sobota, 20 kwietnia 2024

Newsroom

RPP podniosła stopy procentowe o 50 pb.

msd | 07 lipca 2022
Na czwartkowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę procentową z 6,0 do 6,5 proc. Lecz rynek oczekiwał bardziej zdecydowane ruchu.

Dziesiąta podwyżka z rzędu przyniosła wzrost stopy referencyjnej o 50 pb. przy oczekiwanych przez rynek 75 pb. Niemniej, pod względem liczby i skali podwyżek jest to już największy cykl, jaki do tej pory miał miejsce w Polsce.

Jak podano w komunikacie po posiedzeniu, Rada oczekuje, że kolejne podwyższenie stóp procentowych będzie oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych.

„Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę” – wskazano w komunikacie RPP.

Według komunikatu, Rada zapoznała się z nową projekcją inflacji, która zakłada, że z 50-proc. prawdopodobieństwem roczna dynamika cen znajdzie się w między 13,2 a 15,4 proc. w tym roku (9,3-12,2 proc. wg marcowej projekcji). W kolejnym roku będzie to przedział 9,8-15,1 proc. (poprzednio prognozowano 7,0-11,0 proc.). Możliwość zbliżenia się do celu inflacyjnego przewidziano dopiero na 2024 r. 

Ponadto, nowa projekcja zakłada, że przyszłoroczne tempo wzrostu PKB wyniesie 0,2-2,3 proc. wobec prognozowanych w marcu 1,9-4,1 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej