piątek, 27 stycznia 2023

Newsroom

Trzymiesięczny WIBOR poniżej 7 proc.

msd | 09 stycznia 2023
Stawka WIBOR 3M jest już o 62 pb. poniżej listopadowego szczytu, a na rynku nasilają się oczekiwania co do pierwszej obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Trzy- i sześciomiesięczny WIBOR spadły kolejno do 6,99 i 7,11 proc., co sprawia, że obie stawki znajdują się o 62 i 71 pb. poniżej szczytu sprzed dwóch miesięcy, gdy rynek obstawiał dalsze podwyżki stop procentowych. Dopiero z perspektywy czasu wiemy, że wówczas przereagował. Co nie przeszkadza żywić nadziei, że tym razem oczekiwania inwestorów okażą się słuszne. Zgodnie bowiem z wyceną stawek FRA na rynku międzybankowym w okolicach września WIBOR 3M wyniesie około 6,3 proc., co miałoby odzwierciedlać spadek stopy referencyjnej niemal o 50 pb. jeszcze w tym roku.

Przekładając to wszystko na obligacje przedsiębiorstw można uznać, że zmiennokuponowe korporaty, wraz z wchodzeniem w kolejne okresy odsetkowe, powoli płacić będą niższe odsetki. Póki co, ich średnie oprocentowanie to 11,03 proc. Gdyby jednak już dziś miało dojść do „resetu” kuponów po bieżących stawkach WIBOR, byłoby to 10,75 proc. z tendencją do spadku w kolejnych miesiącach.

Jeśli wierzyć wycenom z rynku terminowego, na głębszy spadek oprocentowania zmiennokuponowych korporatów inwestorzy powinni się jednak szykować dopiero w 2024 r. Pod koniec przyszłego roku główna stopa procentowa miałby bowiem znajdować się o ponad 200 pb. niżej niż obecnie. Z drugiej strony, oznacza to, że upłynie jeszcze sporo czasu zanim emitenci odczują faktyczną ulgę w kosztach odsetkowych. 

Na Catalyst notowane są złotowe obligacje korporacyjne o łącznej wartości 36,1 mld zł, z czego oprocentowanie ponad 95 proc. z nich opiera się o stawkę WIBOR, najczęściej sześciomiesięczną.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Ożywienie rynku pierwotnego

  27 stycznia 2023
  Zapisy w emisji PragmaGO zostały zredukowane o 66 proc. Również popyt na euroobligacje PKO BP przekroczył trzykrotnie wartość oferty, a Ghelamco Invest bez problemu pozyskało 30 mln zł ze styczniowej oferty. Mamy więc sygnały ożywienia.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Dwucyfrowe zyski z ostatnich trzech miesięcy

  20 stycznia 2023
  Umocnienie obligacji skarbowych i informacje o odbiciu w sprzedaży mieszkań przełożyły się na wzrost notowań obligacji korporacyjnych na Catalyst (w tym obligacji deweloperów). Ale plasowanie obligacji wciąż jest drogie i trudne.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (grudzień 2022)

  20 stycznia 2023
  W grudniu obrót na Catalyst osiągnął 386,34 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej (658,43 mln zł) i o 4,1 proc. mniej niż w listopadzie.
  czytaj więcej
 • Drożej na Catalyst

  19 stycznia 2023
  Już blisko dwie trzecie notowanych na GPW obligacji korporacyjnych wyceniana jest wyżej niż przed dwoma miesiącami. Drożeją zarówno papiery stałokuponowe, jak i te – znacznie popularniejsze – z oprocentowaniem opartym o WIBOR.
  czytaj więcej