papierów zaplanowano na 28 stycznia, ale formalnie dzień ich emisji wypadnie 3 lutego. 

By wziąć udział w emisji inwestorom wystarczy złożyć zapis na co najmniej jedną obligację o nominale 1 tys. zł. Ofertę prowadzi Michael/Ström DM, którego wspomaga konsorcjum dystrybucyjne złożone z pięciu kolejnych brokerów – DM BDM, DM BPS, DM BOŚ, Ipopemy Securities, a także Noble Securities.

Wpływy z emisji (do 48,4 mln zł netto) Marvipol zobowiązał się przeznaczyć na zasilenie kapitału obrotowego. 

Obligacje oferowane są w ramach programu emisji do 70 mln zł, dla którego KNF zatwierdziła deweloperowi prospekt w listopadzie ubiegłego roku. Docelowo papiery trafią natomiast do obrotu na Catalyst, gdzie notowanych jest pięć starszych serii długu Marvipolu o terminach wykupu do października 2024 r.

Naszym zdaniem

Już pierwszy rzut oka na warunki emisji pozwala stwierdzić, że w przeciwieństwie do utartych na rynku zwyczajów Marvipol nie próbuję na siłę uszczknąć czegoś dla siebie adresując emisję do inwestorów indywidualnych. Wysokość marży to 4,5 pkt proc. i odpowiada ona temu, co spółka oferowała w ubiegłym roku inwestorom instytucjonalnym (także przy braku zabezpieczenia i trzyipółletnim okresie spłaty). To też górny przedział tego, jak oprocentowane są starsze papiery Marvipolu znajdujące się na Catalyst (3,9-4,5 pkt proc. marży). A te przecież wyceniane są na rynku z lekką premią do nominału. 

Być może przyczyną takich, a nie innych warunków jest sama wartość emisji, opiewająca od razu na ponad dwie trzecie całego programu. 50 mln zł w publicznej ofercie prowadzonej przez niebankowy dom maklerski to sporo. Nieprzypadkowo oferującego wspiera też szerokie konsorcjum dystrybucyjne (obecność w nim DM BPS można wręcz uznać za niemałe zaskoczenie). 

Jak pisaliśmy w listopadzie, mimo wzrostu zadłużenia, sytuacja finansowa Marvipolu nadal może pozostawiać jego wierzycieli w poczuciu komfortu (na koniec III kw. ub.r. dług netto stanowił 0,3x kapitałów). Ewentualne pytania budzić może nadal ograniczona oferta dewelopera po dużej transakcji pakietowej z końca 2020 r., czy ryzyko schłodzenia koniunktury na rynku mieszkaniowym. W tym względzie na korzyść Marvipolu działać może jednak posiadanie drugiej nogi biznesowej, opartej o nieruchomości magazynowe.

Na dziś oferowane przez dewelopera papiery dawałyby 7,54 proc. odsetek w pierwszym półrocznym okresie. Jeśli jednak wierzyć wycenom z rynku terminowego, już sześć miesięcy później kupon mógłby się zbliżyć do 9 proc.  

Co prawda oferta Marvipolu ma konkurencję w postaci trwającej publicznej emisji Echa Investment, ale ze sporym prawdopodobieństwem można zakładać, że ich adresatami są różni inwestorzy (ofertę Echa prowadzi tylko BM PKO BP, gdzie zapisy przyjmowane są od ok. 50 tys. zł).

Więcej wiadomości o Marvipol Development S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje