niedziela, 22 września 2019

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Weksle coraz częściej

Emil Szweda, Obligacje.pl | 16 sierpnia 2019
Jak można było się spodziewać, rynek znalazł rozwiązanie na konieczność dematerializacji obligacji. Coraz więcej małych firm zamiast emitować obligacje wystawia weksle, które spod rygorów emisji publicznych są wyłączone.

Publiczna emisja weksli, tym różni się od publicznej emisji obligacji, że żaden dokument ofertowy nie jest wymagany. Inwestorzy mogą zapoznać się z oferowanymi warunkami na stronie internetowej i ulec pokusie zarobienia 10 proc. rocznie… lub nie. I to wszystko. W aktualnie dostępnych ofertach publicznych sprzedaży weksli inwestorzy mogą zapoznać się z warunkami emisji, ale o informacje finansowe wystawców weksli muszą poprosić już osobno. Inna sprawa, czy nawet jeśli takie informacje zostaną im udostępnione, inwestorzy, a właściwie remitenci, będą potrafili samodzielnie ocenić ryzyko kredytowe wystawców weksli.

Na wszelki wypadek warto więc przypomnieć – obowiązujące w Polsce prawo wekslowe opiera się na ustawie z 1936 roku oraz na konwencji genewskiej z 1930 r. Praktyka jego stosowania wywodzi się z XIX wieku i raczej dotyczyła zobowiązań osób fizycznych do uregulowania długu (np. w sklepie czy karcianych). Weksel musi mieć postać fizyczną (papierowego dokumentu), obrót wtórny praktycznie nie istnieje, jego posiadacz nie ma gwarancji spłaty wierzytelności (ale to samo można powiedzieć o obligacjach).

Tym samym rynek znalazł całkiem sporą lukę w systemie, który miał zabezpieczyć niedoświadczonych inwestorów indywidualnych przed „pełzającymi ofertami publicznymi obligacji”, których tak bardzo obawiała się Komisja Nadzoru Finansowego. Gdyby ustawa o ofercie publicznej obowiązywała już pięć lat temu, jest spora szansa, że GetBack zamiast obligacji sprzedawałby weksle i całej afery i tak nie udałoby się uniknąć. Na ryzykom wykreowania nowego sposobu oferowania inwestycji inwestorom indywidualnym poza kontrolą KNF wskazywaliśmy od razu, gdy tylko pojawiły się zapowiedzi nowelizacji ustawy, wskazując zresztą weksle jako możliwy i prosty w realizacji sposób zastąpienia obligacji przez mniejszych emitentów. Od strony prawnej, proceder wydaje się prawidłowy – nikt nie zabrania w Polsce publicznego oferowania weksli, KNF nie może nawet interweniować w tej sprawie, rynek weksli nie leży w jej kompetencjach. Wszystko będzie zapewne działało do czasu, aż jeden z wystawców weksli nie ogłosi niewypłacalności i dopiero wówczas – jeśli sprawa będzie odpowiednio dużego kalibru – za łatanie kolejnej dziury, której powstanie niejako sami wymusili, wezmą się jak zawsze kompetentni parlamentarzyści, w ich gestii leży bowiem tworzenie prawa w Polsce. 

Największy wpływ na Catalyst w ostatnich dniach wywarł komunikat o zakończeniu fiaskiem procesu pozyskania inwestora dla Getin Noble Banku. 27 sierpnia wygasają zdjęte już z notowań papiery warte 172 mln zł, kolejne serie zapadające w tym roku wyceniane są nieznacznie poniżej nominału, ale ich wartość nie jest wysoka. Serie zapadające na początku 2020 r. potaniały w okolice 80 proc. nominału (ponad 40 proc. rentowności), ale można wskazać niską płynność jako jedną z przyczyn tego stanu rzeczy i uznać, że to tylko kilku inwestorów indywidualnych wystraszyło się wyższego ryzyka przymusowej restrukturyzacji banku. Za kilka miesięcy dowiemy się, czy ich obawy miały realne podstawy. 

Sukcesem zakończyła się za to druga publiczna emisja obligacji PKO Banku Hipotecznego adresowana do inwestorów indywidualnych. Na oferowane 45 mln zł złożono zapisy warte 71,5 mln zł.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

 • Getin Noble Bank bez widoku na zyski w tym roku

  20 września 2019
  Bank zmniejszył stratę w II kwartale, ale na powrót do rentowności każe jeszcze poczekać. Wciąż brakuje mu 1,5-1,6 mld zł kapitałów. Plan ich odbudowy zostanie określony w programie naprawczym, który zostanie złożony do KNF na początku października. Zarząd GNB liczy na jego zatwierdzenie jeszcze w tym roku.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Więcej zaufania do GNB

  30 sierpnia 2019
  Getin Noble Bank wykupił pierwszą i największą emisję publiczną z drugiego programu emisji publicznych wartą 172 mln zł, co podniosło notowania także kolejnych serii. Inwestorzy oceniają ryzyko jako niższe, ale wciąż istotne.
  czytaj więcej
 • Obligacje GNB drożeją po wykupie starszej serii

  27 sierpnia 2019
  Getin Noble Bank wykupił we wtorek podporządkowane papiery GNB0819 o wartości 172 mln zł. Notowania pozostałych serii wyraźnie rosną.
  czytaj więcej
 • Getin Noble Bank bez inwestora

  14 sierpnia 2019
  Bank zakończył proces pozyskania inwestora finansowego bez sukcesu, nie porozumiał się z żadnym z oferentów. Teraz zapowiada przygotowanie strategii, która zakłada brak dokapitalizowania w najbliższym czasie.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Chwila oddechu

  20 września 2019
  Raporty półroczne Idea Banku i Getin Noble Banku tym razem nie rozczarowały inwestorów z Catalyst. Trwa stagnacja funduszy obligacji korporacyjnych i hossa obligacji skarbowych.
  czytaj więcej
 • Przeregulowanie dobija domy maklerskie

  17 września 2019
  Jak donosi serwis Mondeynews.pl, polskie domy maklerskie przeżywają trudne chwile. Cytowani eksperci tłumaczą to m.in. zmianami w otoczeniu prawnym. Implementacja wciąż nowych, restrykcyjnych regulacji, zwiększa i tak już niemałe koszty funkcjonowania brokerów.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wzrost rentowności

  13 września 2019
  Od 3 września (na długo przed ogłoszeniem decyzji ECB) rentowność obligacji skarbowych wyraźnie rośnie, tak na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących. Czwartkowy komunikat nie zmienił tego trendu.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2019)

  10 września 2019
  Obroty w lipcu na rynku Catalyst ukształtowały się na poziomie 239,52 milionów zł, czyli o 35,1 milionów zł więcej niż 12-miesięczna średnia. Były większe o 1 proc. w porównaniu do lipca i aż o 115,7 proc. wyższe w porównaniu z ubiegłorocznym sierpniem.
  czytaj więcej

Emisje