czwartek, 21 września 2023

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Zapaść

Emil Szweda | 01 lipca 2022
Wartość emisji obligacji korporacyjnych spadła w II kwartale o 61 proc. – wynika z danych zebranych przez Obligacje.pl. Załamaniu oparła się tylko jedna część rynku – wartość emisji publicznych na podstawie prospektów wyniosła 625 mln zł w I półroczu. W całym ub.r. było to 338 mln zł.

W II kwartale – po wyłączeniu emisji obligacji przeprowadzonych w ramach dużych grup finansowych – wartość rynku pierwotnego obligacji firm wyniosła 1,37 mld zł, czyli o prawie dwie trzecie mniej niż rok wcześniej i o 57 proc. mniej niż w I kwartale. Porównywalną wartość emisji obserwowaliśmy ostatnio w II kwartale 2020 r., gdy rynek zamarł po wprowadzeniu restrykcji związanych z pandemią. 

Trudno powiedzieć, czy emisji nie ma, bo nie ma ich kto obejmować, czy też dlatego, że emitentom nie w smak płacenie dwucyfrowych kuponów. Przy stawkach WIBOR powyżej 7 proc. tylko największe firmy mogą myśleć o zmieszczeniu się poniżej 10 proc. A raczej mogłyby myśleć, gdyby fundusze były zainteresowane obejmowaniem nowych emisji. Prawdopodobnie nie są, bo fundusze wciąż zmagają się z umorzeniami jednostek. 

Być może sytuacja zmieni się w III kwartale na tyle, że będziemy mogli ocenić w czyje ręce trafiły najsłabsze karty. W obliczu recesji (PMI dla przemysłu spadł w Polsce do 44,4) inwestorzy zdecydowali się na zakupy obligacji skarbowych, na czym skorzystają wyniki funduszy. Przez pierwsze trzy dni tygodnia trwała korekta i rentowność dziesięciolatek zbliżyła się do 7,5 proc., ale na koniec tygodnia było to już 6,6 proc. Równie brutalnie rynek obszedł się z posiadaczami krótkich pozycji na rynkach bazowych. Rentowność bundów zeszła nawet poniżej 1,3 proc. z 1,65 proc. we wtorek tygodnia i powyżej 1,8 proc. dwa tygodnie wcześniej. Dołki rentowności (a więc szczyty cenowe) sprzed tygodnia okazały się krótkotrwałą barierą dla popytu i wygląda na to, że obecny ruch może jeszcze trochę potrwać. Natomiast w obliczu rosnącej inflacji i krytycznej sytuacji w energetyce, zakład o to, że inflacja spadnie w okresie szykującego się spowolnienia nie jest wcale oczywisty. Jak zachowają się w tej sytuacji banki centralne? Wygląda na to, że zarówno ECB jak i Fed są zdeterminowane by poświęcić wzrost gospodarczy na rzecz sprowadzenia inflacji do celu. Po Janet Yellen teraz Christine Lagarde publicznie przyznała się do błędu i niedoszacowania ryzyka inflacji przed rokiem. Mamy więc klasyczny scenariusz, w którym banki centralne jak zwykle są spóźnione z decyzjami o podwyżkach stóp (ale przynajmniej potrafią to przyznać). Nie ma powodu by sądzić, że z obniżkami pójdzie im lepiej, wcześniej muszą przecież „naprawić błędy” popełnione przed rokiem (a tak naprawdę znacznie wcześniej).

Kwitnie za to rynek publicznych emisji obligacji, choć oczywiście jego rozmiary to osobny mikrokosmos. 625 mln zł zaoferowanych inwestorom indywidualnym w I kwartale to najlepszy wynik od 2018 r., ale wtedy 600 mln zł wrzucił na rynek sam PKN Orlen. Przy obecnej i zadeklarowanej liczbie prospektów całkiem uzasadnione wydaje się oczekiwanie przekroczenia 1 mld zł wartości tego rodzaju ofert w całym roku, co byłoby najlepszym wynikiem od rekordowego 2017 r. (1,85 mld zł). Pięć lat temu swój udział w śrubowaniu rekordu miały jednak emisje publiczne PKN (400 mln zł) i banki (GNB i Alior). Jeśli je pominiemy, 2022 r. może być najlepszym dla tej części rynku. Stara prawda raz jeszcze znajduje więc potwierdzenie – rozwojowi rynku obligacji służą kryzysy. Ale emitenci mogą też liczyć na finansowanie bankowe, a ci więksi także na tańsze finasowanie w EUR. Jeśli nie dojdzie do katastrofy, jaką przed czterema laty sprokurował GetBack, rok 2022 r. ma szanse ustanowić kilka rekordów. Rozkwitu emisji publicznych, zapaści emisji papierów korporacyjnych, rekordów sprzedaży obligacji oszczędnościowych i amplitudy rentowności papierów skarbowych. A być może jeszcze paru innych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Wracają duże emisje

  15 września 2023
  Cyfrowy Polsat przydzielił obligacje warte 820 mln zł, Ghelamco pozyskało z emisji 340 mln zł, Kruk od poniedziałku przyjmuje zapisy w największej emisji dla inwestorów indywidualnych od 2017 r., wartej 90 mln zł. Rynek długu korporacyjnego odblokował się na dobre.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2023)

  12 września 2023
  W sierpniu obrót na Catalyst osiągnął 316,54 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej, która wyniosła 457,73 mln zł i o 15,3 proc. mniej niż w lipcu.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Słaba reakcja też mówi o rynku

  08 września 2023
  Wrzesień może być miesiącem wzrostu sprzedaży obligacji oszczędnościowych o stałym oprocentowaniu, skoro wiadomo już, że oprocentowanie wszystkich innych obligacji spadnie. Na rynku hurtowym rentowności utrzymują się poniżej stopy referencyjnej, więc o wzrost cen nie będzie łatwo.
  czytaj więcej
 • RPP obniżyła stopy o 75 pkt bazowych

  06 września 2023
  W jednym ruchu Rada Polityki Pieniężnej ścięła główną stopę procentową z 6,75 do 6,0 proc., wyraźnie zaskakując rynek i osłabiając złotego.
  czytaj więcej