niedziela, 14 sierpnia 2022

Newsroom

Trzech inwestorów chce przejąć 66 proc. akcji Develii

msd | 13 stycznia 2022
Fundusz private equity Metric Capital Partners oraz dwaj Polscy przedsiębiorcy ogłosili wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 295,4 mln akcji Develii. Liczą na zwiększenie skali działalności dewelopera oraz „bardziej efektywne wykorzystanie bilansu spółki”.

W wyniku wezwania trzech inwestorów chce nabyć 66 proc. akcji Develii, dających prawo także do 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu dewelopera. Wzywający oferują po 3,34 zł za akcję spółki, co odpowiada minimalnej ustawowej wartości, wynikającej z sześciomiesięcznej średniej (na zamknięciu środowej sesji za jedną akcję Develii płacono 3,0 zł, ale w czwartek rano walory drożeją powyżej 3,4 zł). 

Nabywająca akcje spółka Lentiya Investments w 50 proc. należy do inwestującego na europejskim rynku funduszu private equity Metric Capital Partners. Po 25 proc. udziałów w podmiocie nabywającym akcje pośrednio kontrolują Bogdan Kaczmarek, przedsiębiorca z branży meblarskiej, który wraz z żoną został umieszczony na 20. miejscu listy najbogatszych Polaków według Forbes’a, a także Jerzy Kowalski, biznesmen działający na rynku nieruchomości, niegdyś członek zarządu Capital Parku i jego akcjonariusz, a obecnie między innymi przewodniczący rady nadzorczej warszawskiej Legii.

„Intencją wzywających jest wzmocnienie pozycji konkurencyjnej spółki na rynku nieruchomości oraz wsparcie realizacji strategii spółki i jej dalszego rozwoju. Ponadto, wzywający spodziewają się, że w okresie ich zaangażowania w spółkę, spółka utrzyma dotychczasowy kierunek rozwoju i podejmie działania w celu zwiększenia skali prowadzonej działalności poprzez rozpoczęcie realizacji nowych projektów mających na celu zwiększenie wartości spółki” – podano w ogłoszeniu o wezwaniu.

„Wzywający będą dążyć do bardziej efektywnego wykorzystania bilansu spółki, ale w razie potrzeby rozważą jej wsparcie dodatkowym kapitałem, aby umożliwić spółce utrzymanie optymalnej struktury bilansu” – wskazano także.

Zapisy w wezwaniu na akcje dewelopera przyjmowane będą między 1 a 15 lutego, a rozliczenie transakcji zaplanowano na 23 lutego. Wzywający nabędą akcje pod warunkiem, że zapisami objęte zostanie 66 proc. walorów. Niemniej, zastrzegają sobie prawo do zrealizowania transakcji także, gdy liczba akcji objętych zapisami będzie niższa niż 295,4 mln.

Wezwanie ogłoszono pod warunkiem uzyskania zgody UOKiK.

Od czasu wyjścia Leszka Czarneckiego z akcjonariatu Develii (d. LC Corp) spółka nie posiada wiodącego akcjonariusza. Po kilkanaście procent jej akcji mają fundusze emerytalne PZU, NN oraz Avivy. Łącznie w pierwszej dziesiątce największych akcjonariuszy Develii znajdziemy aż osiem OFE.

Na Catalyst notowanych jest siedem serii obligacji dewelopera z terminami spłaty do października 2024 r. Tymczasem najbliższy wykup czeka spółkę jeszcze w lutym. Pod koniec przyszłego miesiąca wygasać mają warte 45 mln zł papiery DVL0222, ale prawdopodobnie spółce pozostanie do wykupu znacznie mniej. Jak podaje KDPW, w najbliższy piątek dojdzie bowiem do umorzenia 26,5 mln zł tych papierów. Sama spółka do tej pory nie informowała o skupie, a na nasze pytania w tej sprawie na razie nie odpowiedziała.

Zależnie od serii, do giełdowego handlu długiem Develii dochodzi rzadko lub wcale.

Więcej wiadomości o Develia S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst