sobota, 19 lipca 2025

Newsroom

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

msd | 4 stycznia 2023
Tak jak oczekiwano, Rada Polityki Pieniężnej nadal utrzymała główną stopę procentową na poziomie 6,75 proc.

Po raz czwarty z rzędu Rada zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. I zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami stanowi to bardziej koniec zacieśniania polityki pieniężnej niż tylko przerwę w cyklu.

„Stopy procentowe NBP pozostawione bez zmian. Główna stopa nadal wynosi 6,75 proc. W lutym będzie to samo. W marcu chwila zastanowienia nad nową projekcją NBP, ale też raczej stopy bez zmian, już na dobre” – napisał Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

W najbliższy czwartek GUS opublikuje wstępny odczyt inflacji za grudzień. Prognozowane jest spowolnienie wzrostu cen do 17,3 proc. r/r z 17,5 proc. w listopadzie. 

„Grudzień prawdopodobnie przyniósł drugi miesiąc z rzędu spadek inflacji, ale szczyt wciąż przed nami. Do marcowej projekcji NBP ryzyko zmian stóp marginalne. Obecnie nie widzimy przestrzeni do obniżek stóp procentowych w tym roku” – poinformowali ekonomiści z ING Banku.

Na wagę marcowej projekcji i posiedzenia RPP, które wtedy się odbędzie, zgodnie zwracają też uwagę ośrodki analityczne z Banku Pekao i mBanku. 

Po raz ostatni RPP zmieniła stopy procentowe we wrześniu ubiegłego roku. Podwyżką stopy referencyjnej o 0,25 pkt proc. do 6,75 proc. zakończyła (trwale lub chwilowo) cykl rozpoczęty jeszcze w październiku 2021 r. od 0,1 proc. 

Mimo przywrócenia dwudniowych posiedzeń, Rada ponownie kazała czekać na decyzję do późnego popołudnia. 

Aktualnie trzymiesięczny WIBOR powrócił w okolice 7 proc., wskazując, że rynek już nie obstawia dalszych podwyżek stóp procentowych. Na to samo wskazują też kontrakty terminowe. Ich notowania sugerują wręcz możliwość pierwszej obniżki stóp jeszcze pod koniec tego roku.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Japońskie strachy

    18 lipca 2025
    Rentowność obligacji Japonii osiągnęła nienotowane nigdy poziomy w przypadku obligacji trzydziesto- i czterdziestoletnich, a w przypadku dziesięcioletnich wspięła się powyżej 1,55 proc., czyli najwyżej od 2008 r. Chcielibyśmy mieć takie problemy? Cóż, wszystko zależy od skali.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Odbicie deweloperów

    11 lipca 2025
    Prawie wszystkie obligacje Ghelamco wróciły do notowań powyżej 90 proc. (z nawet 60 proc. dwa miesiące wcześniej), poprawiły się też notowania Cavatiny. Raporty sprzedażowe wskazują z kolei na umiarkowanie, ale jednak udany II kwartał dla deweloperów mieszkaniowych.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (czerwiec 2025)

    11 lipca 2025
    W czerwcu obrót na Catalyst osiągnął 569,24 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej (571,83 mln zł) i o 5,5 proc. mniej miesiąc do miesiąca.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ubywa emisji korporacyjnych

    4 lipca 2025
    Liczba emisji obligacji korporacyjnych przedsiębiorstw nie związanych z branżą finansową spadła od szczytu o ponad 30 proc. licząc w ujęciu dwunastomiesięcznym. Za to ponownie spadła wartość obliczanego przez nas indeksu defaultów.
    czytaj więcej