piątek, 30 września 2022

Newsroom

Sierpniowa inflacja wystrzeliła do 16,1 proc. r/r

msd | 31 sierpnia 2022
Według szybkiego szacunku GUS, dynamika wzrostu cen przyspieszyła w sierpniu do 16,1 proc. r/r wobec oczekiwanych przez ekonomistów 15,4-15,5 proc.

Sierpniowa inflacja znalazła się znacząco wyższej niż w lipcu, gdy sięgnęła 15,6 proc. r/r. Oczekiwania na spowolnienie inflacji lub przynajmniej jej stabilizację po raz kolejny muszą odejść na bok. 

Jak wskazują ekonomiści mBanku, winnym tak negatywnego zaskoczenia były ceny energii i żywności, które wzrosły kolejno o 3,7 oraz 1,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Sama inflacja bazowa (wskaźnik pomijający ceny poza oddziaływaniem polityki pieniężnej) miała zaś przyspieszyć do około 10 proc. r/r.

„Do końca roku inflacja nie zejdzie poniżej 16 proc. Pisaliśmy o 20 proc. w I kwartale i tam jedziemy (energia)” – napisali ekonomiści mBanku.

Według ekonomistów ING Banku oznacza to z kolei, że „z cyklem podwyżek (stóp proc. – red.) jednak nie pożegnamy się szybko”.

Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na 7 września.

Do znudzenia powtarzać zaś można, że tak wysokie odczyty inflacji windują oprocentowanie już istniejących detalicznych obligacji skarbu państwa. Jeśli tylko szybki szacunek GUS zostanie potwierdzony oficjalnym odczytem, kupowane w październiku ubiegłego roku czteroletnie papiery wejdą w nowy okres odsetkowy z kuponem sięgającym 16,85 proc. w skali roku (dla obligacji dziesięcioletnich będzie to 17,1 proc.).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Gra o płynność

  24 września 2022
  Jeśli jednocześnie tanieją obligacje, surowce i akcje, a drożeje tylko dolar, to sygnał, że najbardziej pożądanym aktywem stała się gotówka. Nie są to oczywiście dobre wiadomości dla emitentów obligacji, ani też ich posiadaczy.
  czytaj więcej
 • Obligacje deweloperów mieszkaniowych już nie są jednorodną grupą

  20 września 2022
  Od początku roku zmiennokuponowe papiery dłużne niektórych producentów mieszkań zostały przecenione o 4-7 pkt proc. To wystarczająco, żeby realne marże na wybranych seriach rozszerzyły się do ponad 7 pkt proc. powyżej WIBOR-u.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Gasnący rynek

  16 września 2022
  PGF uplasował emisję wartą 130 mln zł, a R.Power pozyskał 120 mln zł. To nie oznaki ożywienia rynku, na którym w sierpniu największą emisją była ta przeprowadzona przez Kruka i warta 60 mln zł. To potwierdzenie słabości popytu instytucjonalnego.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2022)

  16 września 2022
  W sierpniu obrót na Catalyst osiągnął 570,57 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej, która wynosi 602,35 mln zł i o 35,6 proc. mniej niż w lipcu.
  czytaj więcej