czwartek, 28 marca 2024

Newsroom

Raport o sytuacji kapitałowej sektora bankowego - DM NWAI

Piotr Miliński, analityk DM NWAI | 28 grudnia 2015
Dodatkowy bufor zabezpieczający, indywidualne domiary kapitałowe oraz kumulacja negatywnych zdarzeń jednorazowych sprawiły, że sektor finansowy znalazł się w niezwykle trudnej sytuacji.

W niniejszym raporcie analityk DM NWAI sprawdza, które banki zostaną zmuszone do szybkiej poprawy współczynników wypłacalności w celu sprostania nowym wymogom nadzorczym. Wyróżnił również instytucje mające silną bazę funduszy własnych, pozwalającą na zyskanie udziału rynkowego kosztem niedokapitalizowanych konkurentów.

W polskim sektorze bankowym wydzielamy cztery segmenty:

  • Duże, dobrze skapitalizowane banki o dwucyfrowych udziałach w rynku depozytów. Pekao SA jest liderem pod względem wypłacalności i bez problemu spełnia wymogi nadzorcze. Współczynniki PKO BP są zbliżone do średniej sektorowej, co pozwala mu na wypłacanie w formie dywidend do 50 proc. zysku rocznego.
  • Instytucje średniej wielkości o poprawnej sytuacji, tj. ING Bank Śląski oraz BZ WBK. Mają one zdolność do płacenia dywidend w wysokości 50 proc. zysku, a w przypadku BZ WBK można również liczyć za częściową wypłatę z niepodzielonego wyniku za 2014 rok. Obie instytucje mogą zdecydować się na emisję długu podporządkowanego przy sprzyjających warunkach, jednak nie jest to konieczne.
  • Średnie banki z niedoborem finansowania, przy czym skala problemu jest zróżnicowana. mBank zostanie zmuszony do zatrzymania zysku za 2015 oraz znacznej części niepodzielonego wyniku za 2014. Wstrzymanie dywidendy rozwiąże również problemy Millennium. BGŻ BNP Paribas będzie potrzebowało niedużej restrukturyzacji aktywów lub wzmocnienia Tier II, natomiast w przypadku Raiffeisena nie obędzie się bez zaciągnięcia zobowiązań podporządkowanych o znacznej wielkości. W najgorszej sytuacji jest Getin Noble. Spółka rozpoczęła już proces restrukturyzacji aktywów, ale jej dostęp do finansowania dłużnego może być ograniczony. Spodziewamy się, że zatwierdzona przez WZA emisja akcji (240 mln zł) dojdzie do skutku.
  • Mniejsze instytucje o dobrej kondycji kapitałowej. Grupie tej przewodzi Handlowy, mający pełną zdolność do wypłaty 100 proc. dywidend z zysku. Wymagania nadzorcze spełnia Alior Bank, który niedawno wyemitował dług podporządkowany o wartości 183 mln zł. Wypłacalność jest również mocną stroną nisko rentownego Banku BPH.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Bycze nastroje

    22 marca 2024
    Inwestorzy otrzymali od Fed to czego chcieli – podtrzymanie nadziei na trzy obniżki stóp procentowych w tym roku. Recesja w niemieckim przemyśle zepchnęła rentowności bundów, natomiast nasze obligacje tym razem ruszyły pod prąd globalnym trendom.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (luty 2024)

    19 marca 2024
    W lutym obrót na Catalyst osiągnął 453,45 mln zł – mniej od 12-miesięcznej średniej (471,50 mln zł), ale i o 4 proc. więcej niż w styczniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Wyżej na dłużej

    15 marca 2024
    Rentowność amerykańskich dziesięciolatek wróciła do lokalnych szczytów z połowy lutego i globalny rynek długu znalazł się w newralgicznym położeniu. Pokonanie szczytów mogłoby spłoszyć inwestorów, którzy w ostatnich miesiącach tak chętnie wpłacali pieniądze do funduszy dłużnych.
    czytaj więcej
  • Inflacyjna niespodzianka w lutym

    15 marca 2024
    Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyhamował ze zrewidowanych 3,7 proc. r/r w styczniu do 2,8 proc. w lutym, wynika z danych GUS.
    czytaj więcej