środa, 24 kwietnia 2024

Newsroom

Sierpniowa inflacja wystrzeliła do 16,1 proc. r/r

msd | 31 sierpnia 2022
Według szybkiego szacunku GUS, dynamika wzrostu cen przyspieszyła w sierpniu do 16,1 proc. r/r wobec oczekiwanych przez ekonomistów 15,4-15,5 proc.

Sierpniowa inflacja znalazła się znacząco wyższej niż w lipcu, gdy sięgnęła 15,6 proc. r/r. Oczekiwania na spowolnienie inflacji lub przynajmniej jej stabilizację po raz kolejny muszą odejść na bok. 

Jak wskazują ekonomiści mBanku, winnym tak negatywnego zaskoczenia były ceny energii i żywności, które wzrosły kolejno o 3,7 oraz 1,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Sama inflacja bazowa (wskaźnik pomijający ceny poza oddziaływaniem polityki pieniężnej) miała zaś przyspieszyć do około 10 proc. r/r.

„Do końca roku inflacja nie zejdzie poniżej 16 proc. Pisaliśmy o 20 proc. w I kwartale i tam jedziemy (energia)” – napisali ekonomiści mBanku.

Według ekonomistów ING Banku oznacza to z kolei, że „z cyklem podwyżek (stóp proc. – red.) jednak nie pożegnamy się szybko”.

Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na 7 września.

Do znudzenia powtarzać zaś można, że tak wysokie odczyty inflacji windują oprocentowanie już istniejących detalicznych obligacji skarbu państwa. Jeśli tylko szybki szacunek GUS zostanie potwierdzony oficjalnym odczytem, kupowane w październiku ubiegłego roku czteroletnie papiery wejdą w nowy okres odsetkowy z kuponem sięgającym 16,85 proc. w skali roku (dla obligacji dziesięcioletnich będzie to 17,1 proc.).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej