wtorek, 17 lipca 2018

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Oczekiwanie na test siły rynku

Emil Szweda, Obligacje.pl | 11 maja 2018
Zgodnie z przewidywaniami emisja Orlenu zakończyła się szybko i pełnym powodzeniem, a notowania starszych serii wróciły na dawne poziomy. Wiemy więc, że indywidualny apetyt na dług nie wysechł zupełnie.

Wynik emisji Orlenu jest pewnego rodzaju podstawą dla wyjścia z ofertą także przez innych emitentów, ale jak dotąd chętni się nie zgłaszają. Mimo że wśród firm, które mają ważne prospekty emisyjne jest kilka takich, którym zastrzyk gotówki pewnie by się przydał. Nie można jednak dziwić się, że nikt nie chce wyjść na rynek jako pierwszy po Orlenie i Echu, które zaliczane są jednak do nieco innej kategorii ryzyka, no i przeprowadziły emisje zaraz po wykupie starszych serii. Porażka innych emitentów byłaby odnotowana i prestiżowa, choć zarazem łatwa do usprawiedliwienia. Zapewne swoją opinię wyrażają także oferujący doradzający przy plasowaniu oferty i jak można się domyślać rady z ich strony są dwie – albo poczekać, albo podnieść kupon, bez gwarancji, że uda się w ten sposób osiągnąć dobry efekt. Badanie preferencji rynku, co do warunków emisji zaczyna się bowiem w pewnym sensie od nowa, a lata wcześniejszych doświadczeń przestają mieć tak duże znaczenie.

Do pewnego stopnia wyższe rentowności to pozytywny wpływ sprawy GetBacku na rynek. Pod koniec tygodnia presja podaży była wciąż widoczna na Catalyst i to mimo generalnie niezłych wyników, które dotąd zaprezentowano. Wyraźną poprawę zysku przedstawił Best, który wykazuje sporą przewagę planowanych wpływów nad zobowiązaniami w krótkim okresie. Mimo to, nawet jego krótkoterminowe obligacje można wciąż kupić poniżej nominału. A to tylko jeden z przykładów na to, że wirus GetBacku zaraża także zdrowe organizacje. Lecz poniżej nominału (nieznacznie, ale jednak) znalazły się pojedyncze serie Ghelamco, Echa czy Kruka, wszystkie serie Murapolu i M.W. Trade (także te zapadające za kilka miesięcy). Wyliczanka mogłaby być dłuższa – chodzi tylko o to, by przypomnieć, że efekt GetBacku jest nadal widoczny na Catalyst, ale ponieważ wcześniej emitenci oferowali coraz niższe oprocentowanie, niejako oderwane od ryzyka związanego z ich własną sytuacją i po prostu wykorzystując dostęp do taniego kapitału, ich późniejsze notowanie z premią w stosunku do nominału znacznie utrudniało podjęcie decyzji o inwestycji. Teraz zaś wybór papierów relatywnie mocnych firm o atrakcyjnej rentowności jest całkiem spory. Potrzeba jednak czasu, by najbardziej ostrożni z inwestorów uznali, że przypadek GetBacku był jednorazową katastrofą (bo wypadkiem przy pracy nazwać tego nie można).

Nie da się uciec od tego tematu, zastanówmy się więc, czy propozycje układowe GetBacku są warte ich zaakceptowania. Skoro aktywa wyceniono na 3,3 mld zł, a zobowiązania na 2,8 mld zł, to w zasadzie do czego potrzebna jest redukcja zobowiązań o 35 proc.? Właściciele zabezpieczonych papierów zasadniczo nie muszą się zgadzać na żadną ugodę, pozostali – cóż, będą mądrzejsi po publikacji raportu rocznego, a później po otrzymaniu niezależnej wyceny aktywów spółki. Mają już jednak wstępną ofertę na stole i prawdopodobnie gorszej już nie otrzymają, a to już jest pewien plus. Wiedzą na czym stoją, obawy o całkowitą utratę oszczędności są słabsze niż były. Ku przestrodze jednak – żadne z postępowań układowych na Catalyst nie zakończyło się jeszcze spłatą nawet okrojonych zobowiązań, nie warto więc na tej podstawie planować swoich wydatków.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Obligacje i dlaczego nudzi nas Brexit - komentarz Saxo Banku

  16 lipca 2018
  Mimo iż wszyscy politycy starają się zapewnić, że wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej będzie miało spokojny przebieg, czytając kolejne doniesienia medialne na temat Brexitu nie da się nie dostrzec podobieństwa tej sytuacji do opery mydlanej. Powiedzmy sobie szczerze: mimo iż jest to interesujące wydarzenie, dla inwestorów informacje na temat Brexitu stają się nudne.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Echa Getbacku

  13 lipca 2018
  Papiery dłużne Murapolu odrobiły część ostatnich spadków, ale to wciąż afera GetBacku determinuje słabe nastroje na rynku korporatów. Fundusze inwestujące w obligacje firm notują odpływy, więc nowych emisji jak na lekarstwo, a marże kredytowe rosną. Nie obejdzie się też bez kolejnych zmian w prawie, szczęśliwie tym razem konsultowanych z uczestnikami rynku.
  czytaj więcej
 • Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Nasze wielkie greckie rentowności

  10 maja 2018
  Powtarzające się okresy niskiej zmienności na rynku obligacji w ciągu ostatnich kilku lat zmusiły inwestorów do skupiania się na pojedynczych zdarzeniach, które potencjalnie mogą stanowić okazje inwestycyjne. To dlatego właśnie regularnie koncentrowaliśmy się na krajach peryferyjnych w nadziei, że niepewność polityczna i społeczne niepokoje mogą ostatecznie stanowić okazję inwestycyjną, na którą wszyscy czekamy.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Oznaki poprawy

  04 maja 2018
  Warunki rozpoczynającej się w poniedziałek emisji Orlenu są na tyle dobre, że doprowadziły do przeceny starszych, notowanych na Catalyst serii i sukces tej oferty wydaje się z góry przesądzony.
  czytaj więcej

Emisje