sobota, 04 kwietnia 2020

Newsroom

Provident ucierpi na koronawirusie

msd | 20 marca 2020
Pożyczkowa grupa International Personal Finance, do której należy polski Provident, spodziewa się niekorzystnego wpływu epidemii koronawirusa na jej działalność operacyjną.

Provident zawiesił domową obsługę pożyczkobiorców i prosi klientów spłatę przelewem. W pozostałych krajach, w których grupa IPF jest obecna, także odczuwalne są niekorzystne dla niej skutki koronawirusa (np. na Węgrzech konsumenci dostali możliwość zawieszenia spłaty zadłużenia). Jak zaznacza, sama też podejmuje własne działania, które mają ulżyć pożyczkobiorcom w trudnościach.

IPF spodziewa się więc, że z powodu epidemii koronawirusa ucierpi zarówno sprzedaż nowych pożyczek, jak i spłaty od istniejących dłużników. Jak jednak zaznacza, jest zbyt wcześnie, aby przełożyć skalę tych trudności na spodziewany efekt finansowy. Grupa ma się bowiem koncentrować obecne na zarządzaniu płynnością.

IPF zapewnia jednocześnie o „mocnym” bilansie. Jak podano, na koniec lutego pożyczkowa grupa miała 203 mln GBP niewykorzystanego finansowania. 

Już 8 maja IPF musi spłacić warte 44,1 mln GBP obligacje detaliczne na rynku brytyjskim, a 3 czerwca ma wykupić wyemitowane przez polską spółkę celową papiery na 200 mln zł. Drugie z nich – IPP0620 – notowane są po 92-96 proc. nominału w ostatnich dniach. 

Więcej wiadomości o IPF Investments Polska Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Ograniczone ryzyko też jest coraz droższe

  03 kwietnia 2020
  Nawet dwucyfrową rentowność można uzyskać kupując dziś obligacje, które miesiąc temu w ogóle nie były na sprzedaż lub dawały zysk niewiele wyższy od lokaty bankowej.
  czytaj więcej
 • GNB: depozyty utrzymują się na bardzo stabilnym poziomie

  03 kwietnia 2020
  Getin Noble Bank zakończył ubiegły rok z 591,6 mln zł skonsolidowanej straty netto. Aktualnie notuje spowolnienie działalności biznesowej, ale mniejsze niż oczekiwano. Po krótkim epizodzie związanym ze zwiększonymi wypłatami gotówki z bankomatów GNB nie dostrzega niepokojących sygnałów w zakresie płynności. Aktualna luka kapitałowa banku sięga około 1,2 mld zł.
  czytaj więcej
 • Unibep bez długu netto na koniec 2019 r.

  03 kwietnia 2020
  Na koniec grudnia grupa wykazała 178,4 mln zł środków pieniężnych, trzykrotnie więcej niż przed rokiem. Środki pokrywały z dużą górką sumę zobowiązań finansowych.
  czytaj więcej
 • PGF ze stratą i niższą płynnością

  03 kwietnia 2020
  Polska Grupa Farmaceutyczna zakończyła 2019 r. z 13,4 mln zł skonsolidowanej straty netto. Konieczność spłaty obligacji na 100 mln zł w listopadzie dodatkowo obciążyła wskaźniki płynności grupy. O pandemii koronawirusa i jej wpływie na sytuację finansową PGF mówi znacznie mniej, niż można by tego oczekiwać od dystrybutora wyrobów farmaceutycznych.
  czytaj więcej

Emisje