piątek, 25 kwietnia 2025

Newsroom

MF obniży oprocentowanie obligacji oszczędnościowych

msd | 24 kwietnia 2025
Oferowane od maja detaliczne obligacje skarbu państwa o okresach spłaty od trzech lat wzwyż zapłacą o 0,2 pkt proc. mniej.

Wobec oczekiwanego cięcia stóp procentowych, resort finansów obniży w maju oprocentowanie ponad połowy oferowanych papierów oszczędnościowych, ze stałokuponowymi trzylatkami na czele. Zapłacą one 5,75 proc. rocznie wobec 5,95 proc. oferowanych jeszcze do końca kwietnia. Także o 0,2 pkt proc. spadnie wyjściowe oprocentowanie wszystkich czterech serii, których kupon w przyszłości oparty zostanie o wskaźnik inflacji. Ogólnodostępne cztero- i dziesięciolatki dadzą w pierwszym roku kolejno  6,1 oraz 6,35 proc. Później ich oprocentowanie równe będzie wskaźnikowi CPI powiększonemu odpowiednio o 1,5 i 2,0 pkt proc. marży, której wysokość akurat się nie zmienia. 

W przypadku sześcio- i 12-letnich papierów dostępnych wyłącznie dla uczestników programu „800+” kupony dla pierwszego roku obniżone zostaną do 6,3 i 6,6 proc. W kolejnych latach będą wypadkową inflacji i 2,0 lub 2,5 pkt proc. marży.

Bez zmian pozostaje wyjściowe oprocentowanie rocznej i dwuletniej serii, wynoszące kolejno 5,75 i 5,9 proc. rocznie. Z uwagi na oczekiwane cięcie stóp procentowych, szybko może się ono zmienić, ponieważ papiery te mają jednomiesięczne okresy odsetkowe, a wysokość ich kuponu uzależniona jest od stopy referencyjnej NBP (dla dwulatek doliczane jest też 0,15 pkt proc. marży).

Najkrótsze obligacje o trzymiesięcznym okresie spłaty nadal płacić będą stałe 3,0 proc. rocznie, ale akurat w ich przypadku wysokość kuponu nie uległa zmianie już od trzech lat.

Pomimo nagłego zwrotu akcji w kwestii stóp procentowych sprzed trzech tygodni, inwestorzy przez ten czas dość powściągliwie podchodzili do możliwości zakupu stałokuponowych trzylatek z 5,95 proc. rocznych odsetek. Jak bowiem wynika z obliczeń Obligacje.pl na podstawie danych KDPW, do 23 kwietnia włącznie w depozycie zarejestrowano 1,4 mld zł tego typu papierów z kwietniowej oferty, podczas gdy w przypadku opartej o główną stopę NBP 12-miesięcznej serii kwota ta jest o niecałe 200 mln zł niższa.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje