piątek, 27 stycznia 2023

Newsroom

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

msd | 04 stycznia 2023
Tak jak oczekiwano, Rada Polityki Pieniężnej nadal utrzymała główną stopę procentową na poziomie 6,75 proc.

Po raz czwarty z rzędu Rada zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. I zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami stanowi to bardziej koniec zacieśniania polityki pieniężnej niż tylko przerwę w cyklu.

„Stopy procentowe NBP pozostawione bez zmian. Główna stopa nadal wynosi 6,75 proc. W lutym będzie to samo. W marcu chwila zastanowienia nad nową projekcją NBP, ale też raczej stopy bez zmian, już na dobre” – napisał Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

W najbliższy czwartek GUS opublikuje wstępny odczyt inflacji za grudzień. Prognozowane jest spowolnienie wzrostu cen do 17,3 proc. r/r z 17,5 proc. w listopadzie. 

„Grudzień prawdopodobnie przyniósł drugi miesiąc z rzędu spadek inflacji, ale szczyt wciąż przed nami. Do marcowej projekcji NBP ryzyko zmian stóp marginalne. Obecnie nie widzimy przestrzeni do obniżek stóp procentowych w tym roku” – poinformowali ekonomiści z ING Banku.

Na wagę marcowej projekcji i posiedzenia RPP, które wtedy się odbędzie, zgodnie zwracają też uwagę ośrodki analityczne z Banku Pekao i mBanku. 

Po raz ostatni RPP zmieniła stopy procentowe we wrześniu ubiegłego roku. Podwyżką stopy referencyjnej o 0,25 pkt proc. do 6,75 proc. zakończyła (trwale lub chwilowo) cykl rozpoczęty jeszcze w październiku 2021 r. od 0,1 proc. 

Mimo przywrócenia dwudniowych posiedzeń, Rada ponownie kazała czekać na decyzję do późnego popołudnia. 

Aktualnie trzymiesięczny WIBOR powrócił w okolice 7 proc., wskazując, że rynek już nie obstawia dalszych podwyżek stóp procentowych. Na to samo wskazują też kontrakty terminowe. Ich notowania sugerują wręcz możliwość pierwszej obniżki stóp jeszcze pod koniec tego roku.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Ożywienie rynku pierwotnego

  27 stycznia 2023
  Zapisy w emisji PragmaGO zostały zredukowane o 66 proc. Również popyt na euroobligacje PKO BP przekroczył trzykrotnie wartość oferty, a Ghelamco Invest bez problemu pozyskało 30 mln zł ze styczniowej oferty. Mamy więc sygnały ożywienia.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Dwucyfrowe zyski z ostatnich trzech miesięcy

  20 stycznia 2023
  Umocnienie obligacji skarbowych i informacje o odbiciu w sprzedaży mieszkań przełożyły się na wzrost notowań obligacji korporacyjnych na Catalyst (w tym obligacji deweloperów). Ale plasowanie obligacji wciąż jest drogie i trudne.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (grudzień 2022)

  20 stycznia 2023
  W grudniu obrót na Catalyst osiągnął 386,34 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej (658,43 mln zł) i o 4,1 proc. mniej niż w listopadzie.
  czytaj więcej
 • Drożej na Catalyst

  19 stycznia 2023
  Już blisko dwie trzecie notowanych na GPW obligacji korporacyjnych wyceniana jest wyżej niż przed dwoma miesiącami. Drożeją zarówno papiery stałokuponowe, jak i te – znacznie popularniejsze – z oprocentowaniem opartym o WIBOR.
  czytaj więcej