piątek, 09 czerwca 2023

Newsroom

Popyt na obligacje oszczędnościowe spadł do 2,9 mld zł w kwietniu

msd | 12 maja 2022
Resort finansów sprzedał w kwietniu 2,94 mld zł detalicznych obligacji skarbu państwa wobec 3,24 mld zł miesiąc wcześniej i 3,88 mld zł przed rokiem. Inwestorzy mieli jednak powód, by wstrzymywać się z zakupem.

Wśród sprzedawanych w kwietniu papierów oszczędnościowych największym zainteresowaniem cieszyły się czterolatki z oprocentowaniem indeksowanym do inflacji od drugiego roku inwestycji. Łączny popyt na nie sięgnął blisko 1,35 mld zł, tj. 45,9 proc. całkowitej sprzedaży, co stanowiło najwyższy udział od dwóch lat. Kolejne pod względem zainteresowania były zaś obligacje trzymiesięczne (915 mln zł), antyinflacyjne dziesięciolatki (418 mln zł) oraz stałokuponowe dwulatki (135 mln zł). 

Z kolei zainteresowanie trzyletnim długiem z oprocentowaniem opartym o WIBOR wzrosło w kwietniu do rekordowych 95 mln zł. To nadal jednak tylko 3,2 proc. całkowitej sprzedaży obligacji oszczędnościowych w kwietniu (po raz ostatni wyższy udział odnotowano w 2017 r.). Najmniejszą kwotę ponownie przeznaczono natomiast na zakup sześcio- i dwunastoletnich papierów rodzinnych (łącznie 28,6 mln zł).

Abstrahując od tego, na ile oferowane w kwietniu warunki przystawały do sytuacji rynkowej, pod koniec miesiąca inwestorzy zyskali też inny powód, by wstrzymać się z decyzjami o zakupie obligacji oszczędnościowych – resort finansów zapowiedział podniesienie od maja kuponów na większości dostępnych papierów (za wyjątkiem trzymiesięcznych). Podobna sytuacja powtarza się i w maju. Co prawda nie wiadomo jeszcze, czy oprocentowanie obligacji oszczędnościowych ponownie wzrośnie, ale można spodziewać się nowych typów obligacji. 

Od czerwca w ofercie MF pojawić się mają 12- i 24- miesięczne obligacje z oprocentowaniem opartym o stopę referencyjną NBP. Być może jednak ważniejsze od samego wprowadzenia nowych papierów okaże się przełamanie monopolu PKO BP na sprzedaż papierów detalicznych. Ich zakup ma być też możliwy w Banku Pekao, ale – wg słów premiera – pozostałe banki także będą mogły dołączyć do grona dystrybutorów. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje