wtorek, 24 września 2024

Newsroom

Nerwowość wdarła się także na rynek Catalyst

msd | 24 lutego 2022
Wobec nieludzkiego najazdu Rosji na Ukrainę główne indeksy warszawskiej giełdy tracą po około 10 proc. Inwestorzy pozbywają się też obligacji korporacyjnych, choć do wyprzedaży z czasu COVID-owej paniki daleko.

Nerwy udzieliły się także inwestorom na Catalyst, gdzie tanieje trzy czwarte z ponad 130 serii obligacji, którymi handlowano w czwartek do godz. 13.30. Najmocniej tracą papiery EuCO i Krakowskiego Banku Spółdzielczego, których rentowności znajdują się w okolicach 40 proc. I bez rosyjskiej inwazji inwestorzy mieli aż nadto powodów, by je wyprzedawać. Lecz po 2-3 pkt proc. tracą też papiery Banku Pocztowego, Kredyt Inkaso, Kruka, Voxela, czy Arche. Po blisko 2 pkt proc. tanieje z kolei dług LPP, czy cześć obligacji Cavatiny, Ghelamco oraz Marvipolu. 

Aktualnie inwestorzy pozbywają się też długu dopiero co objętego podczas emisji publicznych. By wspomnieć taniejące obligacje MCI Capital (notowania MCI1126 spadły do 99 proc.), Marvipolu (MVP0825 po 99 proc.), Kruka (KRU1226 po 100,01 proc.), czy wreszcie Echa Investment (ECH0125 po 100,5 proc.). 

Sam popyt cofnął się zaś na tyle mocno, że w przypadku zmiennokuponowych obligacji czasami nie byle jakich spółek pierwsze oferty zakupu zaczynają się dopiero w okolicach 85-90 proc. nominału. Dotyczy to choćby obligacji Dekpolu, Lokum Deweloper, PA Novej, Ronsona, czy White Stone Development, a wcześniej także i Cavatiny Holding. Na tym tle najlepsze oferty po 10-30 proc. za papiery Getin Noble Banku wyglądają co najwyżej niewinnie.

Póki co, reakcja obligacyjnych inwestorów pozostaje nieporównywalnie łagodniejsza niż podczas COVID-owej paniki z marca 2020 r. Niemniej utrzymująca się nerwowość może także odcisnąć piętno na rynku pierwotnym, gdzie trwają aktualnie trzy oferty publiczne. 

W czwartek po południu rentowność dwuletnich papierów skarbowych rośnie o 11 pb. do 3,83 proc. Dla długu dziesięcioletniego rośnie ona 9 pb. do 4,06 proc. Rynek terminowy zaczął natomiast wyceniać, że już za trzy miesiące stawka WIBOR 3M przekroczy 4,9 proc. W przypadku stawki WIBOR 6M może to być ponad 5,1 proc.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

  • Inwestycje Vindexusa na hamulcu

    23 września 2024
    Windykator powstrzymuje się od zakupów bankowych wierzytelności, które – jego zdaniem – są zbyt drogie. To zaś prowadzi do kumulacji gotówki na jego rachunkach
    czytaj więcej
  • Koszty działania i odpisy obniżyły wyniki Banku Pocztowego

    20 września 2024
    Pomimo wzrostu podstawowych dochodów, zysk netto Pocztowego spadł o 23 proc. r/r do 82,5 mln zł w I półroczu. Bank przekonuje, że to wciąż jednak wynik powyżej planu.
    czytaj więcej
  • PragmaGO z miliardem obrotów; wchodzi do Rumunii

    20 września 2024
    Wartość należności sfinansowanych przez faktoringowo-pożyczkową grupę wzrosła o 17 proc. r/r do 1,03 mld zł w I półroczu, co wymagało dalszego wzrostu jej zadłużenia. Po wielu zapowiedziach, PragmaGO zrealizuje pierwszą zagraniczną akwizycję, która sfinansowana zostanie głównie dokapitalizowaniem od Enterprise Investors.
    czytaj więcej
  • Enea poprawiła strukturę zadłużenia

    19 września 2024
    W II kwartale energetyczna grupa nie tylko obniżyła wysokość zadłużenia finansowego, ale równocześnie wydłużyła strukturę jego zapadalności, czym zapewniła sobie też poprawę płynności.
    czytaj więcej