środa, 04 października 2023

Newsroom

Sierpniowa emisja Bestu debiutuje na Catalyst

msd | 15 września 2023
Windykator wprowadził do giełdowego obrotu 4,5-letnie papiery, za które zobowiązał się płacić WIBOR 3M plus 5 pkt proc. marży.

Warte 30 mln zł papiery BST0228 zostały uplasowane w sierpniowej ofercie publicznej, podczas której inwestorzy zgłosili 37,8 mln zł popytu. I była to druga z rzędu udana emisja Bestu, po trzech wcześniejszych, w których windykator nie sprostał oczekiwaniom inwestorów (kluczem do sukcesu okazało się więc podniesienie marży do 5 pkt proc. przy trwającym jednocześnie ożywieniu rynku pierwotnego).

W piątek do godz. 12 debiutujące obligacje BST0228 wyceniano między 99,5 a 99,9 proc. wartości nominalnej, podczas gdy na rynku pierwotnym, wraz z upływem czasu, ich cena emisyjna rosła od 99,4 do 100,0 proc. nominału.

Jak na razie, w czterech ostatnich ofertach Best pozyskał 74,8 mln zł z programu publicznych emisji do 250 mln zł, któremu prospekt wygasa na początku listopada. Z informacji płynących ze spółki wynika jednak, że w najbliższych tygodniach może się ona zdecydować na jeszcze jedną ofertę adresowaną do inwestorów indywidualnych (niedawno Best przyjął też działający równolegle program emisji dla inwestorów instytucjonalnych).

Na Catalyst znajduje się łącznie dziewięć serii długu Bestu. Pochodzące z poprzedniej oferty publicznej papiery BST0128, które także plasowano przy 5-proc. marży, wyceniane są na 100 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • Best rusza z ofertą obligacji do 50 mln zł

  29 września 2023
  Dwie ostatnie udane emisje na tyle mocno zwiększyły apetyt windykatora, że od wtorku wystartuje ze swoją największą ofertą papierów dłużnych od sześciu lat.
  czytaj więcej
 • Best kończy koinwestycję z Hoistem

  21 września 2023
  Windykator przejmie wierzytelności warte nominalnie 2,08 mld zł, które dotychczas znajdowały się w funduszu po połowie kontrolowanym przez niego oraz szwedzkiego partnera.
  czytaj więcej
 • Best głodny inwestycji

  13 września 2023
  Windykator obserwuje wzrost podaży wierzytelności i liczy, że w całym II półroczu uda mu się zainwestować około 100 mln zł. Możliwości mu akurat nie brak, bo I połowę roku zamknął z niskim zadłużeniem, a chwilę później uplasował z powodzeniem dwie emisje obligacji. Nie wyklucza, że w najbliższych tygodniach przeprowadzi jeszcze jedną ofertę dla inwestorów indywidualnych.
  czytaj więcej
 • Best przydzielił obligacje. Redukcja wyniosła 20,55 proc.

  25 sierpnia 2023
  Ponowienie oferty w sierpniu okazało się dobrym posunięciem. 765 inwestorów złożyło zapisy zapisało się na obligacje Bestu warte prawie 38 mln zł. Best oferował obligacje na 30 mln zł.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Novdom zwiększył zysk i obniżył płynność gotówkową

  04 października 2023
  Przasnyski deweloper zamknął I półrocze z 12 mln zł zysku netto. W wyniku ujemnych przepływów operacyjnych jego stan środków pieniężnych obniżył się jednak do 11,7 mln zł, z czego większość pozostawała zablokowana na rachunkach powierniczych.
  czytaj więcej
 • Dobra sytuacja pieniężna Cordii

  04 października 2023
  Mimo ujemnych przepływów operacyjnych i wzrostu krótkoterminowego zadłużenia, węgierski deweloper utrzymał płynność gotówkową na wysokim poziomie, inwestując przy tym część nadwyżek w bony i obligacje skarbowe na rodzimym rynku.
  czytaj więcej
 • HB Reavis naruszył warunki emisji obligacji

  04 października 2023
  Naruszenie jednego z kowenantów dotyczy wygasających na początku grudnia papierów HBR1223 o wartości 85 mln zł. Deweloper zapewnia jednak o odpowiednich rezerwach płynności na wykup papierów w zamierzonym terminie.
  czytaj więcej
 • Kruk zapowiada emisję obligacji do 450 mln zł

  04 października 2023
  W najbliższym czasie windykacyjna spółka zamierza zamknąć swoją największą emisję papierów dłużnych na krajowym rynku.
  czytaj więcej