środa, 2 lipca 2025

Newsroom

RPP nie zmieniła stóp procentowych

msd | 2 października 2024
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, w tym referencyjnej na poziomie 5,75 proc. rocznie.

Środowa decyzja Rady okazała się całkowicie zgodna z oczekiwaniami rynku. Stopy pozostają więc na poziomie, na którym znajdują się od października ubiegłego roku. I na razie prawdopodobnie jeszcze się to nie zmieni.

„Nadal stawiamy na połowę roku (przyszłego – red.) jako pierwszy moment cięcia” – napisali ekonomiści mBanku tuż po publikacji decyzji RPP.

Gdyby sugerować się ostatnimi wypowiedziami członków RPP, najbliższą okazją do cięcia stóp procentowych okazać się może I połowa przyszłego roku. W najbardziej optymistycznym scenariuszu mogłoby to być jeszcze marcowe posiedzenie. 

„Do wznowienia cięć dość daleka droga, skomplikowana m.in. przez wzrost inflacji bazowej (który naszym zdaniem nie jest anomalią). Więcej jasności co do tego, dokąd zmierza RPP, będziemy mieli dzięki listopadowej projekcji” – zwracają jednak uwagę ekonomiści Banku Pekao.

Tymczasem wyceny z rynku terminowego wskazują, że do cięcia stóp dojść powinno na przełomie I oraz II kwartału przyszłego roku.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Czerwcowa inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 czerwca 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu o 4,1 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 4,0 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Amerykańskie umocnienie

    27 czerwca 2025
    Mimo wzrostu deficytu budżetowego USA i spadku globalnej awersji do ryzyka za sprawą przerwania konfliktu Izrael-Iran, rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomów najniższych od dwóch miesięcy przy równolegle pikującym dolarze.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej