piątek, 19 sierpnia 2022

Newsroom

RPP podniosła stopy procentowe o 50 pb.

msd | 07 lipca 2022
Na czwartkowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę procentową z 6,0 do 6,5 proc. Lecz rynek oczekiwał bardziej zdecydowane ruchu.

Dziesiąta podwyżka z rzędu przyniosła wzrost stopy referencyjnej o 50 pb. przy oczekiwanych przez rynek 75 pb. Niemniej, pod względem liczby i skali podwyżek jest to już największy cykl, jaki do tej pory miał miejsce w Polsce.

Jak podano w komunikacie po posiedzeniu, Rada oczekuje, że kolejne podwyższenie stóp procentowych będzie oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych.

„Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę” – wskazano w komunikacie RPP.

Według komunikatu, Rada zapoznała się z nową projekcją inflacji, która zakłada, że z 50-proc. prawdopodobieństwem roczna dynamika cen znajdzie się w między 13,2 a 15,4 proc. w tym roku (9,3-12,2 proc. wg marcowej projekcji). W kolejnym roku będzie to przedział 9,8-15,1 proc. (poprzednio prognozowano 7,0-11,0 proc.). Możliwość zbliżenia się do celu inflacyjnego przewidziano dopiero na 2024 r. 

Ponadto, nowa projekcja zakłada, że przyszłoroczne tempo wzrostu PKB wyniesie 0,2-2,3 proc. wobec prognozowanych w marcu 1,9-4,1 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: W kierunku głównego trendu

  19 sierpnia 2022
  Tempo, w jakim polskie obligacje dziesięcioletnie wróciły powyżej progu 6 proc. przypomina, że głównym trendem wciąż jest spadek cen, a ostatnie dwa miesiące mogły być tylko korektą. W przedsiębiorstwach spadają marże i rosną koszty odsetkowe. Nie bardzo jest co świętować.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Długo tak nie pojedziemy

  12 sierpnia 2022
  Krajowe papiery skarbowe umacniały się w ostatnich dniach wbrew tendencjom na rynkach bazowych. Również obligacje czeskie i węgierskie zyskiwały lub utrzymywały się na poziomach najniższych od miesięcy.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Sezon ogórkowy skrócony

  05 sierpnia 2022
  Zachowanie klientów Stabilnego Funduszu Obligacji Korporacyjnych, którzy złożyli zlecenia umorzeń 86,5 proc. wszystkich certyfikatów, paradoksalnie potwierdza znaczenie reputacji i relacji w świecie obligacji korporacyjnych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Letnia hossa trwa

  29 lipca 2022
  Odbicie notowań obligacji przekłada się już na wyniki funduszy i dalej – na rynek obligacji korporacyjnych. Dino pozyskało z emisji 170 mln zł, a R. Power 80 mln zł (choć najprawdopodobniej objął ją EBOiR to i tak jest to pozytywny sygnał). Minusy? Rynek już jest wykupiony.
  czytaj więcej