wtorek, 1 lipca 2025

Newsroom

Rentowność obligacji GNB przekroczyła 9 proc.

msd | 2 grudnia 2015
Podczas gdy bank próbuje uplasować nową emisję, na rynku wtórnym przecena jego obligacji wkracza w nowe, nieznane dotąd, rejony. Co tak naprawdę ciąży papierom dłużnym Getin Noble Banku?

W dużym skrócie można by powiedzieć, że forma notowanego na Catalyst długu (większość to obligacje podporządkowane) oraz szeroko rozumiany niekorzystny sentyment do sektora bankowego. To jednak spore uproszczenie, bo przecież o tym, że papiery dłużne Getinu są długiem podporządkowanym było wiadomo od dnia emisji, a ich przecena zaczęła się na długo przed upadłością SK Banku.

Co do zasady z rynkiem się nie dyskutuje, a akurat papiery GNB należą do najbardziej płynnych, dlatego trudno byłoby w tym przypadku wskazywać na nieefektywność Catalyst. Zamiast więc rozważać nad zasadnością kilkunastoprocentowego dyskonta dla wybranych serii, czy – mówiąc bardziej obrazowo – rentowności przekraczających nawet 9 proc. (GNB1019 i GNB0320), warto wskazać na przynajmniej kilka czynników, które ciążą wynikom Getin Noble Banku i które to powinny być brane pod uwagę przez inwestorów.

Żeby dokończyć lekturę należy wykupić abonament

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Czerwcowa inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 czerwca 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu o 4,1 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 4,0 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Amerykańskie umocnienie

    27 czerwca 2025
    Mimo wzrostu deficytu budżetowego USA i spadku globalnej awersji do ryzyka za sprawą przerwania konfliktu Izrael-Iran, rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomów najniższych od dwóch miesięcy przy równolegle pikującym dolarze.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej