niedziela, 24 marca 2019

Newsroom

Prezes Idea Banku zrezygnował

msd | 08 listopada 2018
Tobiasz Bury złożył w środę rezygnację z pełnienia funkcji prezesa. Zastąpi go Jerzy Pruski, który do wczoraj był wiceprezesem Getin Noble Banku, także należącego do Leszka Czarneckiego.

Przyczyna rezygnacji Tobiasza Burego, który w zarządzie Idea Banku był od stycznia 2017 r., a w randze prezesa od października 2017 r. (zgodę KNF otrzymał w kwietniu 2018 r.), nie została wskazana. 

Z chwilą ogłoszenia rezygnacji Tobiasza Burego poinformowano także o powołaniu Jerzego Pruskiego na stanowisku wiceprezesa Idea Banku oraz powierzenia mu obowiązków prezesa zarządu. Wcześniej, od lutego 2017 r., Jerzy Pruski był wiceprezesem Getin Noble Banku. Nowy p.o. prezes Idea Banku jest zewnętrznym ekspertem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wcześniej był także zewnętrznym ekspertem Banku Światowego. Ekonomista był też w przeszłości miedzy innymi prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, członkiem Komisji Nadzoru Finansowego, prezesem PKO BP czy wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego i członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Idea Bank, podobnie jak Getin Noble Bank, także należący do Leszka Czarneckiego, zmaga się z niedoborami kapitałowymi. Z GNB łączy go także udział w planie naprawczym, czy przygotowanie planu ochrony kapitału. W ostatnich miesiącach Idea Bank i GNB informowały o pracach analitycznych nad połączeniem obu instytucji.

Obecnie wobec Idea Banku trwa postępowanie kontrolne KNF w sprawie jego udziału w oferowaniu obligacji GetBacku. W Banku trwa też postępowanie wyjaśniające UOKiK-u, także w związku z udziałem w sprzedaży obligacji windykatora.

Na Catalyst notowana jest jedna seria podporządkowanych obligacji Idea Banku. Po raz ostatni papierami IDA0820 handlowano tydzień temu po 98,75 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Idea Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje