sobota, 13 lipca 2024

Newsroom

Resort finansów sprzedał niecałe 2 mld zł obligacji detalicznych w grudniu

msd | 16 stycznia 2023
Grudniowy popyt na papiery oszczędnościowe znalazł się na najniższym poziomie od listopada 2020 r. Styczeń zapowiada się na razie nieznacznie lepiej, ale o wyraźnym odbiciu nie ma mowy.

Sprzedaż detalicznych obligacji skarbu państwa zatrzymała się na 1,988 mld zł w grudniu, zasadniczo potwierdzając to, o czym Obligacje.pl pisały już na początku stycznia (wskazywaliśmy na wynik bliski 2 mld zł). Niezmiennie, największe wzięcie miały czteroletnie papiery antyinflacyjne, na które popyt wyniósł 1,09 mld zł. Dopiero daleko za nimi były emerytalne dziesięciolatki (426 mln zł), czy 12-miesięczne papiery z oprocentowaniem opartym o główną stopę NBP (215 mln zł).

Z rekordowego popytu, jaki pojawił się w okołowakacyjnym okresie, pozostało więc już tylko wspomnienie i świetne statystyki całego 2022 r. Resort finansów zamknął bowiem ubiegły rok z 57,1 mld zł sprzedanych obligacji skarbowych, co było rezultatem o 32 proc. lepszym od rekordowego dotychczas 2021 r. Przy czym, ponad połowa zeszłorocznej sprzedaży pochodziła z okresu pomiędzy czerwcem a sierpniem (30,5 mln zł), gdy odświeżona przez MF oferta przyciągnęła rzesze inwestorów. 

W 2023 r. resort finansów chciałby jeszcze mocniej wyśrubować wyniki sprzedaży obligacji detalicznych, ale na razie nie zapowiada się, by mógł osiągnąć na tym polu sukces. Jak pisaliśmy w grudniu, MF chce pozyskać 41,3 mld zł netto z emisji papierów oszczędnościowych w 2023 r. Z uwzględnieniem zapadającego długu oznacza konieczność emisji za około 61,6 mld zł, tj. średniomiesięcznie ponad 5,1 mld zł, co stanowi około dwuipółkrotność tego co w listopadzie, czy grudniu 2022 r.

W styczniu MF nie zmieniło oferty obligacji oszczędnościowych. Nowością jest natomiast to, że poza kanałami zdalnymi Banku Pekao, papiery detaliczne dostępne są też w jego placówkach.

Według obliczeń Obligacje.pl, do 13 stycznia włącznie w KDPW zarejestrowano w sumie 948 mln zł papierów oszczędnościowych, co jest wynikiem lepszym niż w analogicznym okresie grudnia. Być może to także efekt nowego okresu rozliczeniowego dla limitów w IKE. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje