sobota, 27 kwietnia 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Jeszcze nie teraz

Emil Szweda, Obligacje.pl | 10 września 2021
Bankom centralnym udało się znów przekonać inwestorów, że inflacja ma charakter tymczasowy, a zaostrzanie polityki pieniężnej byłoby przedwczesne. Rentowności cofnęły się spod lokalnych szczytów, a niektóre fundusze mają za sobą naprawdę udany tydzień.

To ostatnie zdanie nawiązuje przede wszystkim do funduszy dłużnych RockBridge, które nieoczekiwanie znalazły się na czele rankingów rocznych stóp zwrotu w różnych kategoriach, od skarbowych po korporacyjne. A wszystko dzięki… akcjom. Fundusze posiadały nieco (0,2-0,6 proc. aktywów) akcji Action, które otrzymały w procesie restrukturyzacji niewykupionych przed czterema laty obligacji. Akcje te Rockbridge wyceniał na nieco ponad 3 złote, ale na początku września trafiły do obrotu na GPW, gdzie są notowane prawie pięć razy wyżej. Co oznacza znaczący dodatek do stóp zwrotu, a jeśli konkurencja z trudem osiąga 1-2 proc. rocznie (a w przypadku funduszy skarbowych przeważają straty), dodatkowy 1 proc. pozwala się mocno wybić.

Ten wstęp prowadzi jednak w inne miejsce. Stopy zwrotu funduszy dłużnych wyglądają jako tako w skali 12 miesięcy, ale liczone od początku roku pokazują faktyczną kondycję rynku. Jednostki niektórych funduszy skarbowych zdążyły stopnieć o 3 proc. Nie przypadkiem wygląda to w ten sposób. Właśnie od stycznia nasze papiery skarbowe zaczęły tanieć (wraz z niemieckimi), a rentowność 10-latek wzrosła o ponad 70 punktów bazowych. Przez ostatnich pięć dni rentowność szturmowała pułap 2 proc., ale ostatecznie nic z tego chyba nie będzie. Nie tym razem. Zadziałała retoryka EBC, który przekonuje, że inflacja jest zjawiskiem przejściowym, o podwyżkach stóp w ogóle nie ma mowy, choć popandemiczny skup aktywów zostanie nieco zmniejszony (nie wiadomo o ile). Niemieckie rentowności spadły, a za nimi polskie. Rynek obronił się przed przeceną i przynajmniej do publikacji kolejnych danych potwierdzających lub zaprzeczających narracji banków centralnych może być spokojniejszy.

Jednak w dłuższym terminie ryzyko stopy procentowej będzie miało kluczowy wpływ na wyniki funduszy dłużnych. Mimo tegorocznego wzrostu rentowności, znajdują się one wciąż w pobliżu historycznie niskich poziomów, stąd nawet najmocniejsza kontra byków nie przyniesie efektów dłuższych niż kilka miesięcy ulgi. Znacznie lepiej prezentują się fundusze obligacji korporacyjnych i choć wyniki Rockbridge można uznać za nieco szczęśliwe, to nie ma przypadku w tym, że najwyższe stopy zwrotu w swoich kategoriach osiągają te fundusze, które do portfeli skarbowych dodają sporą mieszankę papierów korporacyjnych.

Rozpoczyna się jesienny sezon publicznych emisji obligacji korporacyjnych i choć nie jest to propozycja dla każdego, samodzielny wybór papierów do portfela da najlepsze efekty. W przyszłym tygodniu ruszą zapewne zapisy na obligacje PragmaGo oferowane na podstawie prospektu emisyjnego.

W niedalekiej przyszłości wybór inwestorów indywidualnych może zostać zawężony do papierów, które będą po emisji wprowadzane do notowań. Te, których emitenci pozostaną dla rynku kapitałowego anonimowi, będą musiały podnieść nominał pojedynczej obligacji do równowartości 40 tys. EUR. Paradoksalnie takie uszczelnienie zapisów ustawy o publicznym obrocie może ożywić rynek – zanim planowane zmiany wejdą w życie, część emitentów będzie chciała wykorzystać przepisy wciąż jeszcze obowiązujące. W tym tygodniu ruszyła pierwsza w tym sezonie tzw. mała emisja publiczna.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej