czwartek, 18 kwietnia 2024

Newsroom

Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych

msd | 25 marca 2022
Od kwietnia wyjściowe oprocentowanie znajdujących się w regularnej ofercie papierów oszczędnościowych rośnie o 50 pb. Bez zmian pozostają natomiast marże dla papierów antyinflacyjnych.

Wzrost kuponów o 50 pb. oznacza, że od kwietnia trzymiesięczne papiery detaliczne oprocentowane będą na stałe 1,5 proc. rocznie, a dwuletni dług będzie płacił odsetki według stopy 2,0 proc. w skali roku. Z kolei trzyletnie obligacje w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym pozwolą zarobić 2,1 proc. rocznie, a później – bez zmian – ich oprocentowanie będzie równe stawce WIBOR 6M.

Oprocentowanie cztero- i dziesięcioletnich papierów antyinflacyjnych wzrośnie natomiast w pierwszym roku odpowiednio do 2,3 i 2,7 proc. W kolejnych latach nadal będzie ono ustalane jako suma wskaźnika inflacji i marży wynoszącej 1,0 oraz 1,25 pkt proc. Bez zmian pozostają też marże dla sześcio- i dwunastoletnich papierów rodzinnych (1,5 i 1,75 pkt proc.). Ich oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie wzrośnie zaś kolejno do 2,5 i 3,0 proc.

Kwietniowa zmiana oprocentowania obligacji detalicznych będzie drugą podwyżką, jaką resort finansów wprowadził od początku obecnego cyklu wzrostu stóp procentowych (od października stopa referencyjna wzrosła z 0,1 do 3,5 proc., ale rynek spodziewa się, że bez przeszkód może jeszcze wzrosnąć o kolejne 2 pkt proc.). Przy czym podczas poprzedniej podwyżki, obowiązującej od lutego, Ministerstwo Finansów podnosiło nie tylko wyjściowe kupony o 50 pb., ale też i marże dla obligacji antyinflacyjnych o 25 pb. 

Od początku października rentowność dwuletnich obligacji skarbowych na rynku hurtowym wzrosła z 1,1 do ok. 5,7 proc. W przypadku pięciolatek był to ruch z niecałych 1,6 do ponad 5,7 proc. Z kolei rentowność papierów dziesięcioletnich wzrosła z nieco ponad 2,6 do 5,4 proc.  

Podobnie jak pod koniec stycznia, zapowiedź podwyżki oprocentowania papierów detalicznych może chwilowo zmniejszyć na nie popyt, ponieważ inwestorzy będą wstrzymywać się z zakupami do początku kwietnia. Tymczasem w marcu, obok regularnej oferty, resort finansów proponuje też 12-miesięczne obligacje premiowe. Obok 1,5-proc. odsetek nabywcy mają też szanse na wygranie nagród pieniężnych (od 10 do 100 tys. zł). 

Pomimo obecności obligacji premiowych w marcowej ofercie, to wciąż papiery trzymiesięczne i antyinflacyjne czterolatki cieszą się znacznie większym wzięciem, wynika z naszych obliczeń na podstawie danych KDPW.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje