wtorek, 16 kwietnia 2024

Newsroom

Trzymiesięczny WIBOR poniżej 7 proc.

msd | 09 stycznia 2023
Stawka WIBOR 3M jest już o 62 pb. poniżej listopadowego szczytu, a na rynku nasilają się oczekiwania co do pierwszej obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Trzy- i sześciomiesięczny WIBOR spadły kolejno do 6,99 i 7,11 proc., co sprawia, że obie stawki znajdują się o 62 i 71 pb. poniżej szczytu sprzed dwóch miesięcy, gdy rynek obstawiał dalsze podwyżki stop procentowych. Dopiero z perspektywy czasu wiemy, że wówczas przereagował. Co nie przeszkadza żywić nadziei, że tym razem oczekiwania inwestorów okażą się słuszne. Zgodnie bowiem z wyceną stawek FRA na rynku międzybankowym w okolicach września WIBOR 3M wyniesie około 6,3 proc., co miałoby odzwierciedlać spadek stopy referencyjnej niemal o 50 pb. jeszcze w tym roku.

Przekładając to wszystko na obligacje przedsiębiorstw można uznać, że zmiennokuponowe korporaty, wraz z wchodzeniem w kolejne okresy odsetkowe, powoli płacić będą niższe odsetki. Póki co, ich średnie oprocentowanie to 11,03 proc. Gdyby jednak już dziś miało dojść do „resetu” kuponów po bieżących stawkach WIBOR, byłoby to 10,75 proc. z tendencją do spadku w kolejnych miesiącach.

Jeśli wierzyć wycenom z rynku terminowego, na głębszy spadek oprocentowania zmiennokuponowych korporatów inwestorzy powinni się jednak szykować dopiero w 2024 r. Pod koniec przyszłego roku główna stopa procentowa miałby bowiem znajdować się o ponad 200 pb. niżej niż obecnie. Z drugiej strony, oznacza to, że upłynie jeszcze sporo czasu zanim emitenci odczują faktyczną ulgę w kosztach odsetkowych. 

Na Catalyst notowane są złotowe obligacje korporacyjne o łącznej wartości 36,1 mld zł, z czego oprocentowanie ponad 95 proc. z nich opiera się o stawkę WIBOR, najczęściej sześciomiesięczną.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej
  • RPP nie zmieniła stóp procentowych

    04 kwietnia 2024
    Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej