środa, 22 maja 2024

Newsroom

Sprzedaż obligacji skarbowych przekroczyła 300 mln zł

msd | 15 lutego 2016
Styczniowy popyt inwestorów detalicznych na dostępne w regularnej ofercie Ministerstwa Finansów papiery dłużne był najwyższy od sześciu lat i ponad trzykrotnie wyższy niż rok temu.

Inwestorzy objęli obligacje na kwotę 315,1 mln zł. Lepsze wyniki w ostatnich latach osiągano wyłącznie podczas prowadzenia sprzedaży okazjonalnych emisji, dostępnych poza regularną comiesięczną ofertą resortu finansów.

Styczniowy wynik był przeszło trzykrotnie wyższy niż przed rokiem. Największą popularnością, niezmiennie cieszyły się stałokuponowe papiery dwuletnie, których oprocentowanie dla inwestorów detalicznych – co niezmiennie podkreśla MF – jest istotnie wyższe od rentowności na rynku hurtowym.

Nawiasem mówiąc, warto zwrócić uwagę na niezależność popytu ze strony inwestorów detalicznych od sytuacji na rynku hurtowym. Najwyższą sprzedaż osiągnięto w miesiącu, w którym agencja Standard & Poor’s zdecydowała się na obniżenie ratingu Polski, co spowodowało, że papiery skarbowe na rynku hurtowym znalazły się pod wyraźną presją. Po miesiącu od decyzji agencji ratingowej rentowności wróciły w okolice poziomów wyjściowych (tj. sprzed 15 stycznia) i są one nie wyższe niż kilka, kilkanaście punktów bazowych od momentu ścięcia oceny przez S&P.

Uwagę w styczniowej sprzedaży detalicznych papierów skarbowych zwraca natomiast udział transakcji zawartych w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych. Zwykle na początku roku część inwestorów decyduje się na wykorzystanie całorocznego limitu, co zwiększa popyt na obligacje detaliczne. I tak w styczniu w ramach IKE zakupiono papiery skarbowe na kwotę 30,2 proc. (wzrost o 17,2 proc. r/r), co stanowiło 9,6 proc. całkowitego popytu wobec aż 26,5 proc. przed rokiem.

Ponad 40 proc. obligacji zostało nabytych w styczniu w ramach transakcji zamiany. W lutym ten odsetek może być nawet wyższy, ponieważ wygasają papiery z okazjonalnej emisji z grudnia 2014 r., a MF proponuje obligatariuszom promocyjne rolowanie. Zamiana starszej serii na nową emisję odbywać się będzie po cenie 99,6 proc. nominału (zwykle 99,9 proc.), co w przypadku stałokuponowych dwulatek podniesie rentowność inwestycji z 2 do 2,2 proc.

Warunki oferowanych w lutym obligacji detalicznych, poza promocyjnymi warunkami zamiany, pozostają na niezmienionym poziomie, co znaczy, że stałokuponowe dwulatki oprocentowane będą na 2 proc. rocznie, zaś w przypadku papierów trzyletnich kupon w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym wyniesie 2,1 proc. w skali roku. Później równy będzie stopie WIBOR 6M. Obligacje cztero- i dziesięcioletnie w pierwszym roku oprocentowane będą odpowiednio na 2,3 oraz 2,5 proc. W kolejnych latach ich kupony będą natomiast równe inflacji powiększonej o marżę 1,25 pkt proc. dla papierów czteroletnich i 1,5 pkt proc. dla długu dziesięcioletniego.

Więcej wiadomości kategorii Emisje