niedziela, 20 czerwca 2021

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Stały kupon chętnie brany

Emil Szweda | 10 lipca 2020
Czerwcowa emisja PCC Exol, w której zapisy zredukowano o ponad 60 proc. notowana jest na Catalyst po 102 proc. nominału. Obligacje o stałym oprocentowaniu zyskują na popularności i cenie.

Najlepiej zmianę nastawienia inwestorów do papierów o stałym oprocentowaniu oddają notowania innej serii obligacji PCC Exol – PCX1124. Emisję przeprowadzono w lutym br., kiedy o nowym wirusie w Chinach było już głośno, ale panika dopiero miała dotrzeć na rynki finansowe. Emisja sprzedała się dobrze, a ale na rynek wtórny trafiła w szczycie paniki i jej notowania szybko spadły do 93 proc. nominału. Dziś – niecałe cztery miesiące później wynoszą 102,5 proc. (co oznacza, że ktoś kto wówczas je kupił, dziś może je sprzedać o 10,2 proc. drożej i zatrzymać odsetki za ten okres).

Dobry debiut nowej emisji PCC Exol, uplasowane w cuglach oferty Ghelamco i Arche, ponowienie emisji Ghelamco, wejście z nową emisją Victorii Dom – wszystko zdaje się potwierdzać rosnące zainteresowanie inwestorów stałymi kuponami i przychylną odpowiedź emitentów. W dalszej perspektywie sprawi to, że rynek będzie ciekawszy i płynniejszy, bo inwestorom do wyceny ryzyka kredytowego dochodzi nowy i bardziej zmienny element – ryzyka stopy procentowej. Bardziej zmienny, ponieważ zmiana stóp procentowych niekoniecznie musi przekładać się na wzrost lub pogorszenie wypłacalności poszczególnych emitentów, ale niemal zawsze przekładać się będzie na postrzeganie oprocentowania obligacji jako atrakcyjnego lub atrakcyjnego już nieco mniej.

Rynek uporał się już z ostatnimi obniżkami stóp na poziomie mentalnym – spora część obligacji wróciła do dawnych poziomów notowań, co oznacza, że nowe – obniżone w przypadku papierów o zmiennym oprocentowaniu, a takie wciąż dominują na rynku wtórnym – zostało zaakceptowane. Tym bardziej więc zyskują na atrakcyjności papiery o stałym oprocentowaniu, dają one bowiem wyższą rentowność względem obligacji, których oprocentowanie zależne jest od WIBOR, nawet jeśli zmian stawek WIBOR nikt już w najbliższym czasie nie oczekuje.

Rynek papierów skarbowych podtrzymuje te oczekiwania. W piątek rentowność naszych 10-latek spadła na moment poniżej 1,3 proc., czyli najniższego od miesiąca poziomu. Ruch ten był zsynchronizowany ze spadkiem rentowności obligacji w USA i Niemczech, z tą tylko istotną różnicą, że rentowności obligacji USA są najniższe od przełomu kwietnia i maja. Wygląda to trochę tak, jakby rynek obligacji skarbowych przygotowywał się do nowej fali risk-off, ale może to być wrażenie mylne, bo oparte na niższej płynności rynku w okresie wakacyjnym. Niemniej, warto odnotować i to, że efektywna rentowność obligacji high-yield w USA nie podąża od kilku tygodni za rentownością papierów skarbowych, lecz utrzymuje się w zakresie 6-6,9 proc. (obecnie 6,5 proc.), czyli powyżej poziomów sprzed pandemii (5 proc.) i to mimo skupu obligacji przez Fed. W inwestorach nie ma najwyraźniej przekonania, że naprawdę warto kupować wszystko, co ma atrakcyjną rentowność, skoro niepewność gospodarcza pozostawia sporą przestrzeń do snucia także mniej przyjemnych scenariuszy. Fed może wprawdzie kupić naprawdę dużo obligacji korporacyjnych, ale dostęp do finansowania nie sprawia automatycznie, że przedsiębiorstwa stają się rentowne, a można nawet zaryzykować tezę, że wręcz przeciwnie – dostęp do pieniędzy sprawić może, że opóźnią działania restrukturyzacyjne. Ale to już temat na inny komentarz.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Kalendarz coraz bogatszy

  18 czerwca 2021
  KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Bestu, co podnosi liczbę spodziewanych i w miarę regularnych publicznych emisji obligacji dostępnych dla inwestorów indywidualnych do… trzech. Jednocześnie trwają też publiczne emisje certyfikatów funduszy inwestycyjnych, oferta rynkowa powoli zyskuje więc na różnorodności.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (maj 2021)

  15 czerwca 2021
  W maju obrót na Catalyst osiągnął 268,73 mln zł – więcej od 12-miesięcznej średniej (239,8 mln zł) i o 12,5 proc. mniej niż w kwietniu. Wartość transakcji pakietowych wyniosła 19,35 mln zł i jest dużo wyższa niż w kwietniu (3,07 mln zł).
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wbrew regułom

  11 czerwca 2021
  Po publikacji komunikatu o najwyższej od 13 lat inflacji w USA, rentowność amerykańskich obligacji wybiła się wreszcie z trwającej od trzech miesięcy konsolidacji. Dołem. Co oznacza, że inwestorzy kupowali papiery o stałym oprocentowaniu.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Mały eksperyment

  28 maja 2021
  Na przetargu w środę NBP nieoczekiwanie nie kupił żadnych obligacji skarbowych zadowalając się antycovidowymi papierami BGK. Zaskoczony rynek podbił rentowność naszych 10-latek o 20 punktów, mimo niewielkich zmian na rynkach bazowych.
  czytaj więcej

Emisje