niedziela, 8 września 2024

Newsroom

Obligacyjni inwestorzy mają w czym wybierać

Michał Sadrak | 22 lipca 2024
W samym środku wakacji aż cztery spółki zabiegają o kapitał z adresowanych do inwestorów indywidualnych publicznych emisji obligacji. Konkurowanie nie przeszkadza im w obniżaniu kuponów.

W poniedziałek Best ruszył z wartą 25 mln zł publiczną ofertą papierów dłużnych, dołączając do trzech innych spółek przyjmujących zapisy na detaliczne obligacje. Do środy włącznie trwa bowiem emisja Victorii Dom, a nieco dłużej swoje oferty prowadzić będą też PragmaGO oraz Olivia Fin, spółka celowa deweloperskiej grupy Olivia Centre. Pomimo sezonu urlopowego, inwestorzy dostają więc najszerszy wybór od pół roku.

Najwyższe odsetki ma do zaproponowania Victoria Dom, która zobowiązuje się płacić 4,95 pkt proc. ponad WIBOR 6M za niezabezpieczony dług o trzyletnim okresie spłaty. Po 4,5 pkt proc. marży doliczanej do trzymiesięcznego WIBOR-u oferują natomiast PragmaGO oraz Best. Przy czym pierwsza ze spółek sprzedaje trzyletnie papiery, druga – pięcioletnie. Lecz najbardziej wyróżniającą propozycję składa inwestorom Olivia Fin, ponieważ ubiega się o finansowanie w euro. Spółka oferuje 4,7 pkt proc. marży ponad EURIBOR 6M za czteroletnie papiery, które zabezpieczone zostaną poręczeniem właściciela.

Trwające publiczne oferty obligacji

Warto odnotować, że każda z czterech spółek stara się wykorzystać sprzyjającą sytuację rynkową do obniżenia marż. Victoria Dom płaci bowiem o 0,3 pkt proc. mniej niż w poprzedniej publicznej emisji z marca tego roku. O tyle samo marżę obcięła PragmaGO, ale w stosunku do oferty sprzed miesiąca. Natomiast Best proponuje o 0,5 pkt proc. mniej niż w październiku ubiegłego roku (w międzyczasie spółka uplasowała też trzy emisje dla inwestorów instytucjonalnych). Olivia Fin oferuje zaś 0,6 pkt proc. mniej niż w lutym, aczkolwiek tamta emisja kierowana była do wąskiego grona inwestorów.

Od początku roku firmy pozyskały 929 mln zł z publicznych ofert obligacji na podstawie prospektów zatwierdzonych przez KNF. To wynik trzykrotnie wyższy niż w analogicznym okresie 2023 r.

Więcej wiadomości kategorii Emisje