wtorek, 19 marca 2019

Newsroom

Obroty publicznymi emisjami wzrosły r/r o 70,6 proc. w sierpniu

ems | 06 sierpnia 2018
Obroty obligacjami, pochodzącymi z publicznych emisji oferowanych inwestorom indywidualnym na podstawie prospektów emisyjnych, wyniosły w sierpniu 80,8 mln zł – wynika z obliczeń Obligacje.pl.

To mniej niż w lipcu, gdy wartość ta osiągnęła rekordową kwotę 108,2 mln zł, ale nadal jest to o ponad 70 proc. więcej niż przed rokiem, gdy było to 47,35 mln zł.

W porównaniu do czerwca najmocniej – z 71,4 mln zł do 28,5 mln zł – spadły obroty obligacjami PKN Orlen, ale trzeba pamiętać, że nawet po spadku była to druga w historii wartość miesięcznych obrotów papierami Orlenu na Catalyst, zaś wynik z czerwca był raczej niepowtarzalny (właściciela zmieniła 1/3 jednej z publicznych emisji Orlenu).

Natomiast po stronie rosnącej wartości transakcji wyróżniamy Best (z 4 do 6 mln zł) i Getin Noble Bank (z 6,8 mln zł do 13,6 mln zł). W obydwu przypadkach wzrost zainteresowania inwestorów zbiegł się w czasie ze spadkiem rentowności (wyższą wyceną) obligacji. W przypadku Bestu średnia rentowność spadła z 7,12 proc. do 6,65 proc. brutto, o czym decydowała poprawa notowań o najkrótszym i najdalszym terminie wykupu.

W przypadku obligacji GNB średnia rentowność spadła z 9,2 proc. do 8,39 proc.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się także obligacje Echa, a wartość obrotów nimi podliczyliśmy na 9 mln zł wobec 3,8 mln zł w czerwcu. Również w tym wypadku rentowności spadły, ale nie były to znaczące przesunięcia.

Łącznie wartość publicznych emisji przeprowadzonych na podstawie prospektów emisyjnych i oferowanych inwestorom indywidualnym przekroczyła w lipcu 6 mld zł (dzięki wprowadzeniu do notowań ostatniej z emisji Orlenu). W lipcu właściciela zmieniło 1,34 proc. tych obligacji, a w ostatnich 12 miesiącach 14,7 proc. Obroty tymi emisjami z ostatnich 12 miesięcy wyniosły 883 mln zł. Publiczne emisje obligacji pozostają najpłynniejszymi papierami notowanymi na Catalyst, a wśród nich do najpłynniejszych należą obligacje Banku Pocztowego, Kruka i Echa. W ich przypadku w ostatnich 12 miesiącach właściciela zmieniło 23,2-22,7 proc. wartości notowanych serii.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje