wtorek, 18 czerwca 2024

Newsroom

PCC Exol i PCC Rokita zmuszone mocno zwiększyć budżet kluczowej inwestycji

msd | 20 września 2023
Chemiczne spółki szacują, że wartość nakładów na ich wspólną inwestycję w Brzegu Dolnym sięgnie około 551 mln zł wobec pierwotnie zakładanych 351 mln zł.

Rzeczywiste nakłady na budowę nowego zakładu mogą się jeszcze zwiększyć lub zmniejszyć o 25 proc. w stosunku do najświeższych szacunków, zastrzegły PCC Exol oraz PCC Rokita.

Zakończenie inwestycji realizowanej w ramach spółki celowej, w której oba podmioty kontrolują po 50 proc. udziałów, przewidziano na 2026 r. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nowy zakład produkcyjny w Brzegu Dolnym ma zwiększyć wolumen możliwych do zaoferowania produktów oraz poszerzyć portfolio produktowe chemicznych spółek z grupy PCC.

O możliwej konieczności rewizji budżetu inwestycji w Brzegu Dolnym zarządy Exolu i Rokity informowały już od kilku kwartałów. Samo podniesienie szacowanych nakładów zbiegło się natomiast z istotnym osłabieniem ich wyników, jakie obserwowano w II kwartale.

Na Catalyst notowane są dwie stałokuponowe serie obligacji Exolu i siedem Rokity, także o stałym oprocentowaniu. W najbliższym czasie drugą ze spółek czekają trzy wykupy – od października do marca musi bowiem spłacić ona papiery o łącznej wartości 80 mln zł, co potencjalnie może skłaniać ją do powrotu na rynek z publicznymi ofertami (w lipcu KNF zatwierdziła nowe prospekty emisyjne Exolu i Rokity).

Najdłuższe papiery Rokity – PCR0527 – kwotowane są przez sprzedającego po 94,95 proc., co dawałoby kupującemu niecałe 7,1 proc. rentowności brutto do wykupu.

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A., PCC Exol S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Megaemisja Dekpolu debiutuje bez transakcji

  14 czerwca 2024
  Od piątku na Catalyst notowane są obligacje Dekpolu pochodzące z majowej emisji, z której budowlana grupa pozyskała 225 mln zł. Niewyczerpany apetyt popytu znajduje odzwierciedlenie w notowaniach - brakuje chętnych do sprzedaży po cenie zakupu.
  czytaj więcej
 • LPP na razie dowozi tegoroczne cele

  13 czerwca 2024
  Odzieżowa grupa poprawiła sprzedaż o 18 proc. r/r i wypracowała rekordowe 411 mln zł zysku operacyjnego w I kwartale. Podtrzymuje cel osiągnięcia około 21 mld zł obrotów przy 52-53 proc. marży handlowej, ale i przypomina, że nie chce rolować obligacji.
  czytaj więcej
 • CCC zapowiada rekordowe marże handlowe

  13 czerwca 2024
  Obuwnicza grupa nie zamierza poprzestawać na 51-proc. marży brutto ze sprzedaży, jaką udało jej się wypracować w I kwartale. Dopełnieniem trwającej restrukturyzacji ma być pozyskanie nowego finansowania jeszcze w tym miesiącu.
  czytaj więcej
 • Bocian opuści Catalyst bez wykupu

  12 czerwca 2024
  Everest Capital, spółka celowa pozyskująca finansowanie dla pożyczkowej grupy Bociana, porozumiała się z funduszami Agio w sprawie przedłużenia terminu spłaty papierów EVC0624 i ich „niezwłocznego” wycofania z GPW.
  czytaj więcej